Nuhoğlu ''Lojistiğin Başkenti''nden tam destek aldı

Nuhoğlu ''Lojistiğin Başkenti''nden tam destek aldı

Bolu, Gaziantep, Kayseri, Ankara, Sancaktepe, Hadımköy ve İkitellinin ardından Nuhoğlu Mersin'li Nakliyecilerle buluştu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin Genel Kuruluna az bir süre kala Başkan adayı Çetin Nuhoğlu seçim çalışmalarını hızlandırdı. Bolu, Gaziantep, Kayseri, Ankara, Sancaktepe, Hadımköy ve İkitellinin ardından Nuhoğlu Mersin'li Nakliyecilerle buluştu.

Mevcut Başkan Ruhi Özmen'den bir hafta sonra, UND'nin en çok üyeye sahip olduğu ikinci il konumundaki Mersin’de nakliyecilerle buluşan Nuhoğlu, 40 yaşına yaklaşan derneğin hiç bir dönem bu kadar arkadan hançerlenmediğini ifade ederek, “UND’yi cami avlusuna bırakılmış, yavru bebek zannedenler, sektörün, Mersin’in ayağa kalkması ile bunun gerçek olmadığını gördü” diyen Çetin Nuhoğlu, “Hiç kimse UND’yi kişisel menfaatleri için kullanamaz” dedi.

UND'den istifalar Mersin'de de devam etti

Mersin Hilton Otel'de düzenlenen toplantıya katılan üyelerden UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Açıkgöz, Yönetim Kurulu Yedek üyeleri Nevaf Kılıç ve Ahmet Aktaş, Mersin Bölge Çalışma Grubu Başkanı Ercan Arslan ve üyeler Şahin Ayday, Nihat Irmak, Emrah Deniz, Ömer Öztürk, Mücahit Altay ve Erkan Elgay görevlerinden istifa ederek Çetin Nuhoğlu’nu destekleme kararı aldı.

Lojistiğin başkenti diğer ülkeler içinde önemli

Mersin'in özellikle son 10 yıldır ulaştırma konusunda ki çalışmalarla öne çıktığını ifade eden Nuhoğlu, Mersin'in çok önemli bir şehir olduğunun altını çizerek, kentin özellikle 1980'lerden sonra lojistiğin başkenti olduğunu ve sanayiden turizme, enerjiden tarıma gelişmenin halen sürdüğünü ve adından söz ettiren bir şehir olduğunu vurguladı.
Anadolu, Suriye, Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan gibi bir çok ülke için Mersin'in önem taşıdığını belirten Nuhoğlu, "Mersin Doğu batı ekseninde ki taşımalarda söz sahibidir. Hepsinden ötesi yeni yatırımlarla, yeni planlarla bir Mersin gerçeği vardır. 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Havalimanı, Akdeniz Sahil Yolu, Akdeniz Oyunları bunlardan sadece bir kaçıdır. Mersin ayrıca Türkiye’nin tarım başkentidir. Mersin ayrıca karşı olsam da 20 milyar dolarlık Türkiye’nin ilk nükleer santraline sahip olacak şehirdir. Mersin ayrıca hükümetin de sahiplendiği bir kenttir. 1987 yılında ilk OSB yapılan Mersin’de bugün 3’üncü OSB planları yapılmaktadır. Lojistikte ise başkent olarak tanımlanan Mersin 168 ülkeye 680 farklı mal taşımaktadır. Kentte tüm yöneticiler Mersin’i daha iyi nasıl geliştirebileceklerinin hesabını yapıyorlar. Bu kapsamda kentte Lojistik Merkez yapımı için 1 milyon 600 metrekarelik yer ayrılmış. İhtiyaç olan tek şey tek ses olmaktı ve bunun yapılması ile bugünlere gelindi” şeklinde konuştu.

"Mersin Türkiye yansımasıdır"

UND bünyesinde buluna 350 üyesi ile ilk sırada gelen İstanbul'un ardından Mersin'in 170 üye ile ikinci sırada yer aldığının altını çizen Nuhoğlu, Mersin’de uluslar arası taşıma yapabilecek C2 yetki belgesine sahip firma sayısının 350 iken, bu firmaların yarısının UND’ye üye olmadığını işaret ederek bu durumun bir Türkiye yansıması olduğunu belirtti.

Ülke genelinde 2 bine yakın uluslar arası taşıma yapan firma varken bunların sadece bininin UND’ye üye olduğunun altını çizen Nuhoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Problem nerede? Bir şey mi değişti? Yoksa insanların UND’ye üye olmak çini bir gerekçeleri mi yok? UND’ye üye oldukları zaman önlerine engel mi çıkıyor? Ne oldu da bu hale geldik? Ne oldu da insanlar meslek örgütüne üye olmuyorlar? Biraz işin içine girip araştırma yaptım ve inanılmaz sonuçlara ulaştım. Sanki birileri ‘küçük ve orta ölçekli firmalar birleşsin, çünkü bunlar Türk lojistiği için ne kadar önemli ki’ anlayışı gütmekteler. Böyle bir yaklaşım metodu kabul edilemez.

