Otokar otobüs satışlarındaki liderliğini bir kez daha ispatladı

Otokar otobüs satışlarındaki liderliğini bir kez daha ispatladı

Otokar, 2011 yılında otobüs satışlarındaki liderliğini pekiştirdi.Otokar 2011’de 2010’a göre tüm ticari araç satışlarını %75 oranında arttırırken Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül,"bireysel otobüs alıcısı daha bilgili" dedi.

Otokar yöneticilerinin, İstanbul Bebek’te yaptığı yıl değerlendirme toplantısında 2011 yılında 25 kişi ve üzeri yolcu taşımacılığı otobüs satışlarında liderliğini sürdürdüğünü açıkladı. Otokar, 2010 yılına oranla minibüs, otobüs ve treylerden oluşan tüm ticari araç satışlarını yüzde 75 artırdı. Firma, yaklaşık 4600 adetlik satış gerçekleştirdiği 2011 senesinde otobüs alanında pazarın çok üstünde büyüdü. Bireysel halk otobüsü alıcısının daha bilinçli olduğuna vurgu yapan Basri Akgül ‘’ Bireysel otobüsçüler daha bilgili. Tek tek araştırıyor ve inceliyorlar. Ancak topluca onların adına hareket eden biri olduğu zaman, bütün işi onlara bıraktıkları için piyasadan biraz uzakta kalabiliyorlar’’dedi. Otokar yöneticileri 2011 yılında Otokar’ı liderliğe taşıyan kullanıcılara, müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlayarak bu başarıya ulaşmamızı sağlayan satış ekiplerine, bayi ve yetkili servislerine teşekkür etti. “Otobüs pazarı bizim kadar büyüyemedi”

