TIR sürücüleri denetimlerin tam yapılmasını istiyor

TIR sürücüleri denetimlerin tam yapılmasını istiyor

Karayolları Taşımacılık Ve Emekçileri Sendikası SGK primler, takograf denetimleri ve bunların takibini yapmayan bakanlıklar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Görevi Kötüye Kullanan diğer kamu görevlileri ile ilgili şikayet dilekçemizi Cumhuriyet Başsavcılığına sunmak için Çağlayan adliyesine gitti.

 

Sendika ne istiyor?

 

Tır şoförleri olarak bizler günlerce uyumadan gitmek zorunda olduğumuz yollarda her an ölüm riski altında çalışıyoruz. Çalışma saatlerimiz belirsiz. Bize tanınan sürede sevkiyatlari yetistirebilmek için ölüm riskini göze alıyoruz. Geçerken belirtelim ki günlerce uykusuz yol gitmemize rağmen gerek takograf denetimlerinin eksik yapılması gerekse işverenlerce SGK primlerinin sanki sabit mesai saatleri varmış gibi belirli saat ve gün üzerinden yatırılması başımıza gelen en sık hak ihlallerinden birisidir.

Bunlara katlanıyoruz çünkü açlık ve işten atılma korkusu ölüm korkusuna baskın geliyor. Ayrıca bizler ailelerimiz den uzakta ve sürekli yollarda sürdürdüğümüz yaşamımızda birçok anlamda yıpranıyor ve meslek hastalıklarına yakalanıyoruz. Bu kadar ağır bir mesleği sürdüren ve siz halkımızın ihtiyaçlarını tasiyan bizler asgari ücretle geçinemiyoruz. Bununla ilgili Yargıtay kararları mevcutken yasalar uygulanmıyor ve denetlenmiyor.

18.07.1997 tarihli 23053 mükerrer sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 98, 99. maddelerinde takograf denetimlerine ilişkin gerekli düzenleme mevcuttur.

 98. Maddesi “araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyma mecburiyeti ve denetleme esaslarında uyulacak usuller” hakkındadır. 

Yönetmeliğin 99. Maddesi ise “takograf cihazına ilişkin düzenlemeleri” hüküm altına almıştır. Bu yönetmeliğin gereğini yerine getirmeyen, yeterli denetim yapmayan tüm kamu görevlileri kanuna aykırı hareket ettiğinden “görevi kötüye kullanma suçu” işlemektedir.

 Neden görevi kötüye kullanma suçu işlediklerini mevzuatın kendisi açık bir şekilde ifade ediyor: “Kamu idarelerinin denetim elemanları kendi mevzuatı gereğince işyerlerinde yapacakları soruşturma, denetim ve incelemeler sırasında, çalıştırılanların sigortalı olup olmadığını da tespit ederek, sigortasız çalıştırılanları Kuruma bildirmek zorundadır. Bu kurumlar ayrıca kendi mevzuatları gereğince yaptıkları inceleme ve tespitler sırasında bu Kanuna göre sigortalı sayılanların prime esas kazançlarının veya sigortalı gün sayılarının eksik bildirilmesi sonucunu doğuran tespitlerini de en geç bir ay içinde Kuruma bildirirler. Kurum bu bildirimleri esas almak üzere gerekli yasal işlemi yapar. İlgililerin itiraz hakları saklıdır.”

Biz Taşımacılık işçilerinin çalışma saatinin tespiti, takograf yoluyla rahat bir şekilde yapılabilir. Bu denetimleri yapmayanların da işçilerin SGK primlerine esas çalışma süresi konusunda ihmali olduğundan, denetimden sorumlu bu memurlarda “görevi kötüye kullanma” suçunu işlemiş bulunuyorlar.

KATAŞSEN olarak kanunun bize verdiği yetkiyle, taşımacılık işiyle uğraşan işçilerin SGK priminin çoğu kez işverenlerce yatırılmaması ve eksik yatırılmasından (genellikle asgari ücret üzerinden) kaynaklı ihlalleri ve bu ihlallerin önüne geçilmesi için ihlalden sorumlu tüm kamu görevlilerin tespit edilerek görevi kötüye kullanma suçundan soruşturulması ve cezalandırılması için elimizden gelen tüm mücadele araçlarını kullanacağız.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.