“Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” ile liselilerden 10 örnek proje

“Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” ile liselilerden 10 örnek proje

Renault, Total, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışması ile öğrenciler ulaşım ve yol güvenliği sorunlarına projeleriyle çözüm aradı.

Renault, Total, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışması, liselileri çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü için harekete geçirdi. Birinci olan Mensucat Santral Anadolu Lisesi, Türkiye'yi Fransa'daki uluslararası yarışmada temsil edecek.


İstanbul'un tüm semtlerinden Anadolu Lisesi öğrencileri, çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü için harekete geçerek, fikir ve proje üretti. Tüm bu projeler, Renault, Total, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz (SFSP) yarışması kapsamında oluşturuldu. Yarışmada birinci olan Mensucat Santral Anadolu Lisesi'nin üç öğrencisi, Türkiye'yi Fransa'da 8 - 10 Haziran 2012 tarihlerinde 18 ülkenin katılacağı uluslararası yarışmada temsil edecek. Ayrıca Üç finalist projenin sahibi okulların öğretmenlerine birer iPad, bütün öğrencilerine ise iPod hediye edildi. İstanbul'da The Marmara Oteli'nde gerçekleşen ödül töreninde, "Çocukların gözünden büyüklerin dünyası" adlı projesiyle Mensucat Santral Anadolu Lisesi birinci, Ergün-Mehmet Öner Anadolu Lisesi öğrencileri "Hızır Yol" projesiyle ikinci, Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ise "Bisiklet Yolu İstiyoruz" kampanyalarıyla üçüncü oldu. “Projelerin çoğu uygulanabilir ve sürdürülebilir nitelikte”

Ödül töreninde konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ilk kez düzenledikleri bu yarışmada şaşırtıcı derecede başarılı projelerle karşılaştıklarını belirtti ve bunların pek çoğunun hem uygulanabilir hem de sürdürülebilir nitelik taşıdığına dikkat çekti. Aybar sözlerini söyle sürdürdü: "Birleşmiş Milletler 2011 ile 2020 arasını Yol Güvenliği İçin Küresel Eylem 10 Yılı ilan etti. Biz Renault olarak bu eylem 10 yılında aktif olarak yer alıyoruz. Nitekim bu yarışma da bunun bir parçası. Bu yarışmayla öğrencilerin yaşadıkları çevreye farklı biçimde bakabilmelerini amaçladık. Sorunları o bölgede yaşayanlarla tartışmaları, incelemeleri ve özgün çözümler üretebilmelerini istedik. Böylece sorunların çözümünde demokratik bir katılımın yolunu açabilecektik. Ortaya çıkan sonuç hepimiz için, tüm jüri üyelerimiz için çok etkileyiciydi. İnanıyor ve biliyorum ki, bu projelerden bazıları hayat bulacak ve önemli yararlar sağlayacak. Her şeyden önemlisi çocuklarımız birlikte harekete geçerek toplumsal sorunların çözümüne katkı yapabileceklerini öğrendiler. Toplum olarak bu önemli soruna kolektif biçimde odaklanırsak, tıpkı bu öğrencilerimizin gösterdiği gibi, sorunun değil çözümün bir parçası olabiliriz. Gelecek yıllarda bu yarışmayı daha geniş öğrenci kitlelerine yaymak ve öğrencilerimizi yol güvenliği sorunlarının çözümüne aktif biçimde katılımını sağlamayı da umut ediyoruz." “Yol güvenliği ile ilgili akılcı çözümler üretildi”

Total Oil Türkiye Genel Müdürü Antoine Tournand da gençlere hitap ederek, şöyle konuştu: “Hepiniz yol güvenliği ile ilgili çok önemli sorunların altını çizdiniz ve akılcı çözümler geliştirdiniz. Çevrenizdeki insanlarla görüşmeler yaptınız ve güvenlik konusunda en yararlı mesaj olduğunu düşündüğünüz mesajı tasarladınız. Kendinizle gurur duyabilirsiniz; kendiniz, okulunuz ve ülkeniz için çok iyi bir iş yaptınız. Birinci olan okul, uluslararası yarışma için Fransa’ya gidecek. Böylece çalışmanızın benim ülkemdeki insanlar için de yararlı olmasını sağlayacaksınız. Aklınızda tutmanız gereken en önemli konu; kendi güvenliğinizden sorumlu olduğunuzdur. Bu nedenle de sokaktayken çok dikkatli olun. Hepinizi başarılı çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum.” “Birinci olan proje tüm illerde yaygınlaştırılacak”

İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadettin Pircioğlu, birincilik ödülünü kazanan Mensucat Santral Anadolu Lisesi öğrencilerinin projelerini tüm ilde yaygınlaştıracaklarını açıkladı. Yıldız sözlerini söyle sürdürdü: “Öğrencilerimizin yaşadıkları bölgedeki trafik sorunlarına karşı duyarlılıklarını artırmak, onları yol güvenliği konusunda sosyal sorumluluk projeleri ile bilinçlendirmek ve farkındalıklarını artırmak önemli görevlerimizden birisidir. Bu konuda en büyük katkı şüphesiz ki öğretmenlerimizden gelecektir. Öğretmenlerimizin rehberliği eşliğinde lise öğrencilerimiz karşılaştıkları trafik sorunlarını çözmek amacıyla en güzel projelerini hazırladılar. Okullarımızda sosyal sorumluluk kapsamında yapacağımız bu projelerle öğrencilerimizin trafik sorunlarına karşı farkındalığını artırmayı ve öğrencilerimizin ürettiği projelerle İstanbul’un trafik sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyoruz.” Seçimi 19 Kişiden Oluşan Jüri Yaptı
Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışma Jürisi'nde şu isimler yer aldı: İbrahim Aybar (Renault Mais Genel Müdürü), Ayşe Ürgen (TOTAL Oil İK ve İdari İşler Direktörü), Fahrettin Ecevit (Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı), Sadettin Pircioğlu (İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı), Fügen Toksü (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanı), Dursun Önal (Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı), Sami Güleçyüz (Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı), Jale Özgentürk (Radikal Gazetesi), Nuran Çakmakçı (Hürriyet Gazetesi), Fatoş Karahasan (Milliyet Gazetesi), Funda Özkan (Akşam Gazetesi), Pervin Kaplan (Habertürk Gazetesi), Elif Ergu (Vatan Gazetesi), Hakan Çelik (Posta Gazetesi), Saffet Üçüncü (NTV), Tolga Gariboğlu (Program Yapıcısı), Ethem Genim (Autodrom), Hüseyin Başusta (TRT) ve Erol Evgin (Sanatçı).


Finale Kalan Okullar ve Projeleri
Mensucat Santral Anadolu Lisesi (Yarışma Birincisi) Çocukların gözünden büyüklerin dünyası: Proje uygulayıcıları ana sınıfı çağındaki çocuklar için, hedef grubun yaşına uygun ve eğlenceli bir yol güvenliği eğitimini kendi okullarında oldukça düşük bir maliyetle hayata geçirdiler. Ergün-Mehmet Öner Anadolu Lisesi (Yarışma İkincisi) Hızır Yol: Öğrenciler yoğun trafikte can kayıplarının önlenmesi için; ambulans, itfaiye gibi araçların metrobüs yoluna giriş ve çıkışı için açılır kapanır bariyerler yapılmasını önererek, bu önerilerini projelendirdiler. Beyoğlu Anadolu Lisesi (Yarışma Üçüncüsü) Bisiklet Yolu İstiyoruz: Beyoğlu ilçesi genelinde Bisiklet Yolu yapılması için bir anket ve imza kampanyası gerçekleştirdiler. Ardından Beyoğlu Belediyesi'ne resmi başvuruda bulundular. Ağva Anadolu Lisesi Şile-Ağva Teke Yolu Yenileme Projesi: Yol hatalarının ve levha eksiklerinin giderilmesi için, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü ve Şile Belediye Başkanlığı nezdinde girişimler başlattılar. Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi Yaya Üst Geçidi ve Eğitim Merkezi Projesi: Yaya üst geçidi yapılması, bölgede bulunan tüm okulların kullanımına açık olacak “Trafik ve yol güvenliği eğitim merkezi” kurulması ve 10 bin imza hedefli bır kampanya düzenlediler. Ergün-Mehmet Öner Anadolu Lisesi Kazasız Yol: Proje, bir rezistansla viyadüklerdeki buzlanmanın engellenmesini ve viyadüklerdeki karların bir merkezden komuta edilerek temizlenmesini öneriyor. Mehmet Niyazi Anadolu Lisesi Çilesiz Seyahat Sistemi: Proje emniyet şeridini boş tutmayı, araçlardaki hızı sabit tutmayı ve ses kirliliğini engellemeyi amaçlıyor. Suat Terimer Anadolu Lisesi Park Altı Otopark Projesi: Öğrenciler çevrede yaptıkları anket sonucunda en önemli sorun olarak otopark ihtiyacını saptadı. Uygun bır park altına mimari bir çalışma yaptırdılar. Bunun için resmi girişimde de bulunan öğrenciler, projelerini bir kısa filmle desteklediler. Şişli Anadolu Lisesi Farkına Var Filmi ve Kampanyası: Proje kamuoyunda yeterince tartışılmayan trafik sorununu hazırlanan bir kısa filmle, sorunu sosyal medyada gündeme getirmeyi ve gündemde tutmayı amaçlıyor. Yeşilköy Anadolu Lisesi Takip Mesafesi Sensör Projesi: Proje, araçlar arasındaki mesafeyi koruyabilmek ve zincirleme kazalara engel olmak için sensör kullanımını öneriyor. www.tasimacilar.com 08.05.2012/12:46