SERVİSÇİLERİN KADERİ BU MU?

SERVİSÇİLERİN KADERİ BU MU?

Kartal Soğanlıkta bugün çok farklı bir olay yaşandı. Yaşanan bu olay tüm servisçileri ve ibret alınması gereken kurumları ilgilendiriyor.

ULAŞ-İŞ sendikasının üyeleri tarafından 3 aydır geniş kapsamlı bir toplantı yapılmış 08.04.2013 tarihinde saat: 09.30’da Kartal Soğanlıkta buluşmaya karar verilmişti. Ayrıca toplantının günü ve yeri sendika yönetimimiz tarafından sendikalar masasına ve emniyet yetkililerine bildirilerek gerekli önlemler alınmıştı.

Bir grup arkadaşımız ise geçtiğimiz hafta İSAROD adıyla bilinen servis odasına gidip başkanıyla bu konu hakkında görüşmüş ve onları da davet etmişti. Sağolsun Başkanları, toplantının giderlerini ikram malzemelerini de karşılamak istemiş ve arkadaşlarımızda bunu kabul etmişti.

Toplantıdan bir gün evvel Pazar günü bir telefon trafiği yaşanmış ve şahsım aranarak daha evvel bazı görüş ayrılıkları yaşadığımız İSAROD Başkanı ile ilgili bir husumetim olup olmadığı, bu toplantıyı düzenleyen üyelerimiz tarafından sorulmuş. Şahıslarla ilgili bir husumetimin olmadığı asıl olması gerekenin servisçilerin hak ettiklerini alması gerektiği olduğunu beyan ederek toplantıya onlarında konuşmacı ve misafirimiz olarak katılmasının çok iyi olacağı tarafımdan dile getirilmişti.

Toplantıya hazırlandığımız sırada salona astığımız sendika ve dernek logolarımız misafir diye tabir ettiğimiz İSAROD’daki Yönetim Kurulu üyeleri tarafından asılı oldukları yerden indirildi. Misafire saygı gereği buna müdahale dahi etmeden beklememiz tarafımızdan uygun görüldü. Sonuçta servisçilerin hakkı ve hukuku bizim için her zaman öndedir ve biz ULAŞ İŞ olarak hizmeti gönüllü olarak yapan ender STK’lardanız.

İSAROD yönetiminden bir arkadaşımız sunumu gerçekleştirip İSAROD’un düzenlemiş..! olduğu toplantıya katılımlarından dolayı servisçi arkadaşlara teşekkür edip, Sözü oda başkanları Sayın Hamza ÖZTÜRK e vererek oturumu açtı.
Sevgili Hamza Başkan servisçilerin sıkıntılarından bahsederek neler yaptıklarını ve neler yapabileceklerini anlattı. Konuşması tarafımızca da kesilmeden dikkatlice dinlendi.

Sonrasında oda yönetiminde bulunan Kardeşimiz mikrofonu alıp Türkiye ULAŞ-İŞ sendikası Başkanı Abdürrahim BARIN’a söz verip onu kürsüye davet etti. Abdürrahim Başkan da aynı konulara değinip servisçilerin özellikle tahdit konusunda ortak hareket etmelerini bu konuda oda, sendika ve derneğin 2011 yılında ortak karar alıp basın açıklaması yaptığını anlatarak bu işin sonunda anlaşılmayan bir nedenden dolayı İSAROD’un bu eylemden vazgeçtiğini ve sebebini anlayamadıklarını ifade ederek çözümün bir an evvel eyleme geçirilmesi olduğunu söylemiş ve konuşmasına devam ederken İSAROD oda yönetimi ve Başkan Hamza ÖZTÜRK beraberce kürsüye çıkarak konuşmacı ULAŞ-İŞ sendika başkanı Abdürrahim BARIN’ın elinden mikrofonu alıp "terbiyesizlik yapıyorsun, Toplantı bitmiştir bizimle beraber gelen üyelerimiz salonu terk ediyoruz" diyerek anons etti.

Yüzlerce kişi içinde ummadığımız bir tavır sergileyen İSAROD üyeleri ve Başkan Hamza ÖZTÜRK, bunun ardından 7 kişi ile beraber salonu terk etti. Buna rağmen sorunlarına çözüm ve muhatap bekleyen esnaf salonu terk etmeyerek, Sendika danışmanı Sayın İsmail TOPKAR ve İSDER Başkanının dinlemeye devam etti.

Olaydan sonra salondaki servisçilere hitaben şahsım mikrofonu alıp toplantıyı düzenleyen ve İSDER’i – İSAROD’u – ULAŞ-İŞ sendikası ev sahipliğinde çağıran sendika üyemiz İsmail YILMAZ ve Erkan DUMAN’ı kürsüye alarak bu toplantıyı düzenleyenler olarak kimin ev sahipliğinde yapıldığını ve kimlerin misafir olarak çağrıldığını yüzlerce kişi huzurunda bir daha teyit ederek ULAŞ-İŞ sendikasının toplantısı olduğunu vurgulandı.

Yaşanan bu olayı Kamuoyunu bilgilendirmek maksadı ile ilginize sunuyoruz.

Fakat hakkı gasp edilen haksızlıkların diz boyu olduğu bu sektörde gönül isterdi ki, böyle bir olay yaşanmasın demokratik bir ortamda sadece meseleler görüşülsün. Ama ne yazık ki Resmi olarak ULAŞ – İŞ sendikasının düzenlemiş olduğu bu toplantıda genel başkanımız konuşurken İSAROD Başkanı Hamza ÖZTÜRK tarafından sözü kesilip, Genel Başkanımıza terbiyesiz diyerek salondan çıkması ve gitmesi ile son buldu.

Olması gereken resmi kurum ve STK’ların ortak payda da servisçilerin çıkarı için buluşmasıydı. Biz yinede bugün yaşanan olumsuzluklara ve fevri davranışlara rağmen kimseye ya da oda yönetimine kırılmadığımızı beyan ederek ULAŞ-İŞ ve İSDER olarak tüm servis esnafının ve oda yönetiminin servisçilerin lehine olan her konuda yanlarında olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

TÜRKİYE ULAŞ-İŞ SENDİKASI VE İSTANBUL SERVİSÇİLER DERNEĞİ adına
Başkan: Murat ERDOĞAN 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
31 Yorum