"En iyi başkan benim diyenlerle bu iş olmaz"

Ruhi Özmen'e gönderme yapan Nuhoğlu, "Sektör ile kucaklaşmayan, sorunlarını dinlemeyen, birlikte bir şey yapmayan ama çıkıp ‘ben gelmiş geçmiş en iyi başkanım’ diyenlerle bu işler olmaz" diyerek, Karma Ulaştırma Komisyon Toplantıları’na katılmayan, Ankara’da lobi yapmayan, bakanlarla, müsteşarla yan yana gelmeyen bir yönetim olduğunu ifade etti ve mevcut yönetimin son 2 yıldır yapılan KUKK ve KEK gibi 29 önemli toplantıya katılmadığını söyledi.

"Baskı yapmazsanız sorunlar çözülmez"

Habur, Suriye, İran, Özbekistan ve Türkmenistan kapılarında bekleme sürelerinin 10 günü geçtiğini ifade eden Nuhoğlu bu ülkelerin Mersin için önem taşıdığını belirterek, "Özbekistan, Türkmenistan ile KUKK yapmaz, Ulaştırma Bakanlığı’na baskı yapmazsanız bu sorunlar çözülmez. Bu sorunları kim çözecek? Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, KEK Toplantısı için Kazakistan’a gitti ancak yanında ne UND başkanı ne de yönetim kurulu üyeleri vardı. Bakan Çağlayan’ı iki gün baş başa yakalama, sorunları anlatma fırsatın varken neden gitmiyorsun? Öte yandan Hatay’da Sureye nedeniyle en kötü dönemlerin yaşanırken bu şehrin milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bir sürü problemimiz olan Romanya’ya gitti ancak yanında yine kimse yoktu! Meslek örgütlerinin görevleri sorunları tespit edip, yönetim mekanizmalarına aktarmaktır" şeklinde konuştu.

"Sektör şoförlerle kavga halinde"

10 bin şoför davası olduğunu ifade eden Nuhoğlu, sektörün şoförlerle kavga halinde olduğunu, firmaların bir yandan haksız rekabetle uğraşırken bir yandan da şoför bulamadığını belirterek bu sorunların dile getirilmediğini söyledi.

UND'nin eski avantajlarını kaybettiğine değinen Nuhoğlu, "2001-2002’de UND’ye üye olan herkes verdiği paranın 5 misli gelir elde ederdi. Mazottan, KDV’den, Eximbank’tan bir sürü avantajı vardı. Şimdi ise kasko, Yeşil-Kart hizmetleri veriliyor ama bunları yönetim bile kullanmıyor. 2010 yılında UND Fransa hattına alternatif hat açtı. Taşıma ücretleri düşürüldü. Ancak bu durum kısa vadeli oldu. Fiyatların düşürülmesi ile Rekabet Kurulu devreye girdi. UND hakkını aramak için hukuksal yollara başvurdu. Ancak bugünkü yönetim üyelerine sormadan bu davayı geri çekti" ifadesinde bulundu.

"Sektör ayağa kalktı, haksızlığa isyan etti"

2014’de UND’nin 40. yılının kutlanacağını belirten Nuhoğlu, "40 yıldır sizlerle beraber hizmet için var olan UND, hiçbir döneminde bu kadar arkadan hançerlenmemiş, içten yıkılmamıştı. UND’yi cami avlusuna bırakılmış, yavru bebek zannedenler, gerçek sahibini Mersin’de, Kayseri’de, Bolu’da, Gaziantep’te, Ankara’da, Hadımköy’de gördüler. Sektör ayağa kalktı, haksızlığa isyan etti. Hep beraber 10, 20 yıl öncesi gibi alnımızın akıyla dolaşacağımız, UND denilince başbakan, bakanlarla anılan ve çözüm merkezi olarak görülen, hepsinden önemlisi lafına sözüne önem verilen bir meslek örgütü olarak yaşamalı. Hiç kimse 40 yıllık emeğin ürünü olan bir derneği, eğip, büküp kişisel menfaatleri için kullanamaz. Meslek örgütü, sektörün geleceğini belirleyebilir. Hele de bu sektör sadece kendisi için değil de ülke için önemli ise bu daha da önemlidir. Bakınız Amerika’da lojistik sektörü bankacılık, havacılık gibi devletin stratejik gördüğü alanlardan birisidir. İşte biz bu kadar önemli bir iş yapmaktayız. Öte yandan ülkemiz lojistikte inanılmaz denilenleri başarmaktadır. Ancak bunlar yetmez daha yapacak çok işimiz var. Öncelikle kendimizi ülkemizin 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayacağı 2023’e hazırlamalıyız. Özellikle bu bölge hazırlıklarına şimdiden başlamalı çünkü burası gelişen pazarlara açılan kapı. Ülkemiz, geleceğimiz için ayağa kalkmalı, sektörümüze sahip çıkmalıyız” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.