Türkiye’deki yabancı lojistik şirketleri

Türkiye’deki yabancı lojistik şirketleri

Türkiye’de uluslararası karayolu ile eşya taşımacılığı ile iştigal eden bazı, bilinen yabancı lojistik şirketleri hakkında kısa bilgiler sunmaya çalışacağım.

Tüm şirketleri aynı metine sığdırmak mümkün değil, bugün 5 şirket hakkında bilgiler sunuyorum, devamı diğer yazılarda yer alacaktır.

BIRKART GLOBISTICS ( Yeni Unvanı- LOGWIN SOLUTIONS)

1877 senesinde, Aschaffenburg’da   BIRKART ailesi tarafından kuruldu. Askılı nakliyeciliğin mimarıdır. 1964 senesinde askılı taşımacılık ile ilgili tüm çalışmaları tamamlayıp, DKS ( Deutsche Kleider Spedition) firması vasıtası ile askılı tekstil ürünü taşımacılığına başlamıştır. Türkiye’deki faaliyetlerini 1989 senesine dek acentelik bazında yürütmüştür ve neticede 1989 senesinde BIRKART NAKLIYAT LTD/Türkiye firması tesis edilmiştir. 2008 senesinde LOGWIN Grubuna dahil olmuştur. (LOGWIN GRUBU Rakamları= 36 ülkede, 250 Ofis, 5500 çalışan)

Türkiye’de Merkez İstanbul ve İzmir Şubesi’nde 55 çalışanı ile faaliyetlerini yürütmektedir.

SCHENKER ARKAS NAK. Ve TIC.A.Ş.

SCHENKER firması 1872 senesinde, Viyana’da GOTTFRIED SCHENKER tarafından kuruldu.

1931 senesinde Deutsche Bahn (Alman Demiryolları İşletmesi) bünyesine katıldı. 
Türkiye’deki faaliyetlerini 30 sene BERKER Nakliyat LTD firması ile yürüttü.
1995 senesinde, Arkas Grubu ile ortak olarak SCHENKER ARKAS NAK. Ve Tic. AŞ firması tesis edildi.

Türkiye’de Merkez İstanbul ve Bursa-Mersin-Kayseri-Eskişehir-Denizli-Ankara-Gaziantep şehirlerindeki şubelerinde 300 çalışanı ile hizmet vermektedir. Arkas Grubu bünyesinde 37 şirketi barındırmaktadır. 32 senelik bir karayolu nakliyesi geçmişi bulunmaktadır. (DB SCHENKER Grubu rakamları= 130 ülkede, 2000 Ofis,91 bin çalışan. Karayolu-Demiryolu ve kombine taşımacılıkta Avrupa’da lider konumdadır.)

KUHNE & NAGEL NAK.LTD.STI.

1890 senesinde, Bremen’de, August KUHNE ve Friedrich NAGEL tarafından kuruldu.
Türkiye’deki faaliyetlerini uzun seneler H.W.Feustel firması ile yürüttü ve 1986 senesinde Kuhne Nagel Nakl.Ltd.Şti-Türkiye kuruldu.
Türkiye’de Merkez İstanbul ve Ankara, Bursa, İzmir, Mersin şehirlerindeki şubelerinde 170 çalışanı ile hizmet vermektedir.
(KUHNE&NAGEL Grubu rakamları= 100 ülkede, 850 Ofis, 53 bin çalışan. Deniz yolu taşımacılığında dünyada lider konumundadır)

DHL GLOBAL FREIGHT FORWARDING (DANZAS)

Danzas, 1815 senesinde Danzas ailesi tarafından, Fransa’da kuruldu. İlerleyen senelerde, merkez Basel/Isviçre’ye taşınmıştır. Deutsche Post (Alman Posta Idaresi) 2000’li senelerin başlarında, büyüme stratejilerine uygun olarak firmalar satın almaya başladı. DHL(2002 ) – AIE (American Express International) 2001 – DANZAS 2000- VAN GEND&LOOS 1999-2005 senesinde de EXEL Plc. satın alınmıştır. Tüm bu şirketler DHL adi altında bir araya getirildiler.
DHL 1969 senesinde 3 kişi tarafından kurulmuştur. Soyadlarının baş harflerinden firmanın ismi ortaya çıkmıştır. Adrian DAILSEY + Larry HILLBLOM + Robert LYNN   
(DHL Grubu havayolu taşımacılığında dünyada lider, denizyolu taşımacılığında da 2'inci durumdadır)

Danzas, Türkiye’deki faaliyetini önce taşıt nakliyat, daha sonra 20 sene kadar Turksped AŞ, bilahare de 5 sene kadar bir sure Ekol Lojistik firmaları ile yürütmüştür. Türkiye’deki yapılanmalarından sonra DHL Global Freight Forwarding olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

HELMANN WORLWIDE LOGISTICS

1871 senesinde Osnabruck’ta, Carl Heinrich Helmann tarafından kurulmuştur ve bugün 4 jenerasyon sonra Halen Hellmann Ailesi tarafından yönetilmektedir. Türkiye’deki faaliyetlerini, 1999 senesinde kurulan Helmann International Nakliyat Şirketi ile sürdürmektedir. Merkez İstanbul ve Bursa ve İzmir şehirlerinde şubeleri mevcuttur. (Helmann Grubu dünyada ilk 10 Forwarder arasında yer almaktadır. 157 ülkede faaliyet göstermekte olup, 45 ülkede 210 ofisi ve 8 bin 900 çalışanı mevcuttur)

Saygı ve sevgilerimle,
Nazmi Özcan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.