Brisa, 2015’te cirosunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

Brisa, 2015’te cirosunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

20. yılını kutladığı 2008 yılından bu yana, yıllık net karını 3 katına, toplam yıllık satış gelirini ise 2 katına çıkaran Brisa; üretimini yüzde 6, istihdamını ise yüzde 20’ye çıkardı. Şirketin 2015 ciro hedefinin ise 1 milyar dolara ulaşmak...

Grand Hyatt Otel’de gerçekleşen Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda katılımcılara seslenen Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, 2013’te 25. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Brisa’nın başarısını uzmanlaşmaya ve müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalara borçlu olduğunu belirtti. 2013 yılının ilk çeyreğine ait verilerin paylaşıldığı toplantıda Brisa tarafından sunulan Mobilfix, Tripin ve lastik.com.tr gibi yenilikçi hizmetler de katılımcılara tanıtıldı.

Brisa, 2013 yılına hızlı giriş yaptı


Basın toplantısında konuşan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, başarılı geçen 2012 yılının ardından Brisa’nın 25. yılının kutlandığı 2013’e yine hızlı bir başlangıç yaptıklarına değinerek, Ocak-Mart 2013 döneminde 318.929.716 TL’lik satış geliri elde ettiklerini belirtti. Bayman, Brisa’nın net karının ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103 oranında büyük bir artış göstererek 25.832.510 TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

2015’te hedef: 1 milyar dolar ciro

 

Hakan Bayman, Brisa’nın, 25. yılını kutladığı 2013 yılına 800 milyon dolar yatırım gerçekleştirerek girdiğini ve 2015 yılında ise cirosunun 1 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini açıklayan Bayman, Brisa’nın başarısını uzmanlaşmaya ve müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalara borçlu olduğunu vurguladı. “Geleceğin en iyi yolculuğunu tasarlamak” olarak belirlendiği yeni şirket vizyonu kapsamında her segmentte çalışmalarına hız veren Brisa, bu doğrultuda yeni iş birliklerini de hayata geçiriyor. Bu kapsamda dünyanın lider İtalyan aksesuar markası Bottari ile distribütörlük anlaşması imzalayan Brisa, lastik sektörü dışındaki ürün yelpazesini genişletmeye devam ederek müşteri memnuniyetine yatırım yapıyor.


Kış lastiği, pazardaki düşüşü toparladı


Global lastik pazarı, 2012 yılında adet bazında 2011’e oranla yüzde 2 artışla 1,5 milyar adedin üstüne çıktı. Son 5 sene içerisindeki bileşik büyüme ise yaklaşık yüzde 13 olarak gerçekleşti. Yenileme pazarı yüzde 10, orijinal ekipman pazarı da yüzde 20 oranında büyüdü. Bölgeler bazında değerlendirildiğinde; global sektör büyümesinin büyük bir kısmı Çin ve Hindistan kaynaklıydı. Avrupa pazarı ise son yıllardaki ekonomik krizden en çok etkilenen bölge oldu. 2012 yılsonu itibarıyla Türkiye’de lastik satış miktarı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2 daralarak 17,8 milyon adet seviyelerinde gerçekleşti. Bu toplam miktarın 12,5 milyon adedi “yenileme pazarına”, 5,3 milyon adedi ise “orijinal ekipman pazarı” kategorisinde değerlendirilen otomobil üreticisi firmalara satıldı. 8 Kasım 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik uyarınca yolcu ve yük taşıyan araçlara 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmesiyle birlikte, pazardaki düşüş toparlanmaya başladı ve Türkiye’de kış lastiği kullanım oranı yüzde 18-20 aralığından yüzde 30’lara yükseldi.

Lassa, 60’ın üzerinde ülkede yollarda


Türkiye’deki sektör liderliğinin yanı sıra, uluslararası pazarda da dev atımlar atan Brisa’nın ihracatı son 5 sene içinde yüzde 46 oranında arttı. Brisa işçisinin el emeği ile üretilen Lassa markalı Türk malı lastikler 60’ın üzerinde ülkeye ulaşarak, 200 milyon dolarlık bir ihracat geliri getiriyor.

Brisa’dan filolara tek çözüm anahtarı: “Profleet”

 

Brisa, bireysel müşterilerine sunduğu hizmetler kadar, filo müşterilerine sunduğu hizmetlerle de pazardaki farklı konumunu ortaya koyuyor. Bugüne kadar Bandag markası altında özellikle kamyon ve otobüsler başta olmak üzere filo araçları için toplam lastik maliyetlerinde %40’a varan tasarruflar sağlayabilen kaplama hizmetleri sunan Brisa, şimdi de “Profleet” adını vediği yeni ürün ve hizmetler bütünüyle, filoların 360 derece ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri tek paket halinde sunuyor. Söz konusu çözümlerle filoların sosyal, ekonomik ve çevresel katma değerlerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Brisa’dan yenilikçi çözümler: Mobilfix, Filofix ve Aspects

 

Farklı ve sonuç verici uygulamalarıyla filoların büyümelerine de katkı sağlayan Brisa; yük taşımadan dayanıklılık ve performansa, yakıt tasarrufundan kaplama ve yol yardımına kadar birçok farklı alanda ürün ve hizmet beklentisi içinde olan filoların operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütmelerine yardımcı oluyor. Profleet kapsamında Mobilfix, Filofix ve “Aspects+” gibi hizmetler bir arada sunuluyor. Brisa’nın sınır tanımayan hizmet anlayışını ve müşterisine verdiği değeri kanıtlayan inovatif bir proje olan Mobilfix, ağır ticari araçlara yerinde ve anında hizmet vererek, araç sahiplerinin vakitten ve maliyetten tasarruf etmesini ve iş sürekliliklerini korumalarını sağlıyor. Profleet kapsamında sunulan bir diğer hizmet olan Filofix aracılığıyla, Türkiye’nin her noktasında ve Avrupa’da filolara özel 7/24 yol yardım hizmeti verilirken; lastik takibi ve ölçüm sonuçları ise “Aspects+” programı ile filolara raporlanıyor. Bu sayede filoların lastik kaynaklı olası kayıpları tespit edilip, doğru lastik yönetimi ile kayıp kazanca dönüştürülüyor. Brisa, alanlarında uzman saha mühendisleri ve Profleet danışmanları aracılığıyla, filolara ve araç sürücülerine çeşitli eğitimler de veriyor.

www.tasimacilar.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.