Otobüste Avrupa'nın ilk 5’i Arasında Yer Almayı Hedefliyoruz

Otobüste Avrupa'nın ilk 5’i Arasında Yer Almayı Hedefliyoruz

Türkiye otobüs pazarının lideri Otokar, Sakarya fabrikasında düzenlediği basın toplantısıyla alternatif yakıtlı otobüs ailesinin yeni araçlarını ve otonom otobüsünü tanıttı.

Otobüs İhracatında 60 Ülkeye Ulaşan, Fransa, Romanya Ve İtalya'da İştirak Şirketleri Bulunan Otokar Toplantıda Avrupa’daki Büyüme Hedeflerini Paylaştı. 10 Binlerce Otobüsü Dünyanın Dört Bir Yanında Milyonlarca Yolcu Taşıyan Şirket Önümüzdeki Süreçte İstikrarlı Büyümesini İskandinav Ülkeleri, Almanya Ve Letonya Pazarında Devam Ettirmeyi Hedefliyor

otokar-gorsel1-001.jpg

Koç Topluluğu Şirketlerinden Otokar, Otobüs Sektöründeki İddiasını Yeni Araçlarla Arttırıyor. 6 Metreden 21 Metreye Kadar Farklı Uzunluktaki Otobüsleri İle Türkiye'nin En Geniş Ürün Gamına Sahip Olan Otokar, Sakarya’daki Fabrikasında Düzenlenen Basın Toplantısında Avrupa’daki Büyüme Hedeflerini Paylaşarak, Alternatif Yakıtlı Otobüs Ailesinin Yeni Araçlarını Ve Otonom Otobüsünü Tanıttı.

İLK 9 AYDA İHRACATINI GEÇEN YILA KIYASLA %84 ARTTIRDI

Türkiye'de Yapılmayanı Yapma Hedefiyle Yola Çıkan Ve Türkiye’nin İlk Şehirlerarası Otobüsünü Üreten Otokar'ın Ülkemizin Sanayileşme Devriminde Önemli Bir Rol Aldığını Belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; "cumhuriyetimizin 100. Yılında, Şirketimizin 60. Yılını Kutluyoruz. 1963'ten Günümüze Türkiye'nin Öncü Otomotiv Şirketi Olmayı Başardık, Büyümemizi Sürdürdük. İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunu Açıkladığı İso 500 Listesinde 55 Yıldır Düzenli Olarak Yer Alan 19 Şirketten Biri Olduk. Ülkemizdeki Başarılarımızı Dünyanın Dört Bir Yanına Yaymak, Türkiye'ye Katma Değerimizi Artırmak İçin Yüzümüzü İhracata Döndük, Farklı Pazarlara Açıldık. Ne Mutlu Ki 60 Yılda Birçok Başarıya İmza Attık. Bugün, Otobüs Segmentinde 60 Ülkeye İhracat Yapan, Global Bir Marka Olduk" Dedi

.otokar-otonom-e-centro-001.jpg

Otokar’ın İlk 9 Ay Sonuçlarını Değerlendiren Görgüç Şunları Söyledi: “küresel Pazarlarda Elde Ettiğimiz Başarılar Ve Tüm Paydaşlarımızın Kıymetli Katkılarıyla 2022 Yılında Ciromuzun Yüzde 73'ünü İhracattan Elde Ettik. 2023’ün İlk 9 Ayında Da İhracattaki Başarımızı Yeniledik. Yılın İlk 9 Ayında Önceki Yıla Kıyasla İhracatımızı Abd Doları Bazında Yüzde 84 Arttırarak 368 Milyon Usd İhracat Rakamına Ulaştık. Ciromuzu İse Tl Bazında 1,5 Katına Çıkarırken, Abd Doları Bazında Yüzde 75’lik Artış Elde Ettik. Ticari Araç Alanında Çok Başarılı Bir Performans Sergiliyoruz, Avrupa Başta Olmak Üzere Araç Satışlarından Elde Ettiğimiz Ciromuzun Yüzde 71'i Ticari Araçlardan Kaynaklandı."

