Ford Otosan destekli Otomotiv Meslek Yüksek Okulu açılıyor

Ford Otosan destekli Otomotiv Meslek Yüksek Okulu açılıyor

Gölcük İhsaniye’de 6.000 metrekarelik bir alana Vehbi Koç Vakfı ve Ford Otosan tarafından Kocaeli Üniversitesi’ne Otomotiv Meslek Yüksek Okulu inşa edilecek.

Kocaeli Belediyesi tarafından Kocaeli Üniversitesi’ne tahsis edilen arazide Ford Otosan ve Vehbi Koç Vakfı tarafından inşa edilecek okul; otomotiv sanayindeki gelişmelere, üretim ve ihracat hedeflerine uygun, yeni teknolojilere hakim işgücü yetiştirecek.

Okulda, uluslararası eğitim standartlarına ve mesleki kriterlere uygun eğitim verilecek; mezunlar tasarım, üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerde çalışabilecek.

Ford Otosan ve Vehbi Koç Vakfı’nın, Kocaeli Üniversitesi bünyesinde Otomotiv Meslek Yüksekokulu inşa etmesi için düzenlenen protokol, üniversitede yapılan törenle imzalandı. Koç Holding’in “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sosyal sorumluluk projesi kapsamında açılacak Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu için düzenlenen imza törenine, Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ölmez Ateş, Vehbi Koç Vakfı temsilcisi Ahmet Özdirek, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komşuoğlu katıldı.

“Mesleki eğitim Ford Otosan için memleket meselesi”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, bu yeni okulun sektörün ihtiyacı olan yetişmiş işgücüne olan ihtiyacını karşılayacak bir eğitim vereceğini ve bundan Ford Otosan olarak katkılarının bulunmasından onur duyduklarının belirterek konuyla ilgili şunları söyledi; “Meslek Lisesi ve genel olarak mesleki eğitim ‘Memleket Meselesi’ olduğu kadar bizim de meselemiz oldu. Geçirdiğimiz 6 yıllık süreçte 19 meslek lisesinde, 36 meslek lisesi koçu ile 1200’ün üzerinde öğrenciye kişisel ve mesleki gelişimlerinde destek verdik. Türkiye’nin ve sektörümüzün geleceğine yatırım yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu çalışmaları Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Belediye’siyle birlikte bir adım daha ileri taşıyarak “Meslek Yüksek Okulu” projesine hayat verdik. Önümüzdeki süreçte de bu “meseleye” gönüllü katkı yapmayı sürdüreceğiz.”


Ateş:“Nitelikli elemanlara ihtiyaç duyuyoruz”

Toplantıda bir konuşma yapan Ford Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ölmez Ateş de, “Ülkemiz otomotiv sanayindeki büyük gelişmeler, üretim ve ihracat hedefleri; yeni teknolojileri bilen insan gücünün yetiştirilmesine önem ve öncelik kazandırıyor” dedi.

Eğitime yapılan yatırımın önemine bir kez daha değinen Ateş, mesleki bilgi ve beceriye sahip nitelikli elemanların yetiştirilmesi açısından gerekli olduğunu söyleyerek “Çeşitli kurumların yaptırdığı araştırmalar, otomotiv sektörünün bugün ve gelecekte mesleki eğitim bilgi ve becerisine sahip çalışanlara ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Biz de Ford Otosan olarak bu ihtiyacı hissediyoruz. Yeni yatırımlar yapıyor, yeni fabrikalar kuruyoruz ve buralarda çalışacak nitelikli elemanlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle, Gölcük Belediyesi tarafından üniversitemize tahsis edilen arsaya; uygulamalı eğitime ağırlık veren, uluslararası eğitim standartlarına, mesleki yeterlilik kriterlerine uygun ve otomotiv sektörü odaklı bir meslek yüksekokulu inşa etmek için hazırlıklara başladık.

Kaliteli mesleki eğitim almış çalışanların kaliteli ürün ve hizmet üreteceğine olan inancım sonsuz. Okulumuzun bir diğer önemli özelliği de satış sonrasına eleman yetiştirmesinin yanı sıra, tasarım, üretim ve satış için kalifiye iş gücü yetiştirmesi olacak. Okulumuzda eğitim alacak ve mesleki yeterlilik kazanacak öğrencilerimizin, Avrupa Birliği üye ülkelerindeki standartlara uygun olması da, Türk işgücünün talep ve tercih edilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Kocaeli Üniversitesi’nin değerli kadrosuyla bu eğitimi başarıyla vereceğine inanıyoruz”dedi.

Gölcük İhsaniye’de 6.000 metrekarelik bir alana Vehbi Koç Vakfı ve Ford Otosan tarafından inşa edilen okul 3 katlı olacak. Okulda; prototip atölyesi, derslikler, laboratuvarlar, kütüphane, idari ve sosyal mekanlar bulunacak, toplam 400 öğrenci eğitim görecek. 


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.