Tüm medyaya açık mektup

Tüm medyaya açık mektup

HaberTürk gazetesi vasıtasıyla tüm medyaya açık mektup “ölümlü ve yaralanmalı kazalarda otobüsçü, kamyoncuya tur bindirdi” başlıklı yazı, gerçekleri yansıtmıyor.

Makale sahibi, Sayınİsmet Özkul’dur (Haber Türk Gazetesi) ve kendilerine e-posta ile gönderdiğimiz bu yazıya cevaben bir düzeltmeye rastlanmamıştır. Bu sebeple, bu tarz bir açık seslenişte yarar görülmüştür.

Bu yazının amacı: Böylece, bu tür konularda yazacak diğer değerli medya mensuplarının dikkatlerini; TÜİK/EGM İstatistiklerine, nerelerde ve neden güvenilemeyeceğine çekmiş olalım. Yine böylece, kendilerinin de “İstatistiklere Doğruları Söylettirmek” için katkıları sağlanmış ve tüm ülkemiz bundan yarar görsün.

Sayın İsmet Özkul, Yönlendirmiş olduğum bu makalem ("Kaza Haberi"- "Haber Kazası" ve Kaza Tutanaklarında Anayasaya Aykırılık-), Otobüsçülük Sektörüne ait bugünkü Ulaştırma Dünyası (05 Kasım 2012) baskılı ve internet gazetelerinde yayınlanmıştır ve tam da değerli şahsınızın; “ölümlü ve yaralanmalı kazalarda otobüsçü, kamyoncuya tur bindirdi” başlıklı makalenizle eşzamanlı yayınlandığından, makalenize özel bir karşılık olarak yazılmamıştır.

Dolayısıyla, çok uzun süredir kavram kargaşalarından; hem başkanı olduğum Yüksek Trafik Güvenliği Kurumu Derneği, hem de üyesi bulunduğumuz TOFED- Türkiye Otobüsçüler Federasyonu olarak haklı bir rahatsızlık duymaktayız.

Üremiş bu bilgi kirliliklerinden, -ilk başta- ne tarafımız ve ne de taraflarınız sorumlu değiliz. Ancak, bu makalemin incelenmesinden sonra anlaşılacaktır ki, kavram kargaşası “bilgi kirliliği” kamuoyu yanıltılması, devletimizden kaynaklanmaktadır. Son bir bilgi kirliliği de tarafınıza sunulmaktadır. (otobüs kazası haberinin içeriğinden, minibüs çıkıyor)

TÜİK Hakkında Unutulmaması Gerekenler:

1- TÜİK; trafikle ilgili tüm istatistik bilgilerini, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden alıp-yayımlamaktadır.

2- EGM; kurumlarının ve İçişleri Bakanlığının "Trafikteki Başarısızlıklarını Örtmeye Yönelik Çabalar" içindedirler.

3- Trafik Denetim Zabıtası; Kaza Tutanaklarında, -Devlet Yanlısı Davranmaya Zorlanmak- genelgelerinden adeta ağlamaktadır.

4- Bu durumda +2 facia daha yaratılmaktadır: 
4.1- "Kaza Sonrası Hukuku" kapsamında; devletin, -kendi hizmet kusurlarından faciaya uğrattığı vatandaşının hukukunu çiğnemektedir,
4.2- Kusurlu Noktanın, Kusurunu Gizlemek=Nice Başka Facialara "Celp" Çıkarmak.

5. Ölü/Yaralı Yanıltmaları=Ölü Sayısı Eksikliği; böyle bir gerçeğimiz vardır. 'Çünküleri geçerliyse;
5.1- Sadece olay yerinde öldü denilen/sanılanlar, kayıtlara; Trafik Ölümü olarak girmektedir.
5.2- Hastane yolunda/içinde, sonrasında (30 güne kadar) ölen yaralılar bu kayıtlarda yoktur.

Öleni, savcı/hükümet tabibi gelmeden, yerinden kaldırmak yasağından ötürü, yolda kapanmayı gerektiren durumlarda, Ölüler; Yaralı Denilerek, Hastaneye Gönderilip-Yol Açılmaya Çalışılmaktadır. Ölüler De Yaralı Kaydına Alınmaktadır7yaralı Gösterilmektedir. Yol Kusuru Gizleme Örnekleri Ve Trafik Hizmetleri Başkanının Cevabı:

Derneğimiz ve Federasyonumuz adına, hem otobüsçülerimizin kaza sonrası hukukunu korumak ve hem de kusurlu noktaların ivedilikle iyileştirilmelerini sağlamak amaçlı -ve TOFED' in maddi katkılarıyla- otobüslü kazaların olay yeri/olay analizi sonuçlarımda, anılan yerlerde; -çoğunluğu 1 den fazla- kusurlar bulunmasına ve çok belirginliklerine rağmen, tutanaklarda -sürücü suçlu- denilmektedir= 2918/52-b Trafik Yasasının arkasına, devlet saklatılmaktadır.

Üst paragrafta anılan, Trafik Zabıtasının da şikâyetçisi olduğu bu kasıtlı yanıltma durumu, tarafımdan trafik hizmetleri başkanı' na iletildiğinde şaşırtıcı cevap, şu olmuştur:

" Tabii ki öyle yapacağız Ahmet Bey! Yani devletimiz çok mu zengindir ki, -yolumuz kusurludur" diyelim ve vatandaş tepemize tazminat davalarını yağdırsın, çatır çatır devleti soysun?" (adı bizde mahfuzdur.)

" Peki, sayın başkan, bu durum, -hukuk devleti- olduğumuz anayasa maddesi ile örtüşüyor mu? Ve kusurlu yerler de Korunmuş=düzeltilmesi önlenmiş olmuyor mu?

" Valla, ister olsun, ister olmasın, devlet böyle istiyor. devlet-devleti kusurlu göstermez, soydurmaz!..."

Sonuç olarak; TÜİK, EGM ve KGM nin her dediğine inanmak, vatandaşımızı yanıltmaktadır. Bu konuda araştırma, planlama, haber, eser yapanlara/yazanlara da, sektörlere de, vatandaşlara da yanılma verilmektedir.

Ulaşım sorunlarının azaltılmasında ulusal ve uluslar arası bilimcilerin, planlamacıların, yasamacıların ve uygulamacıların hemfikir oldukları toplu ulaşımın tercihi de baltalanmaktadır.

Geçtiğimiz kurban bayramında şehirlerarası otobüs kazası -0- ! Çok şükürler olsun ki, böyle bir başlık kullanabiliyoruz.

Sn. İsmet Özel'in makalesinde bahsettiği; " Otobüslerin, sefer sayılarının çokluğu sebebiyle, çok kalifiye sürücü istihdamı zorunluluğu" sektörün, zaten kuruluş ve işletme amaçları gereğince yapılmaktadır.

Sürücülerin pek çoğu, sürekli çalıştıklar hatlardaki yol kusurlarının “yeni üreyenleri dışında” çoğunu bilmeseler, yollarımızda çok daha fazla facialar olur ve otobüslerimiz, daha çoğuna karışırlar. Çünkü onlar, diğer sürücülerin yaptıkları hataları da telafi edici defansif (savunmaya dayanıklı) şekilde davranarak, facia önleyici de olmaktadırlar.

Ahmet TÜRKOĞLU 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.