Şoförler için günlük çalışma süresi değiştirildi !

Şoförler için günlük çalışma süresi değiştirildi !

Resmi Gazete'de yayınlanan 'haftalık iş günlerine bölünemeyen çalışma süreleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğine' göre, Tır şoförlerinin günlük çalışma süresi herhangi bir hafta içinde iki kez 10 saate çıkarılabilecek

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde 27 Temmuz 2021 tarihi itibariyle değişiklik yapıldı.

Günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7,5 saati geçemeyeceği yönündeki düzenleme aynen korundu. Ancak, profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresinin 9 saati geçemeyeceği şeklindeki kural, "bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilir." şeklinde yeniden düzenlendi.

İşte yönetmelikte yapılan düzenleme:

MADDE 1 - 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"a) Günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7,5 saati geçemez. Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saati geçemez, ancak bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilir."

MADDE 2 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.