Nakliyeci esnafının mağduriyeti giderilmeli

Nakliyeci esnafının mağduriyeti giderilmeli

Bireysel kamyoncuya üvey evlat muamelesinin yapıldığını ifade eden İSNAD Başkanı Ahmet Koçin ticari gözle bakılan bu sektör esnafına sahip çıkılarak, mağduriyetini giderici çözümler için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Nakliye Piyasasında bireysel kamyoncuya yönelik bir güvensizliğin hasıl olduğunu belirten İstanbul Nakliyeciler Sitesi (İSNAD) Başkanı Ahmet Koçin, vergi tahsili yapılan en ciddi pazar gözüyle bakılan bireysel kamyoncu esnafının mağdur olduğunu belirtti. Koçin, ”Her alanda destekleme politikaları yapılırken Türkiye’nin adeta omurgasını taşıyan, sanayi ve sosyal hayatını tırnaklarıyla kazıyarak fedakârlıklar yapan şoför esnafımız tamamen mağdur ve vergi tahsil edilen en ciddi Pazar olarak görülüyor. Bunun bir taşınabilirlik hacmi var. Bu konuda kayıtsız kalınması mümkün değil” diyerek mağduriyetin giderilmesi gerektiğini söyledi. “Uluslararası nakliyeciler haksız rekabete yol açıyor”

Haksız rekabetin birçok sektörde yaşandığını ama nakliye sektöründe bunun bariz bir şekilde hissedildiğini vurgulayan Koçin “Uluslararası nakliyecilik yapan firmaların yurtiçinde herhangi bir işi, dönüş işi olarak kendi bölgelerine giderken alıp götürmeleri yasak. Bu yakalandığı takdirde cezayı gerektiren bir durum. O da iki kişi arasında yapılan bir iş olduğundan bunun denetimi de çok zor. Bu kusuru engelleyecek kurum da yine devletin kendisidir. Gerçekleştirilecek olan denetimlerde bu haksız rekabet önlenebilir” dedi. Trafik ve çevre sorunlarını özelikle İstanbul gibi büyük bir ilde çok fazla hissedildiğini söyleyen Koçin, bireysel kamyoncu esnafı için “Otopark alanları yetersiz, yollara mahalle aralarına bırakılan araçlardan dolayı çok ciddi cezalar, hırsızlık olayları ve tahribat olayları yaşanıyor” diyerek İSNAD olarak kendilerinin bu konuyla yakından ilgilenerek bireysel kamyoncunun rahatlıkla konaklayabileceği bir tesis oluşturduklarını söyledi. Avrupa yakasında yeni bir tesis açılıyor
Ahmet Koçin ayrıca İSNAD’ın bireysel nakliyecilere yönelik Anadolu Yakasında oluşturduğu tesise bir yenisini de ekleneceğini bunun da Avrupa yakasında olacağını sözlerine ekledi. Hadımköy’de kurmayı planladıkları yeni tesiste bankacılıkta, sigortacılığa, akaryakıttan, lastiğe her türlü hizmet nakliyecilerin ayağına getireceklerini ve bireysel kamyoncuya sahip çıkarak oluşturdukları tesiste onların bütün ihtiyaçların karşılamayı amaçladıklarını söyleyen İSNAD Başkanı Ahmet Koçin “İSNAD’da en fazla sahip çıkılan esnaf bireysel kamyoncu dediğimiz kesim. Çünkü bireysel kamyoncunun sahipsizliği söz konusu ve biz tamamen kendi öz kaynaklarımızla bu tesis yatırımlarını yaptık” dedi. “Sıkıntıların bir çatı altında birleşerek çözülmesi lazım”
Sektörde hala varlığını koruyan oluşumlara pozitif yaklaştıklarını söyleyen Koçin, bunun artık yeterli olmadığını söyleyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Onların öncelikli çabalarından ötürü müteşekkiriz. Ama yapılan bu hizmetler yeterli değil. Bunları daha etkin kılabilmek için Türkiye çapında örgütlenmiş yeni bir federasyon çatısının tüm illeri kapsayacak şekilde kurulması ve bunun organize olmuş hale gelmesi lazım. Aksi takdirde hiç kimse hem şirket bazında hem de örgüt bazında kendini savunamayacak. Bölgesel baktığınızda adeta esnaf birbirini kırıyor. Birbirleriyle haksız rekabet içinde bir meslek odası bir başkasının ticari pastasında ya da imkânından yararlandığında bunu kâr sayıyor. Oysaki bu her iki tarafında yıkılması için bir adım sayılıyor. Bunu böyle yapmamak lazım. Sektöre bir bütün gözüyle bakmak lazım. İzmir’deki nakliyeci derneği de, İstanbul’daki nakliyeciler derneği de aynı ortak hedefle aynı sektöre hizmet ediyoruz. Dolayısıyla ilklerde ve prensiplerde bir birlikteliğin hâsıl olması lazım.” Şoför esnafının en azından konaklama adına mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söyleyen Koçin, “Şoför esnafımız mağdur. Biz diyoruz ki belli noktalara lojistik alanlar kurulursa, şoför güvenli bir alanda dinlenip, iş vaktinde aracıyla hizmet götüreceği yere rahatlıkla gidebilir. Onun park edeceği, hizmet alacağı bir sonraki gün için iş alacağı fırsatları yakalamak lazım. İkitelli, Zeytinburnu ve ambarlı esnafımız bu konuda çok ciddi sıkıntılar içinde. Oradaki yöneticilerimizle, esnaflarımızla zaman zaman düzenlediğimiz toplantılarda bunu konuştuk. Biz bu çilenin bitmesi için İSNAD olarak bir yatırımın hem öncüsü, hem de takipçisi olacağız. Kamu kurumları nezdinde bu konuda görüşmelerimizi sürdürüyoruz” diyerek kamu kurum ve kuruluşların da konuya el atması gerektiğini belirtti. Oya KAYA / Abdullah KARLIDAĞ www.tasimacilar.com 02.07.2012 / 18:35