OİB, İtalya oto ekipman fuarına hazırlanıyor

OİB, İtalya oto ekipman fuarına hazırlanıyor

İtalya’nın Bologna şehrinde 22- 26 Mayıs’ta 2013’te gerçekleştirilecek Autopromotec Otomotiv Ekipmanları Fuarı öncesi işbirliği fırsatları değerlendirildi.

İtalya’nın Bologna şehrinde 22- 26 Mayıs’ta 2013’te gerçekleştirilecek Autopromotec Otomotiv Ekipmanları Fuarı öncesinde, OİB üyesi firmalar fuar temsilcileri ile Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelerek olası işbirliği fırsatlarını değerlendirdiler. Otomotiv Ekipmanları ve Satış Sonrası Hizmetler Bilgilendirme Toplantısı’nda bir sunum yapan Avrupa Garaj Ekipmanları Derneği (EGEA) Başkan Yardımcısı Massimo Brunamonti, katılımcılara İtalya ve Avrupa’da otomotiv ekipmanları ve satış sonrası hizmetler sektörlerinin durumu hakkında bilgi verdi. İtalya’da otomotiv ekipmanları sektöründe toplam 16 bin çalışan ile 304 İtalyan firmanın faaliyet gösterdiğini söyleyen Massimo Brunamonti, sektörün toplam iş hacminin 3 milyar Euro olduğunu belirtti. İş hacminin yüzde 69’luk dilimini ihracatın oluşturduğuna dikkat çeken Brunamonti, ülkenin başlıca ihracat pazarını yüzde 67 ile Avrupa ülkelerinin oluşturduğunu ifade etti. Katılımcılara EGEA hakkında da bilgi veren Brunamonti, “EGEA 40 bin çalışanı ile 650 otomotiv ekipmanı üreticisi ve ithalatçısını bir araya getiren bir birliktir. Üyelerinin toplam cirosu 2 milyar Euro’dur. Almanya, İtalya, İngiltere, Belçika, Fransa, Norveç, Polonya, İsveç, İsviçre ve Hollanda birliğin üyesi olan ülkelerdir” dedi. Brunamonti, derneğin amacının özellikle pazar rekabeti ve her türlü konuda üyeleri arasındaki bilgi alışverişini artırarak hizmet kalitesini yükseltmek olduğunu da sözlerine ekledi. “Ziyaretçiler Türk firmaları görmek istiyor"
Türkiye’nin sektördeki uluslararası önemine değinen Autopromotec Marka Müdürü Emanuele Vicentini, “Türkiye hem üretim hem de tüketim anlamında en büyük pazarlardan biridir. İtalya için olduğu kadar başka ülkeler için de hedef ülkedir” diye konuştu. Hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin fuarda daha çok Türk firması görmeyi arzu ettiğini açıklayan Vicentini, “Türkiye, otomotiv yan sanayi sektöründe lider bir ülke. Bu nedenle Türkiye’de fuarımızın tanıtılması için özel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin katılımıyla birlikte fuarımızın daha da güçleneceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Fuar hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmeyen Vicentini, 2011 yılında gerçekleştirilen fuara 930 İtalyan olmak üzere toplam bin 473 firmanın katıldığını belirtti. En çok katılım olan ülkelerin sırasıyla Almanya, Çin, ABD, İngiltere ve Tayvan olduğunu ifade eden Vicentini, Türkiye’den 13 firmanın Autopromotec Otomotiv Ekipmanları Fuarı 2011’e katıldığını söyledi. Fuarın tüm firmalara olumlu katkı sağlayacağının altını çizen Vicentini, “Fuara katılmanız sadece İtalyan firmaları ile değil; diğer ülke firmaları ile de ilişki olanağını sağlayacaktır. Fuar, sadece bilgi alışverişi yapılacak bir ortam değil, çok önemli işbirliklerinin başlangıcı olabilecek bir organizasyon olacaktır” şeklinde konuştu. www.tasimcilar.com 10.10.2012 Saat:16:16