İki yeni havayolu şirketi açılmak için hazırlanıyor

İki yeni havayolu şirketi açılmak için hazırlanıyor

Pandemi (Küresel salgın) döneminde tarihinin en zor dönemini yaşayan havayolu taşımacılığında ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Dünyanın her yerinde; bir yanda Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’da bir yandan havayolları ve havaalanları peş peşe iflas eder, hükümetler şirketleri kamulaştırırken bir yandan da yeni şirketler kuruluyor. 

Dünyada 42 havayolu iflas etti, 30 yeni havayolu kuruluyor. Bu arada Türkiye’de de Atlas Global resmen iflas ederken, aylar önceden beri uçuşlarını durduran Onur Air de iflas aşamasındayken iki yeni havayolu kuruluyor.

Bunlardan biri geçen yılın ortasından beri çalışmaları devam eden İzmir merkezli Anka Air.

Şirketin bu yöndeki çalışmalarını hızlandırıp Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)'ye izin talebinde bulunmaya hazırlanıyor.

İkinci yeni şirketin yabancı ortaklı ve Antalya merkezli olacağı söyleniyor. Türkiye ayağında ACT Airlines'in eski Genel Müdürü ve son döneme kadar Onur Air'in Yönetim Kurulu Üyesi olan genç neslin deneyimli yöneticisi Fatih Bardakçı yer alıyor. 

Havacılık sektörünü iyi izleyen Musa Alioğlu Yeni Birlik Gazetesi’ndeki köşesinde konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yeni şirket kurulmasına yıllarca neden 'Hayır' dediği hep tartışılan bir konuydu. 

En son 2008 yılında Borajet'in kurulmasından sonra hiçbir şirkete uçuş izni verilmedi. (Bu arada 10'u aşkın şirket de kapandı) Birçok şirketin kurulup, kısa sürede iflas etmesi şirket kurulmasının önündeki en büyük engel olarak gösterilirken, bazıları da THY'nin kendi pazar payına ortak olmamaları için yeni şirket kuruluşlarını engellediğini ileri sürmekteydi. 

Bir başka şirketin kuruluş hazırlıklarını görünce, SHGM yeni şirket kuruluşuna artık izin verecek diye düşünüyorum. 

SHT 6A talimatı gereği şirket sermayesinin yüzde 51'inin sahibinin TC vatandaşı olması gerekiyor. İlk etapta 3 adet A321 uçakla ile uçuşa başlayacak şirket kısa adı BBN olarak bilinen İzlanda kökenli Blue Bird Nordic ile bağlantılı. 

Şirketin Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta faaliyet gösteren kanadıyla Türkiye'deki ticari potansiyeli değerlendirmeyi düşünüyor. 

SHGM'ye ön izin için başvuran yeni şirket, yolcu dışında 2 adet B 737-800 uçakla kargo taşıyıp, 2 adet de B777-200 alacak.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.