Michelin'den Sürücülere önemli Uyarı Ve Tavsiyeler

Michelin'den Sürücülere önemli Uyarı Ve Tavsiyeler

Bayram seyahati ve tatil sezonunun birbirine denk düştüğü bu dönemde yol trafiğinde artış gözlenirken, dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Michelin güvenli yolculuk için sürücülere önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunuyor

Michelin, güvenli yolculuk için sürücülere tavsiyelerde bulunmaya devam ediyor. Bayram seyahati ve tatil sezonunun birbirine denk düştüğü bu dönemde yollarda trafik yoğunluğunda artış gözlenirken, Michelin bu dönemde yola çıkacak olan sürücülere, yedek lastikler de dahil lastik kontrolü ve bakımının yanı sıra, aşınma ve doğru basınç konusunda önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunuyor.

İşte Michelin’den güvenli sürüş ve sürüş performansı için sürücülere önemli uyarı ve tavsiyeler;

Lastik kontrolü yapılmalı: Düzenli olarak lastik kontrolü yaptırmak kaza riskini önemli ölçüde azaltır. Yedek lastikler de dahil lastikler ve basınç değerleri uzun yola çıkmadan önce en az bir kere kontrol edilmeli… Özellikle uzun yolculuklar öncesinde lastiklerin kontrol edilmesi yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesine ve güvenli yolculuk şartlarının sağlanmasına yardımcı oluyor.

Kesik, çatlak ve aşınmalar gözle görülebilir: Sürücülerin de lastiklerin performansını düşürebilecek sorunları tespit etmesi mümkün. Kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonlar sürücülerin kontrolü ile tespit edilebilir. Aşınma belirtileri gözle, elle kontrol ederek, diş ölçerle zaman zaman lastiğin farklı noktalarında ölçüm yaparak fark edebilmek mümkün. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktalar tespit edildiğinde lastiğin değiştirilmesi gerekiyor.

Lastikte yasal aşınma sınırı 1.6 mm: Herhangi bir aşınma veya iki lastik arasında bir aşınma farklılığı tespit edildiğinde, aracın doğrudan bir lastik uzmanına götürülmesi, lastiğin aşınma derecesi 1.6 mm yasal sınırı aşmışsa değiştirilmesi şart.

Doğru lastik basıncı yakıt tüketimini düşürür: Güvenli yolculuğun yanı sıra periyodik bakım ve doğru lastik basıncı sayesinde yakıt tüketimini düşürmek mümkün. Doğru hava basıncı sayesinde araın yol tutuşunun sağlıklı olmasını sağlarken, lastiklerde kilometre ömrünün de artmasına yardımcı olur. Lastik basıncının olması gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performans ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkiler. Doğru hava basıncı için aracın kullanma kılavuzunda yer alan değerleri esas almak en sağlıklı yoldur. Basınç seviyesini sağlıklı şekilde ölçmek için lastiğin soğuk olmasında (üç kilometreden daha kısa mesafe kat edilmiş olması) da fayda var.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.