Reflektif Şerit Uygulamasında ECE 104 Standartı

Reflektif Şerit Uygulamasında ECE 104 Standartı

3M Türkiye, uygulamaya alınan ve tüm TÜV istasyonlarında geçerli olan reflektif şerit uygulaması ile ECE 104 standartlarını hatırlatarak, yol güvenliği için uyarıyor.

Reflektif işaretlemeler aracın arka ve yan bölümlerinin profilini net bir şekilde belirleyip aracın gece 1000 metreye kadar görünür kılıyor. 10 yılı aşkın bir süredir yapılan bilimsel çalışmalar ve saha araştırmaları, doğru şekilde işaretlenmiş kamyonların işaretlenmemiş kamyonlara göre kaza oranının otuz kat azaldığını ortaya koyuyor. Sürücüler gece koşullarında, işaretlenmiş kamyonları beş ila sekiz kat daha çabuk fark ediyorlar. Böylece bu erken uyarı ile gerekli tedbiri alınıp zaman kazanılarak birçok hayatın kurtarılması mümkün kılınıyor. 3M Türkiye, araç işaretlemeleri konusunda reflektif şeritler, kalıcı trafik işaretleri ve tabelalarda kullanılan, trafik güvenliği ile ilgili regülasyonlarda belirtilen reflektivite, açı ve dayanıklılık şartlarını yerine getiren ürünler geliştiriyor. “Geceleri trafikte görünür olmak sürücü ve araç güvenliği için vazgeçilmez bir öncelik.” diyen 3M Türkiye Reklam ve Baskı Ürünleri Bölümü Ülke Müdürü Ebru Erden sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ 3M reflektif araç şeritleri sayesinde ambulans gibi acil durum araçları, ağır vasıtalar, tehlikeli madde taşıyan araçlar gibi araçların gece görünürlüğü artıyor. Uluslararası bir yönetmelik olan ECE 104, ağır vasıta araçlar üzerindeki reflektif işaretlemelerin kullanımını düzenliyor. Bu yönetmelik pek çok Avrupa ülkesi tarafından hali hazırda uygulanıyor. Artık Türkiye’de de geçerli olduğu için yönetmeliğe uygun ürünlerin kullanılması gerekiyor. 15 Ocak 2012 tarihi itibariyle TÜV istasyonlarında 2011 model üstü araçların muayenelerden geçebilmesi için ECE104 ve ilgili standartlara uygun reflektif şerit uygulanması istenmektedir. Aksi takdirde ağır kusur sayılıp araçlar muayeneden geçememektedir.” ECE 104 nedir?
ECE 104, ağır vasıta araçlar üzerindeki retro-reflektif işaretlemelerin kullanımını düzenleyen uluslararası bir yönetmeliktir. Pek çok Avrupa ülkesi tarafından uygulamaya geçirilmiştir. ECE 104, Ağırlığı 7,5 tonun üzerinde ağır vasıtaya veya 3,5 ton üzerindeki römorka sahip kişilerin uyması gereken bir yönetmelik. Reflektif İşaretleme Neden Uygulanmalı?

Kazaları önleyip hayat kurtarmak, Güvenliği artırmak ve araçların görünürlüğünü sağlamak, Trafik kazalarını azaltıp ticari verimliliği artırmak ve tamir-bakım masraflarını azaltmak, Şirketlerin; araç, sürücü, yolcu ve yaya güvenliği ile ilgili daha proaktif olmasını sağlayıp kurumsal imajlarını şirket içinde ve dışında güçlendirmeleri, Herhangi bir kaza sonrası yönetmelik ihlalinden doğabilecek olası hukuki yaptırımlar ile karşılaşılmasını engellemek, Şirketlerin ECE 104 kapsamında aldıkları güvenlik tedbirlerinin çalışanlarını tatmin etmesi için reflektif işaretlemeleri uygulanmalıdır. www.tasimacilar.com 09.03.2012 / 17:39