Otomotivdeki vergi sistemi AB ile uyumlu hale geliyor

Otomotivdeki vergi sistemi AB ile uyumlu hale geliyor

Yeni otomotivdeki vergi sisteminde yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti. “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründen çok fazla”
Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ni yayımladıklarını vurgulayarak, “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi’yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor” diye konuştu.
“Enerji Verimliliği Strateji Belgesi” neleri içeriyor?
2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımlar ise şöyle; “Emisyon seviyesi düşük çevre dostu küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD’ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.”
24 ay içinde devreye giriyor
Eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, “İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.
MTV oranları eski araçlardan, yenilere azalarak gidecek
Söz konusu kararın içeriğine dair bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi; “Uygulamanın ilk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek. Bu arada aracınız ile ilgili mtv oranlarını öğrenmek ve mtv hesaplama yapmak için  sayfasını kullanabilirsiniz.
Dizelin vergisi artacak
Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak. www.tasimacilar.com 21.03.2012 / 10:32