İSTAB’ın iftarında sektör sorunları da konuşuldu

İSTAB’ın iftarında sektör sorunları da konuşuldu

İSTAB’ın geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeklerini 12'ncisi Hilton Oteli Şadırvan Terasta gerçekleşti. 11 ayın sultanı Ramazan’ın sektörün tüm temsilcilerini bir araya getirdiği iftar yemeğinde sektörel sorunlar dile getirildi.

Anadolu Isuzu’nun sponsorluğunda gerçekleştirilen iftar yemeğine sektör üyeleri oldukça ilgili gösterdi. İftar yemeğinin katılımcıları arasında İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar, Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Marmara Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatih Saraçoğlu, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacıları Meclis Başkanı Rüştü Terzi, TOFED Başkanı Mehmet Erdoğan, Turizm Taşımacıları Derneği’nden Mehmet Terzi, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden Kamuran Yıldırım, İBB Ruhsat Denetleme Şube Müdürü Burhan Kale, Gebze Toplu Taşımacılar Birliği Başkanı Erol Akalın, Pendik Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar, İstanbul Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk’ün yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Sektörün duayeni Ali Osman Ulusoy TOF başkanı Mustafa Yıldırım, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağ Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kemal Karayormuk ve çok sayıda sektör mensubu yer aldı.


Dikkat servisçilere Boğaziçi köprüsünden geçmek yasak

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği’(İSTAB)’ın ev sahipliğinde gerçekleşen İftar yemeğinde sektörün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. İftar yemeğinin ilk konuşmacısı İSTAB Başkanı Hakan Orduhan oldu. Servis sektörünün zor bir yolculuktan geçtiğini söyleyen Orduhan, Boğaziçi köprüsünün servis araçlarına kapatılacağını belirterek hazırlıklı olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Orduhan, “Servis sektörü zorlu bir yolculuktan geçiyor. Bu zorlu yolculuğun içerisinde çok yakın bir gelecekte birinci köprüyle ilgili ciddi bir sıkıntı yaşayacağız, hazır olunuz, birinci köprü servis trafiğine kapatılacak. Şimdiden bununla ilgili tedbirlerinizi politikalarınızı hazırlayıp, çalışmalarınızı yapın” şeklinde konuştu. Otomobil ile taşımacılık legal hale gelecek
Araç üzerindeki firma logolarından da bahseden Orduhan, servis araçlarının üzerine ruhsat işlenmediği sürece logo yapıştırılamayacağını da bir kez daha hatırlattı. Sürücülü binek otomobil hizmetinden de bahseden Hakan Orduhan, konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle görüştükleri ve kısa bir süre zarfında İstanbul’da otomobil ile taşımacılığın bir sorun haline gelmeden legal bir biçimde verileceğini ifade etti. Korsan taşımacılık ile ilgili çıkan yasanın sektörü büyük bir oradan etkilediğinden bahseden Orduhan “Son günlerde birçok servis aracının sadece belgesi bir gün gecikti diye, korsan taşımacılık kapsamı altında iki ay bağlanması ve ciddi para cezalarına çarptırılması bu sektördeki tüm meslektaşlarımızı ve bizleri derinden yaralıyor. Konuyla UKOME gündeminde yer alacak ve düzenleyici bir karar çok yakında bizleri rahatlatacak.” diyerek servis araçlarının korsan taşımacılık kapsamı dışında, farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Biz büyük bir aileyiz”

Hakan Orduhan’ın ardından söz alan Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay ise konuşmasında birlikte çalışan büyük bir aile olduklarından bahsederek “Bizler sizlerin yolcu taşımada kullandığınız araçları üretiyoruz, sizlerde bunu kullanıyorsunuz dolayısıyla bir aileyiz, çünkü hep birlikte çalışıyoruz. Bizim o aracı üretmek için sizlere ihtiyacımız var, sizlerinde yolcu taşımak için bu araçlara ihtiyacınız var. Biz de sizlerin istekleri talepleri doğrultusunda araçlar üretmeye gayret ediyoruz. Ana amacımız sizlerin para kazanabileceği emniyet ve güvenlik içinde, yolcuları öğrencileri çalışanları taşıyabileceği, yakıt sarfiyatı en düşük araçlar üretmek” şeklinde konuştu. İftar yemeği İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar’a Marmara Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatih Saraçoğlu tarafından ve Isuzu Satış Pazarlama Direktörü Fatih Tamay’a Bahçeşehir Üniversitesi Uygulama Araştırma Merkez Başkanı Prof Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından verilen plaketlerle son buldu. www.tasimacilar.com 11.08.2012 / 12:31