KÜRESEL PAZARLARDA BÜYÜME 

Otokar'ın Otobüs Alanında Hedeflerine 2 Temel Başlıkta İlerlediğini Kaydeden Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, Bu Alanları Küresel Pazarlarda Büyüme Ve Alternatif Yakıtlı Ürün Gamını Geliştirme Olarak Sıraladı. Erman, Şirketin Türkiye'nin Önde Gelen Otobüs Markası Olarak 14 Yıldır Lider Konumunu Sürdürdüğünü Vurgulayarak, "bu, Bizim İçin Büyük Bir Gurur Kaynağı. Ülkemizin En Çok Tercih Edilen Araçlarını Üretiyoruz. İlk 9 Ayda Da Başarılı Bir Performans Sergiledik Ve Otobüs Satış Adetlerimiz Şimdiden 2022 Yılı Toplamını Aştı. Pazardaki Liderliğimizi Sürdürmekte Kararlıyız" Dedi. 

Otokar Otobüslerinin 60 Ülkede Hizmette Olduğunu Vurgulayan Erman, Avrupa’daki Büyüme Hedeflerinden Şöyle Bahsetti: “hedef Pazarımız Olan Avrupa'daki Başarımızı Güçlendirmek İçin Stratejik Adımlar Atmaya Devam Ettik. Otobüs Alanında Avrupa'daki Büyüme Hedefimiz Doğrultusunda Müşterilerimize Daha Yakın Olmak İçin Fransa, Romanya’daki İştirak Şirketlerimizin Ardından, 101 Yıllık Tarihiyle İtalya'nın En Köklü Şirketlerinden Biri Olan Mauri Bus System'i Satın Aldık Ve “otokar Italia” Şirketimizi Kurduk. Avrupa’da Emin Adımlarla İlerlemeye Ve Büyümeye Devam Ediyoruz. Kıta Genelindeki Başarılı Büyümemizi Şimdi De İskandinav Ülkeleri, Almanya Ve Letonya’ya Taşımayı Hedefliyoruz. Orta Vadede Amacımız, Otobüs Alanında Avrupa'nın İlk 5 Oyuncusu Arasında Yer Almak.”

Otokar’ın Yerli Sermayeli Otobüs Markaları Arasında En Büyük İhracatçı Marka Olduğunu Vurgulayan Erman, Sakarya Arifiye'deki Üretim Alanlarında Yaptıkları Yatırımlarla Yakın Zamanda Avrupa’nın Tek Çatı Altında Üretim Yapan En Büyük Fabrikası Olacaklarını Söyledi.

ALTERNATİF YAKITLI OTOBÜSLERE TALEP ARTACAK

Türkiye'nin İlk Hibrit, İlk Elektrikli, İlk Akıllı Otobüsünü Üreten Otokar'ın Toplu Ulaşım Trendlerini Ve Kullanıcı İhtiyaçlarını Önceden Tespit Edip, Buna Uygun Çözümler Geliştirdiklerini Belirten Kerem Erman Şöyle Konuştu: "türkiye'de Ve Dünyanın Dört Bir Yanında Operatörlerin İhtiyaçlarını Uygun Maliyetli, Çevre Dostu Ve Sürdürülebilir Ulaşım Çözümleri İle Karşılıyoruz. Ciromuzun Yüzde 7’sini Araştırma Geliştirme Faaliyetlerine Ayırıyoruz. Son 10 Yıllık Ar-ge Harcamamız 2,1 Milyar Tl’ye Ulaştı. Küresel İklim Değişikliği Ve Karbon Ayak İzini Azaltma Hedefiyle 2012’de İlk Elektrikli Otobüsümüzü Tanıttık. Bugün İtibarıyla 6 Metreden 19 Metreye Kadar Geniş Bir Şehir İçi Elektrikli Otobüs Ailesine Sahibiz. Bugünün Satış Trendleri, Alternatif Yakıtlı Otobüslere Olan Talebin Arttığını Gösteriyor."

