Barsan’a şirket boşaltma davası açıldı

Barsan’a şirket boşaltma davası açıldı

Barsan Lojistik firma sahibi Kamil Barlın ile Cumhurbaşkanlığı Kupası sahibi milli binici Mustafa Ülkan Delikan sahip oldukları gümrük şirketlerinin birleşmesi sonrasında yaşandıkları sorunlar nedeniyle karşı karşıya geldi.

Barsan Global A.Ş’nin yönetim Kurulu Başkanı Kamil Barlın ile Mustafa Ülkan Delikan arasında yarı hissesine sahip oldukları De-Ka Gümrük Müşavirliği şirketi aleyhine hileli fatura keserek şirketi zarara uğrattıkları gerekçesiyle Delikan tarafından Barlın ve Barsan Global A.Ş. üyeleri ve denetçilerine sorumluluk davası açıldı.

Davacı De-Ka Gümrük Müşavirliği A.Ş’nin paydaşı olan Mustafa Ülkan Delikan’ın avukatı İbrahim Özel tarafından İstanbul 41. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, Kamil Barlın’ın sahibi olduğu Barsan Global A.Ş’nin Genel Müdürü Sadi Vatan, yönetim kurulu üyeleri Ülkü Duyar, Cuma Uysal, Yasemin Özen, İdris Can İpek ve Ali Rıza Akkoca ile murakıplar Asuman Yıldırım ve Ayfer Çinko ”davalılar” olarak gösterildi.

Dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: ”De-Ka’nın yönetim kurulu üyeleri davalılar, özen ve sadakat yükümlülüğüne uymayarak, Kamil Barlın’ın sahibi ve hakim ortağı olduğu Barsan Global Lojistik ve Gümrük Müşavirliği A.Ş, sanki hizmet vermiş gibi hileli işlemlerle fatura keserek De-Ka’nın zarara uğratılmasını, içinin boşaltılmasını sağlamışlardır. Murakıplar da buna göz yummuştur.” Barlın’ın sahibi ve hakim ortağı olduğu 4 şirketin sıralandığı dilekçede, bu şirketlerinin çeşitli tarihlerde birleştiği ve davalıların da söz konusu şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ve murakıpları olduğu ifade edildi.

"Yönetim Kurulu De-Ka'yı borçlandırdı"

Davalıların şirketlerdeki görevlerinin ayrıntılı olarak yazıldığı dilekçede, yönetim kurulunun De-Ka’yı sürekli borçlandırdığı ve kar halindeki şirketin batak hale getirildiği öne sürülerek şu ifadeler kullanıldı: ”Müvekkilin yönetim görevlerinden 5 Şubat 2008 tarihinde istifa etmesi üzerine, Barlın’ın sahibi olduğu Barsan Global Lojistik ve Gümrük Müşavirliği A.Ş, De-Ka’ya hizmet vermiş gibi 6 Mart 2008 tarihinden başlamak üzere bugüne kadar yaklaşık olarak 20 milyon TL fatura kestiği, De-Ka’nın kazancının aktarıldığı, bunun yönetim kurulu vasıtasıyla yapıldığı, murakıpların göz yumduğu öğrenilmiş, buna ilişkin Zeytinburnu ve Beyoğlu noterliklerinden ihtarnameler gönderilmiş, yönetim ve denetim kurulu göreve çağrılmıştır.

Ancak yönetim kurulu ve denetim kurulu, görevlerini yapmamış, hiçbir inceleme yapılmadığı gibi bilgi de verilmemiştir. Şirket kayıtları incelenememiş, bilgi alınamamıştır. Müvekkil, şirketin içinin boşaltıldığını anlaması üzerine tamamen dışlanmıştır.” Kesilen faturaların içeriğine göre yeniden yapılandırmanın faiz olarak kesildiğinin öğrenildiği ve belgelerin temin edilmesi durumunda bu kayıtların bilirkişi marifetiyle incelenebileceği hatırlatılan dilekçede, ”2008 yılında her ay 600 bin TL ile 236 bin TL arasında, 2009 yılında her ay 236 bin TL, 2010 yılında her ay 236 bin TL ile 472 bin TL arasında, 2011 yılında her ay 472 bin TL’lik faturaların kesildiği öğrenilmiştir. Bu şekilde şirketin karlılığı engellenmiş, şirketin kazancı Barsan Global’e aktarılmıştır” denildi.

Gerçeğe aykırı belgeler nedeniyle Vergi Usulü Kanunu gereğince De-Ka’nın ciddi şekilde vergi cezasıyla muhatap kalacağı belirtilen dilekçede, en son 2011 yılında şirketin 5 milyon 678 bin 477,97 TL zararda olduğunun öğrenildiği ve kesilen faturalarla daha önce 2 milyon 752 bin 59,78 TL karda görülen şirketin batık hale getirildiği de aktarıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.