Allison şanzımanlı Iveco CNG’li araçları görücüye çıktı

Allison şanzımanlı Iveco CNG’li araçları görücüye çıktı

Allison Transmission ve İtalya Verona’nın Iveco Bayi, daha yeşil bir çevre için CNG araçlar ile çalışmalarına devam ediyor.

Verona’da Office Brennero genel merkezinde gerçekleştirilen bir organizasyonla, İtalya’nın kuzey kısımları dahil olmak üzere farklı bölgelerden katılan müşterilerle test sürüşleri gerçekleştirildi. Etkinlikte Allison şanzıman donanımlı iki CNG’li araç kullanıldı. Verona Çevre Hizmetleri Amia tarafından temin edilen çöp toplama üst yapılı Iveco Stralis ile dağıtım ve atık toplama gibi kentsel hizmetler için geliştirilmiş Iveco Eurocargo test edildi. Ayrıca sergilenen Iveco CNG Daily kamyoneti ve Electric Daily büyük ilgi ve merak uyandırdı.


“Allison şanzımanlar, CNG ile uyum içinde çalışıyor”
Officine Brennero’nun Genel Müdürü Federico Giazzi, Allison Transmission ve Fiat’ın da hem fikir olduğu gibi İveco’nun çevreye duyarlılığını ve bağımlılığını bir kez daha vurguladı. Giazzi yaptığı açıklamada; “Iveco, çevre dostu EEV sertifikalı modeller de dahil olmak üzere CNG motor yelpazesini genişletti. Allison tam otomatik şanzımanlar ise CNG motorlar ile mükemmel bir uyum içinde çalışıyor. Aracın tork gücünü arttırması ve tekerlere sürekli sarsıntısız güç aktarımı, daha iyi bir performans sunması ve sağladığı mükemmel verimlilik bunun en önemli kanıtlarıdır. Allison, sıkıştırılmış doğal gaz motoru ile birlikte kullanıldığında bu faydalar aracı daha güçlü kılıyor çünkü bu şanzımanlar düşük motor hızında zayıf tork profilini dengeliyor” dedi. Etkinlikte tork konvektörünün ve planet dişlinin nasıl çalıştığını da gösteren otomatik şanzıman tasarımları hakkında bir seminer düzenlendi. Daha sonra konuklar direksiyonun başına geçerek Allison tam otomatik şanzımanın avantajlarını birebir gözlemlediler. Test sürüşüne katılan yetkililer, düşük hızlarda aracın sessiz çalışması ve manevra kabiliyetinden övgüyle bahsettiler. Allison donanımlı aracın rahat kullanımı hakkında olumlu görüşler paylaşıldı.


“Vites değiştirme stresi ortadan kalktı”
5.600 kilometreden fazla gaz dağıtım ağını ve 112 belediyenin çevre hizmetlerini yöneten İren Piacenza’nın Bakım Hizmetleri Müdürü Massimo Carini; “Çok sayıda Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Eurocargo ve Stralis bulunan bir araç parkına sahibiz. 2000 yılında bu araçlarımızın alımını gerçekleştirmeye başladık ve bu yatırımın bize getirisi çok büyük oldu. Sürücülerin vites değiştirme stresleri ortadan kalktığı için daha üretken ve gün sonunda daha az yorgun oluyorlar. Ayrıca manüel şanzımanlar ile donatılmış araçlarda her 50 bin ila 60 bin km’de meydana gelebilen debriyaj arızaları gibi bir endişemiz de olmuyor“ dedi. “Sürücü için çalışma kolaylığı sağlıyor”
Carini açıklamasında; “Allison şanzımanları sürücü için çalışma kolaylığı sağlarken, aynı zamanda uygun operatör eğitimi eksikliğini ortadan kaldırıyor. Allison şanzımanlı kamyonlar, çöp toplama işlerini gerçekleştirmek için vardiya dönüşümünü kolaylaştırıyor. Daha rahat vardiya planlamaları ve personel esnekliği sağladığı için de belediyeler, filo sahipleri ve yöneticileri, otomatik vitesli araçları tercih ediyor” dedi.


