Sigorta şirketleri zararlarını şoför esnafından çıkarmak istiyorlar

Sigorta şirketleri zararlarını şoför esnafından çıkarmak istiyorlar

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan şoför esnafının duygularına tercümanlık yaptı ve “Sigorta şirketleri zararlarını şoför esnafından çıkarmak istiyorlar!” dedi.

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, şoför esnafının duygularına tercümanlık yaparak, şoför esnafının yaşam şartlarının her geçen gün kötüye gittiğini, artan mazot fiyatlarının şoför esnafını evlerine ekmek götüremez duruma getirdiğini ve sigorta şirketlerinin fahiş fiyatlarla sigorta yapmaları nedeniyle de esnafın motor durdurmayla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, yaptığı açıklamada şoför esnafının mecburi olarak harcadığı harcama kalemlerinde sürekli artış olmasından dolayı zor duruma düştüğünü dile getirerek hükümetin bu sese kulak vermesi gerektiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada özellikle sigorta şirketlerinin fahiş fiyatlarla kasko ve sigorta yaptıklarının altını çizerek, bu uygulamanın şoför esnafının canını yaktığını ifade etti.

Alpaslan açıklamalarında; “ Sigorta şirketleri şoför esnafından çıkarmaya çalışıyor. Fahiş fiyatlarla sigorta yapılıyor. Ticari araçlarımız sigortaya çalışsa yeridir. Trafiğe çıkan araçların zorunlu olarak yaptırdığı Trafik sigortası, koltuk sigortası ve kasko aşırı derecede pahalandı. Sigorta şirketleri tarafından 2013 yılı başı itibariyle bu kalemlere büyük zamlar yapıldı. Otomobil sahipleri geçtiğimiz yıl 250 yaptırdıkları Trafik sigortası için bu yıl neredeyse 2 ya da 3 kat daha fazla ödüyorlar. Konuyu Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın beye taşıdım. Kendisi tarafından bana verilen cevap şöyledir: "Hazine Müsteşarlığı Hazine Genel Müdürü Ahmet Genç’e konuyu ilettik" Sayın Genel Başkan bu şekilde yanıt verdi. Ancak bu yanıt bize yetmiyor" ifadelerinde bulundu.

Sadece otomobilciler değil minibüslerden de çok fazla para alındığını belirten Alpaslan, ticari olan tüm taksi, minibüs, kamyonet, kamyon, otobüs, TIR olmak üzere ticari araçların bu durumdan muzdarip olduğunu belirtti.

"Şoför esnafına sahip çıkan yok"

Kasko, Karayolları Sigortası, Koltuk Sigortası, Bağ kur, vergi derken artık şoför esnafının evine ekmek götüremez duruma düştüğünün altını çizen Alpaslan, "Bu güzel memleketimizde, yerdeki karıncadan havada uçan kuşa varana kadar, yani nefes alan herkes, her insan, her canlı şoförden bir şeyler beklerken, şoför esnafına sahip çıkan yoktur. Tabii ki bizleri Allah hizmet için yaratmıştır. Biz şoför camiası hizmetten yana zorumuz yok. Zorumuz, federasyonda ve konfederasyondan bizlere yeterli derecede sahip çıkılmamasıdır. Sayın Konfederasyon Başkanımız Bendevi Palandöken’e, Sayın Federasyon Başkanımız Fevzi Apaydın’a seslenmek istiyorum, lütfen camiamıza sahip çıkınız! Yoksa bu gidişle şoför esnafı kan kaybediyor. Bitiyoruz”diyerek dert yandı.

Mazot, benzin zamları canımıza tak dedirtiyor

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, yaptığı açıklamanın devamında şoför esnafının benzin ve mazot fiyatlarına yapılan zamlardan dolayı kontak kapatma durumu ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, hava ve deniz taşımacılığına uygulanan fiyatların, karayolları taşımacılığına da uygulanmasını talep ettiklerini açıkladı. Açıklamasında Ahmet Alpaslan; “Bu mazot ve benzin zamları şoför esnafımızın canına tak dedirtmiştir. Sayın Başkanlarımıza seslenmek istiyorum. Sizlere bağlı bulunan esnafın halini hükümete iletiniz. Başbakanımıza, bakanlarımıza dertlerimizi anlatınız. Hava ve deniz taşımacılığına kaç liraya yakıt veriliyorsa lütfen kara taşımacılığına da aynı fiyatlar uygulansın. Hatta karayollarına daha da ucuz olmalıdır. Sayın Başkanlarımız bu konuda gündem oluşturulmasını istiyoruz” diyerek seslerinin federasyon ve konfederasyon tarafından hükümete iletilmesini istedi.

Neden bir bakanımız yok?

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, şoför esnafının hükümet içerisinde temsil edilmediğini belirterek esnaftan sorumlu olan bir bakanın hükümet içerisinde yer almamasının üzüntüsünü ve eksikliğini çektiklerini ifade etti. Başkan Alpaslan, “ Birçok meslek kolunun bakanları bulunmaktadır. Ancak esnafı, şoför camiasını hükümette temsil eden, esnafın haliyle hallenen, derdi ile dertlenen ve dertlerini hükümette çözecek olan neden bir bakanımız yok. Bağlı bulunduğumuz federasyon ve konfederasyon başkanlarımdan rica ediyorum. Konuyu Sayın Başbakanımıza iletin, bizimde artık bir bakanımız olsun. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon olmuşsa bununda 5 milyonu şoför ise artık bizimde bakanlığımız olsun. Artık vergisini veren, her türlü vatanına, milletine sahip çıkan, halka hizmeti hakka hizmet bilen zihniyetle çalışan şoför camiasına üst düzeyde sahibi olmasını talep ediyoruz. Sesimize kulak verilmesini bekliyoruz” şeklinde konuşarak dertlerini dile getirdi.

Ahmet Alpaslan’ın gerek federasyon gerekse de konfederasyon başkanlarına sesini duyurup duyurmadığı önümüzdeki Ankara’dan bir yanıt gelip gelmemesinden günlerde belli olacak.

Hayati AKBAŞ 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.