İlkem, İlk’leri müşterilerine sunuyor

İlkem, İlk’leri müşterilerine sunuyor

“İlkeli taşımacılığın adı” sloganıyla öğrenci ve personel taşımacılığında hizmet veren İlkem Turizm, bünyesinde yer alan 800 araç ile şehir içi ve şehir dışı yaklaşık 10 binin üzerinde öğrencinin taşımasını gerçekleştiriyor.

Kalite, güven ve sorumluluk bilinciyle vizyonunu oluşturan İlkem Turizm, öğrenci ve personel taşımacılığında uyguladığı yeniliklerle çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Firma, isteyen veliler için VIP servis taşımacılığı sunarken, veliler GPRS sistemiyle çocuklarının servislerini akıllı cep telefonlarından takip etme olanağı da bulabiliyor. Ali Bayraktaroğlu: “Hayatta değişmeyen tek şey değişim”
Dünden bugüne servis taşımacılığı ve ilkemin taşımacılıktaki rolüne yönelik sorularımızı cevaplayan İlkem Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bayraktaroğlu “Bu sektöre emekli sektörü derlerdi” diyerek sistemin artık değiştiğini ve bu işi yapabilmek için belli kriterlerin olması gerektiğini söyledi. Bayraktaroğlu, “Aslında en baştan olması gereken buydu ama şartları bir anda değiştiremiyorsunuz” dedi. “Hayatta değişmeyen tek şey var o da değişim” diyen Bayraktaroğlu, mutlaka bir adımda olma ilerlemenin gerektiğini savunarak “Eğer ilerlemeye çalışmıyorsanız veya orada kalmak için başka çabalar sarf etmiyorsanız düşüyorsunuz. Benim için de duraklamak gerilemek anlamına geliyor. Bir adım bir adımdır ve sektör için bir şeyler yapıp bu sektörü biraz daha uzun süreçle yaşatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. Okula başlama yaşının 5,5’a indirilmesine yönelik düşüncelerini sorduğumuz Bayraktaroğlu bu uygulamanın doğru bir karar olduğunu ifade ederek “Avrupa’yı gözlemlediğimde 5 yaşındaki çocukların algısının öğrenme yeteneğinin 5 yaşından önce başladığını gösteriyor. Avrupa’daki model bu. 5 yaşındaki bir çocuğun öğrenebilme yaşına geldiği kanaati var” açıklamasında bulundu.


Ebeveynler çocuklarını serviste bile takip ediyor
Vizyonu her daim geliştirdiklerini söyleyen Bayraktaroğlu, seçilebilir olmak için değişimlere ayak uydurmak gerektiğini ifade etti. İsteyen veliler için öğrenci taşımacılığında VİP sistemini getiren İlkem Tur, 16 kişilik servisler yerine 5 kişilik araçlarla öğrenci taşımacılığını da gerçekleştiriyor. İlkem Tur aynı zamanda, “her şey gözünüzün önünde” anlayışıyla web ortamında ailelerin servis saatleri içerisinde çocuklarını araç içerisinde takip etmesine de olanak sağlıyor. İnternet yoluyla velilerin, çocuklarını taşıyan sürücüler hakkında da bilgi sahibi olacaklarını söyleyen Bayraktaroğlu “GPS takip sistemi birçok firmada vardır. Biz onu bir ileriye taşıdık. Veliye bir şifre veriyoruz. Veli servis saatleri içerisinde giriyor web’e şifresini yazarak çocuğunu taşıyan aracı görüyor. Ama bunun yeterli olmadığını gördük ve baktık ki herkes bilgisayarını yanında taşımıyor. Bizde akıllı cep telefonlarıyla takip edebilecekleri bir ortam sağladık” dedi. 4 nokta emniyet kemeri ile de çocukların güvenliklerini iki kat arttırdıklarını belirten Bayraktaroğlu, “4 nokta kemer zorunluluğu olmamasına rağmen biz bunu velilerimize sunuyoruz. En yüksek oranlarla Ferdi kaza koltuk sigortası hizmeti de sunuyoruz” şeklinde konuştu. “Değişmek zorundayız”
“Değişmek zorundayız” diyen Bayraktaroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü “Servis taşımacıları bir süre sonra çocuğu bir yerden bir yere transfer etmenin yetmeyeceğini anlayacaklar. Biz belki Türkiye’de bir ilk olan (CRM)Müşteri ilişkileri yönetimini oluşturduk. 4 kişilik bir ekiple bütün müşterilerimizin memnuniyet hallerini, hizmetin iyi bir şekilde yapılıp yapılmadığını, 3 gün boyunca servisi kullanmayan çocuğun durumunu soruyoruz ve hastalık durumunda servisi kullanmadıysa evine geçmiş olsun çiçeği gönderiyoruz. Bunun yanı sıra öğrencilerin doğum gününde, annelerin anneler gününde, babaların babalar gününde kutlama mesajlarını ve hediyelerini gönderiyoruz. Dolayısıyla müşteri ilişkileri yönetimini doğru yaparsanız, sadece taşıma sistemi içermeyen bir hizmeti de sunmuş olursunuz.” “5 yaşın üstünde araçla taşımacılık yapmıyoruz”
Belediye yönergesinde servis araçları için 10 yaş sınırı olasına rağmen filosunda 5 yaşının üstünde araç çalıştırmadıklarını belirten Ali Bayraktaroğlu, sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin birçok şehrinde öğrenci taşıma işi yaptıklarını hatırlatarak Ankara, Bursa, Manisa, Denizli, Kocaeli, Aydın, Antalya gibi birçok ilde de öğrenci taşıma hizmetini en iyi şekilde devam ettirdiklerini de söyledi. AB’ye proje yapan ilk taşıma firması
Sosyal sorunluluk projeleriyle de hizmetlerini en iyi şekilde yapmayı amaçladıklarını belirten Bayraktaroğlu, çocuklara trafik parklarında ve kendi merkezlerinde trafik eğitimleri verdiklerini belirtti. Seçilebilir olmanın ana koşulunun değişime ayak uydurarak yenilikçi fikirler sunmak ve bu fikirleri uygulamak gerektiğini ifade eden Bayraktaroğlu İlkem Turizm’in bir ilki daha gerçekleştirdiğini vurgulayarak Avrupa Birliği’ne proje sunan ilk firma olduklarını dile getirdi. Proje konusunda detay vermeyen Bayraktaroğlu, gerçekleştirecekleri bir lansman ile projeyi tanıtacaklarını da duyurdu. Oya KAYA – Nurcan GÜNEŞ www.tasimacilar.com 18.09.2012 / 13:50