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül 2011 yılında oldukça başarılı olduklarını söyledi. Üst üste 3 yıldır pazar liderliğini kimseye kaptırmadıklarını ifade eden Akgül pazarın çok üzerinde büyüdüklerine ve otobüs pazarının geçen senelere nazaran toparlandığına vurgu yaptı.Akgül açıklamasını şöyle sürdürdü :’’2011’nin Otokar için rekorlar yılı oldu.Üstelik otobüs pazarında açık ara lideriz.Ürün segmentasyonumuz bilindiği gibi 25 kişi ve üzeri. 2011 yılında otobüs pazarı bizim kadar büyümedi. Firmamız, pazarın çok üzerinde büyüdü. 2011 yılı otobüs ve semi-treyler alanında pazarın toparlandığı bir yıl oldu. Rakamların henüz kriz öncesindeki duruma dönmediğini ifade eden Ergül 2008 yılında rakamların yakalanamadığına dikkat çekti. Otobüs pazarının 2010 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 50 düzeyinde büyüdüğünü belirten Ergül, treyler pazarının da 2010’a nazaran yüzde 80 büyüdüğünü ve son 10 yılın en yüksek rakamlarına eriştiğini de ekledi. “Her iki erguvandan biri bizim olmalı”
Gazetemize verdiği demeçte İstanbul’da 1500 adetlik erguvan otobüsteki hedeflerini ‘’2 erguvandan biri bizim olmalı’’ diyerek belirtti.1500 Erguvan otobüsteki hedeflerini yaklaşık 750 araç olduğunu söyleyen Ergul otobüs piyasasındaki diğer firmaların çıkardığı araçları olumlu karşıladığını söyledi. Diğer firmaların çıkardığı araçların ürünler arasındaki farkları ortaya koyduğunu ifade etti. Ergun, ürettikleri modellere rakip çıkan araçların olumlu katkılarını şöyle belirtti :’’ Biz zaten belli bir ihtiyaca cevap veriyorduk ancak bu ihtiyacın nasıl algılandığını anlayamıyorduk çünkü müşterilerin alternatifi yoktu, şimdi ise çıkan araçları bizimle mukayese eden müşteri, ihtiyacının tam olarak ne olduğunu anlıyor ve buna göre araç seçiyor.’’ 2011 yılının genel bir değerlendirmesi söz konusu olunca Basri Akgül treyler pazarının büyümekte olduğunu belirtti. Akgül genel değerlendirmesinde “2011 yılı otobüs ve semi-treyler alanında pazarın toparlandığı bir yıl oldu. Rakamlar, kriz öncesine dönmediyse de bu yıl toparlanma başladı. Otobüs pazarı 2010’a kıyasla yaklaşık yüzde 50 düzeyinde büyüdü, ancak 2008’i yakalayamadı. Treyler pazarı ise 2010’a kıyasla yüzde 80 civarında büyüdü, son 10 yılın en yüksek adetlerine ulaştı. Otokar olarak 25 kişi ve üzeri yolcu taşımacılığı otobüs satışlarında geçen yılki liderliğimizi devam ettirdik. 2011 yılında otobüs satışlarımızı 1100’lü adetlerden 1800’ler mertebesine çıkardık. Treylerde ise satışlarımızı ikiye katladık” dedi. Otobüs sektöründe geleceğe ilişkin öngörülerini belirten Akgül sözlerine şöyle devam etti: “İç pazarda geleceğe yönelik olarak, Euro 5’e geçişin etkisi ile artan maliyetler yüzünden ilk 6 ayda durgun bir pazar bekliyoruz. Temmuz ayında şehiriçi toplu taşımada engelli yolcu taşımacılığının zorunlu hale gelmesi ve yerli markaların yerel yönetimlerce desteklenmesi pazarı canlandıracaktır.” Avrupa’daki krize Türk aşısı yapıldı
İç pazarın yanısıra Avrupa’da da iddialı hedefleri olduğunu belirten Akgül, Otokar’ın yeni şirketi hakkında da bilgi verdi: “ Otokar Avrupa şirketimizi 2011 ‘de Fransa’da kurduk . Otokar Avrupa ile hedefimiz, bizim için çok önemli olan otobüs pazarlarında 2016’ya kadar yüzde 5 pazar payı elde etmek ve 10 metre altında en büyük oyuncu olmakAvrupa bilindiği gibi 2008 yılından beri krizde ancak bir türlü yükselişe geçemedi. Avrupa önümüzdeki dönemlerde bir toparlanma dönemine gircektir.Kriz döneminde yatırım yapmak , pazar canlanınca daha çok büyümenize neden oluyor ve biz bunu düşünerek Avrupa’ya yatırım yaptık ‘’ diye konuştu. İstanbul’un Bebek semtinde yapılan 2011 yılı değerlendirme toplantısına Basri Akgül’ün yanısıra Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak, Otokar Ticari Araç Satış Müdürü Murat Tokatlı ve basın mensupları katıldı. Toplantıda Basri Akgün’den sonra söz alan Otokar Pazarlama Müdürü Tarkan Burak : “ Otokar, geniş ürün gamı ile kullanıcılarına çok farklı çözümler sunabiliyor. Türkiye’nin en geniş otobüs ürün yelpazesine sahip şirket olarak faaliyet gösteriyoruz. Bunun avantajlarını kullanıcılarımıza da yansıtıyoruz. Bu çalışmalarımızın en güzel örneklerini özellikle belediyelere toplu taşımacılık konusunda sunduğumuz alternatif çözümler oluşturuyor. Bugün Samsun, Bursa gibi birçok büyükşehir belediyesinde 5,8 metreden 12 metreye kadar farklı yolcu taşıma kapasitelerine sahip otobüslerimiz ihtiyaçlar doğrultusunda çalıştırılıyor, optimum işleyiş ve düşük işletme giderleri ile belediye bütçelerine önemli katkı sağlıyorlar.” Burak sözlerini, 2011 yılı içerisinde Otokar otobüslerinin sadece Türkiye’de değil, Polonya ve Budapeşte gibi dünyanın farklı ülkelerinde hizmete başladığını söyleyerek sona erdirdi. www.tasimacilar.com 11.01.2012 / 16:00