otokar-sakarya-toplu-fotograf-2-001.jpg

Son 4 Yılda Avrupa'da Dizel Otobüs Satışları Azalırken, Alternatif Yakıtlı Otobüslere Yönelik Talep Arttı. Cng Otobüs Satışları Yüzde 49 Artarken Elektrikli Otobüs Satışları Bu Artışın 3 Katı Oranında Büyüdü. Pazarın Dinamiklerini Önceden Öngörerek Otokar’ın 2010’lu Yıllardan Bu Yana Yenilikçi Teknolojileri Uyguladığını Vurgulayan Erman, Bu Yöndeki Hedeflerine İlişkin; “hedefimiz Alternatifli Yakıtlı Otobüs Ailemizi Genişleterek Tüm Ürün Gamımızı Düşük Ve Sıfır Emisyonlu Hale Getirmek. Doğuştan Sıfır Emisyonlu Otobüslerimiz, Küresel İklim Değişikliğinin Negatifetkilerini En Aza İndirmek Üzere Dönüşüm İçerisinde Olan Avrupa Pazarının İhtiyaçlarını Şimdiden Karşılamaya Hazır. Bu Değişim, Bizi Avrupa’nın İlk 5’i Arasında Yer Alma Hedefimize Taşımada Kritik Olacak. Bugün Tanıttığımız Elektrikli Araç Ailemizin Yeni Üyeleri İle Pazardaki İddiamızı Arttırıyoruz. Avrupa Dışı Pazarlarda İse Hem Dizel Hem De Alternatif Yakıtlı Araç Satışlarımız Devam Edecek", Dedi. 

otokar-gorsel2-001.jpg

YENİ KENT AİLESİ

Otokar, Toplantıda Yeni Kent Otobüs Ailesini Tanıttı. Kent Otobüslerinin Halihazırda 10 Metreden 21 Metreye Kadar Farklı Uzunluklarıyla Cng, Elektrikli Ve Dizel Versiyonlarıyla Avrupa Başta Olmak Üzere Pek Çok Büyükşehirde Kullanıldığını Belirten Otokar Ticari Araçlar Mühendislik Grup Direktörü Erdal Usta Yeni Kent İle İlgili Şunları Söyledi: “farklı Coğrafya Ve İklim Şartlarında Hizmet Veren Kent Otobüslerimizden Elde Ettiğimiz Deneyimi Ve Bilgi Birikimini, Kullanıcı Beklenti Ve İhtiyaçlarını Yeni Kent’e Yansıttık. Yeni Kent Ailesini Daha İlk Aşamadan Alternatif Yakıt Teknolojilerine Uygun Olarak Tasarladık. Yeni Kent’te Konfor Ön Planda Tutuluyor. Yeni Şoför Kabini, Sürücü Kumandaları İle Sürüş Keyfini Arttırırken Yeni Hava Kanalları Ve Yeni İç Tasarımla Yolcuların Seyahat Deneyimini Farklılaştırıyor.  

Kent Ailesinin Elektrikli Üyesi Yeni E-kent’te İse İç Mekandaki Ferahlık Göze Çarpıyor. Nmc Ve Lfp Teknolojilerine Sahip, 450 Kwh Ve Üzeri Kapasitesi Arttırılmış Bataryalar İle Çalışan Araçta, Kaldırılan Motor Odası Sayesinde Arka Yolcu Bölmesinde Modüler Ve Ferah Bir İç Mekan Sunuluyor. 

OTOKAR KENT HİDROJEN: ÇIKTISI SADECE SU BUHARI

Sürdürülebilir Bir Geleceğe Katkı Sağlamak Amacıyla Yeşil Ulaşım Çalışmalarını Hızlandıran Otokar, Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisine Sahip İlk Otobüsü Olan Kent Hidrojen'i Tanıttı. Toplantıda Araçlar Hakkında Bilgi Veren Erdal Usta Şunları Söyledi: “kent Hidrojen’i Otokar'ın Ürün Tasarımı Ve Teknolojisinde Geldiği Noktayı Göstermesi Açısından Çok Önemli Bir Adım Olarak Değerlendiriyoruz. Kent Hidrojen, Karbon Emisyonlarının Azaltılması, Temiz Enerji Dönüşümü Ve Sürdürülebilir Ulaşım Politikalarına Büyük Bir Destek Sunacak.”

