Orta Doğu’nun yoğun talebi birçok imalatçıya kapı açtı

Orta Doğu’nun yoğun talebi birçok imalatçıya kapı açtı

PetroLPG/Petrol ve Gaz Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Genel Müdürü Cemil Doğan Çağlarcan "Orta Doğu’dan gelen talepler karşısında çok fazla imalatçı çıktı. Çok fazla imalatçıda sektör içinde birçok delik açılmasına sebep oldu"dedi.

Cemil Doğan Çağlacan tarafından şahıs firması olarak 2008 yılında kurulan PetroLPG, 2011 yılı itibariyle kurumsal yapısını tamamladı; kurumsallaşma ile birlikte petrol ve LPG sektörüne hizmet verirken aynı zamanda sektörün kalite çıtasını yukarı taşımayı amaçladığı ifade edildi. Türkiye için LPG gelişmekte olan bir sektör iken, aynı zamanda “Ekonomik açıdan şu anda LPG sektörü şanslı sektörlerden bir tanesi” diyen PetroLPG/Petrol ve Gaz Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. Genel Müdürü Cemil Doğan Çağlarcan “LPG Ekonomiden her ne kadar etkilense de çok ciddi değil. Bizde onun bir tarafından firmamızı geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. “Her açıdan Dikkat edilmesi gereken bir sektör”
Tedarikçi bir firma olmalarının yanı sıra ekipman ithalatı yaptıklarını da söyleyen Çağlarcan ithal edilen ekipmanları taşıma şirketlerinin araçlarına uyarladıklarını belirterek arıza ve servis işleminde de yer aldıklarını sözlerine ekledi. LPG taşımacılığının çok tehlikeli bir sektör olduğunu söyleyen Çağlarcan “2014 denetlemelerin başlayacağı dönem diyorlar ama pek ihtimal vermiyoruz inşallah olur. LPG’de en ufak teknesinden şoförüne, servisine herkesin sertifikası olmak zorunda çünkü çok tehlikeli bir sektör” diyerek tehlikeli madde taşımacılığında herkesin bilinçli olması gerektiği konusunda da uyarı da bulundu. Orta Doğudan gelen talep merdiven altı imalatçıları arttırıyor

Orta Doğu’dan gelen yoğun taleplerin, sektör içerisinde ranta dönüşerek kimliği belirsiz imalatçılar yarattığını ifade eden Çağlarcan sözlerini şu şekilde sürdürdü :“ Şu anda zaten taşımacılara yönelik imalat yapan firmalar ADR’ye uygun ürünler kullanmaya başladılar. Bütün imalatçılar diyemeyeceğim ama bizim gözlemlediğimiz son zamanlarda Orta Doğu’dan gelen talepler karşısında çok fazla imalatçı çıktı. Çok fazla imalatçıda birçok delik açılmasına sebep oldu. Orta Doğu’nun da böyle bir talebi var. Hiçbir sertifika veya ADR’ye uygunluk istemiyor. Buna rağmen ismi belli olan herkesinde bildiği 2-3 tane firma bu konuda zaten çok evvelden hazırlıklı, daha ciddi olarak ADR’ye uygun tanklar, tankerler, semi treylerler üretiyor. İleride bunlar ADR’ye geçişte sorun olmayacaktır. Ama Türkiye’nin ADR’ye geçip geçmeyeceği konusunda daha Avrupa bile tam olarak hakkını veremediyse pek ihtimal vermiyorum. En azından isminin bile geçilecek demesi birçok şeyin daha emniyetli, daha kaliteli üretilmesine sebep oldu. O açıdan biz mutluyuz.” “Biz hizmet firmasıyız”
Firma olarak yurtiçi taşımacılara hizmet ve danışmanlık yaptıklarını söyleyen Çağlarcan; bütün ürünlerinin ADR’ye uygun olarak çıktığını da özellikle vurguluyor. Çağlarcan “Biz zaten kurumsal firmalara Türkiye’nin saygın firmalarına çalışıyoruz onlar zaten mecburen sertifikalı eleman isterler, sertifikalı ekipman isterler bizde onlara hizmet vermeye çalışıyoruz. Benim firmam şuan hizmet firması” şeklinde konuştu. Oya KAYA www.tasimacilar.com 02.04.2012 / 12:40