“Iveco ve Allison uyumunu gördük”
Venedik Veritas Grubu’nun sahibi Mirco Mazzon ise; “Yirmi yıl önce, biz yan yüklemeli çöp toplama alanında lider şirketlerden biriydik. Bu devrimci yöntemin piyasadaki en gelişmiş teknoloji ile eşleşmesi gerektiğini ve Iveco kamyonlar için Allison şanzımanın mükemmel bir uyum sergilediğini gördük. Sonuçların doruluğu da bize bunu kanıtlıyor zaten. O zamanlarda piyasanın ilk örneklerinden olan bu ilk dört araçlardan çok memnun kaldık ve bu araçlarımız tam performans ile hala çalışmaya devam ediyor. Ayrıca İspanya, Barselona’dan birçok belediye Venedik’e araçlarımızın nasıl çalıştığını öğrenmek için gelerek bir platform oluşturdular. Daha sonra bu araçları Katolonya’ya adapte ettiler” dedi. “Iveco Stalis’ten çok memnunuz”
Servizi Comunali SpA yetkilisi Pierluigi Marchetti ise Stralis kamyonun sürüşünden sonra söyleyeceği çok şeyi olduğunu belirtti. Bergoma kenti çevresindeki 52 belediyenin çevre hizmetlerinden sorumlu Marchetti; “Bizim filomuzda da çok sayıda Iveco Stalis bulunuyor ve çok memnunuz. Allison şanzıman seçenekleriyle de çok yakından ilgileniyoruz. Allison şanzıman donanımlı üç aks olan bir Stralis satın aldık. Sürüşü çok kolay ve manevra kabiliyeti inanılmaz. Şanzıman maliyetlerini ise dikkatlice kontrol ettik. Manüel şanzımanlarda her yıl debriyaj değişim, her iki yılda bir de vites kutusunu tamamıyla yenilenmesi gerekebiliyor. Bu da bizim için çok büyük bir bütçe kalemi oluyordu” dedi.


Allison Transmission Güney Avrupa Müdürü Sergio Camolse konuyla ilgili açıklamasında; “Allison 40 yıldır bu sektörde ve bizim şanzımanlarımız dünya çapında bir standart haline geldi. Pek çok şirketin bizi tercih etmesi de bunu doğruluyor. Torino, Milano, Roma, Paris, Madrid, Londra ve Berlin gibi pek çok Avrupa kenti, atık toplama işinde öncelik olarak Allison şanzıman donanımlı araçları tercih ediyor” diyor. Eurocargo ML 120EL20/P CNG
Allison 2500 serisi ile donatılmış CNG Eurocargo, otomatik şanzıman verimliliği ve doğal gaz maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, yakıt maliyetlerini önemli ölçüde düşürebiliyor. Şehir içindeki dağıtım ve çöp toplama işleri gibi uygulamalar için sessiz CNG motorları, şehir merkezlerinde ve hatta gece vardiyasında çalışması açısından ideal oluyor. Stralis AD-N260S27Y PS CNG
Tam otomatik şanzımanın avantajları CNG Stralis ile kanıtlanıyor: artan sürücü konforu, düşük hızlarda manevra kolaylığı, sürücü yorgunluğunun azalması. Ayrıca daha düşük bakım maliyetleri ve üstün yakıt tasarrufu ile işletmelerin giderlerinin düşürülmesine yardımcı oluyor. Allison şanzımanlar, vites esnasında dahi tekerleklere kesintisiz güç vererek bir kamyonun yakıtının en iyi şekilde kullanılmasını sağlıyor. Tork konvertörü, aracı başlatmak için tam motor torku sunar ve araç performansının artmasını sağlar. Üstün kalkış ve daha yüksek ortalama hız ile araçlar yakıt tüketimi ve verimlilik arasındaki ideal dengeyi elde eder. www.tasimacilar.com 26.06.2012/16:53