otokar-gorsel3-001.jpg

Kent Hidrojen’de, Yenilenebilir Enerjiden Ve Sudan Elde Edilebilen Bir Gaz Olan Hidrojen, Araç Tepesinde Bulunan Yakıt Hücresinde Oksijen İle Birleşerek Elektrik Üretiyor. Üretilen Elektrikle Çalışan Kent Hidrojen, Sadece Su Buharı Üreterek Zararlı Emisyonları Büyük Ölçüde Azaltırken, Kentlerde Hava Kalitesini İyileştirmeye Önemli Bir Katkı Sağlıyor. Araç Aynı Zamanda Plug-in Hibrit Teknolojisine De Sahip Olarak Tasarlandı, Sürüş Esnasında Yakıt Hücresi Kendini Şarj Edebiliyor; Bu Da Aracın Menzilini Arttırıyor. 12 Metrelik Alçak Tabanlı Araç, Yüksek Yolcu Kapasitesi Ve Geniş İç Hacmiyle Ferah Bir Yolculuk Vadediyor. 10 Dakikadan Kısa Sürede Dolum Yapılabilen Kent Hidrojen, 600 Km Üzerinde Menzil Sunuyor.

OTOKAR'IN YENİ ELEKTRİKLİSİ: e-TERRITO

Otokar’ın Avrupa Pazarı İçin Geliştirdiği Ve Sınıf 1 Bir Araç Olan Terrıto, Avrupa’da Kısa Mesafe Şehirler Arası, Servis Ve Okul Servisi Alanları İçin Tasarlandı. German Design Award 2023 Ödülüne Sahip Olan Terrıto Şimdi Artık Elektrikli. 13 Metre Uzunluğundaki E-terrıto, Optimum Menzili, Yüksek Performansı, Sıfır Emisyonu, Çok Yönlülüğü Ve Bağımsız Ön Süspansiyonları İle Öne Çıkıyor. Erdal Usta, Aracın Avrupa Pazarındaki İhtiyaçlar İçin İdeal Bir Çözüm Olduğunu Vurgulayarak “araç Tabanına Yerleşmiş Bataryaları İle Üstün Yol Tutuşu Sağlayan E-terrıto, Avrupa’nın Sıfır Emisyonlu Bölgelerine Girebilecek Ender Servis Araçlarından Biri Olacak” Dedi.

otokar-kent-hidrojen-003.jpeg

OTONOM e-CENTRO 7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERECEK

Otokar, Tanıtıldığı Günden İtibaren Dikkatleri Üzerinde Toplayan İkonik Mikrobüsü Elektrikli E-centro'ya Yeni Yetenekler Kazandırmaya Devam Ediyor. Seviye 4 Otonom Sürüş Teknolojisine Sahip E-centro Sürücüye İhtiyaç Duymadan Seyahat Edebiliyor. Trafik Kurallarına Uyacak Şekilde Geliştirilen Araç, Konumunu Hassas Bir Şekilde Algılıyor. Hava Koşullarından Bağımsız, Gece Ve Gündüz Günün Her Saatinde Kesintisiz Hizmet Verebilen Araç, Belirlenen Güzergahta Duraklara Yanaşarak Yolcuların Sorunsuz Bir Şekilde İnip Binmesini Sağlıyor. Belediyeler Ve Operatörlerin Beklentileri Doğrultusunda Geliştirilen Araç, Farklı İklim Ve Hava Koşullarında Hizmet Verebiliyor. 7 Gün 24 Saat Kesintisiz Taşımacılık Hizmeti Sunabilen E-centro, Geleceğin Otonom Araçları İçin İdeal Bir Platform Sunuyor. 

OTOKAR HAKKINDA

Otokar, Kendi Teknoloji, Tasarım Ve Uygulamaları İle Müşterilerinin İhtiyaçlarına Uygun Özel Çözümler Sunmaktadır. Koç Topluluğu Bünyesinde Yer Alan Otokar, Ticari Araçlarda Otobüs Ve Hafif Kamyon Üretmektedir. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.