Ford Trucks Yılın Platin Sürücüleri’ni belirledi

Ford Trucks Yılın Platin Sürücüleri’ni belirledi

Ford Sürüş Akademisinde, yakıt ekonomisi, güvenli sürüş ve ileri sürüş becerileri konularında eğitim alan çekici ve kamyon filo müşterileri arasında yapılan yarışma ile yılın sürücüleri seçildi.

Ford Sürüş Akademisi’nde Çekici ve kamyon filosu sürücülerine ekonomik, emniyetli ve güvenli seyahat etmeleri amacıyla Ford Sürüş Akademisi’nde verilen ileri sürüş eğitimleri ardından belirlenen en başarılı sürücüleri arasında yapılan yarışma sonucunda, Platin Sürücü ödülünü kamyon kategorisinde Kozaklılar firmasından Cumhur Bircan, çekici kategorisinde ise TLS Lojistik’ten Zait Şengül kazandı. Yarışmaya, eğitim alan toplam 511 sürücü arasından başarıları ile “Altın Sürücü” unvanını elde eden 17 sürücü katılım sağladı.


 


Kamyon ve Çekici olmak üzere 2 ayrı kategoride yapılan yarışmada, sürücüler yazılı sınav, ekonomik ve güvenli sürüş ile ileri sürüş yetenekleri konusunda çeşitli testlerle beceri ve bilgilerini sergiledi. Yarışma; sürüş yetenekleri, geri park, yanal park, düz çizgi geçişi, şerit değiştirme, genişlik tahmini, nokta duruşu etaplarından oluşturuldu. Ekonomik sürüşler, Ford Trucks’ın Filobil-Filo Yönetim Sistemi ile donatılmış 1846T 460PS E5 otomatik şanzımanlı ve intarderlı, tenteli dorseli çekiciler ve 4136 D 6x4 damperli inşaat kamyonları ile gerçekleştirildi. Değerlendirme Filobil’den alınan ortalama yakıt tüketimi, etap tamamlama süreleri, sürüş hızları ve sürüş ihlalleri değerlendirilerek yapıldı.


Yarışma sonucunda her iki kategoride birinci olan firmalara 4 adet Lassa marka lastik ve 2 adet Bandag kaplama, ikincilerine 2 adet Lassa marka lastik ve 2 adet Bandag kaplama, üçüncülerine 2 adet Bandag kaplama hediye edildi. Her iki kategoride birinci olan sürücülere ise Yapı Kredi Bankası tarafından 1.500 TL, ikincilere 1.000 TL, üçüncülere ise 500 TL değerinde Migros Hediye Çeki verildi.


 


Kamyon kategorisinde Kozaklılar firmasından Cumhur Bircan birinci, Erkayalar’dan Abdullah Erkaya ikinci, Özkan Mühendislik’ten Cengizhan Öziş üçüncü oldu. Çekici kategorisinde ise TLS Lojistik’ten Zait Şengül birinci, Yalım Grup’tan Ali Nar ikinci, Umutcan Ticaret’ten Hakkı Sak üçüncülüğü kazandı.

Güvenli ve ekonomik sürüş için lastik kalitesinin tek başına yeterli olmadığına ve sürücülerin lastiklerine iyi bakmaları gerektiğine de dikkat çeken Ford yetkilileri, Ford Sürüş Akademisi tarafından bu doğrultuda yapılan eğitimlerin önemini vurguluyor.

Ford Otosan Kamyon Birimi Pazarlama Müdür Yardımcısı Tufan Altuğ, Ağustos 2013’te Ford Sürüş Akademi’nin 2. Yılını dolduracağını hatırlatarak, düzenlenen yarışmanın firmaları ekonomik sürüş konusunda bilinçlendirme amacı taşıdığını belirtti.


Altuğ,“Eğitimlerden sonra sürücüler uzun dönemli işletme maliyetlerini düşürmüş oluyorlar. Biz de milli ekonomiye hem yakıt tasarrufu hemde araç ömrünün uzaması ile katma değer sağlamış oluyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yarışma parkuru ve etaplarını basın mensuplarına anlatan Hed Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Cankat Hurmoğlu, sürücülere verilen eğitimlerin yararlarından bahsederek, 70 bin kilometrede bir fren balatası değiştiren sürücülerin eğitim sonrası 200 bin kilometrede bir fren balatası değiştmirmeye başladığını ifade etti.


 


 


Emniyet kemeri devrilme simülatörü ve TIR simülatörü’nü basın mensuplarına tanıtan Hurmoğlu, eğitim verilen şoförlere öncelikle TIR simülatöründe test yapıldığını, ardından da aracın nasıl kullanılması gerektiğini dair bilgilerin veridiğini anlattı. Daha sonrasında eğitim öncesi ve sonrası çıkan değerlerin karşılaştırıldığını ifade eden Hurmoğlu, aracın ve şoförün performansının bu eğitimler sonrasında oldukça arttığını ifade etti.


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.