TAYSAD:  “2023 hedefimiz 75 milyon dolar”

TAYSAD: “2023 hedefimiz 75 milyon dolar”

TAYSAD’ın 34. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda; TAYSAD Yönetim ve Denetleme Kurulu’nda görev değişikliğinin yanı sıra TAYSAD’ın hedefleri ve sektörün sorunları ele alındı.

TAYSAD 34. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Kale Oto Radyatör Yönetim Kurulu Üyesi Celal Kaya, yaptığı açıklamada taşıt araçları yan sanayicileri olarak 2023 hedeflerinin 75 milyon dolar olduğunu belirtti. TAYSAD’ın Yeni yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle katılmadığı genel kurulda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün otomobilin özel tüketim aracı olmaktan çıkacağını ve üzerindeki vergi yüklerinin zamanla kalkacağını belirtti.


TAYDAD’ın 34. Olağan Genel Kurulu’na Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin AKBAŞ, Kale Oto Radyatör Yönetim Kurulu Üyesi Celal Kaya, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ilısal, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, TAYSAD Yetkilileri ve Üyeleri, Otomotiv sanayi temsilcileri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. “Yerli araç konusunda çalışmaya hazırız”

Kale Oto Radyatör Yönetim Kurulu Üyesi Celal Kaya , "Bizim sektörümüzle ilgili 2023 yılında 75 milyar dolarlık bir hedef var. Eğer bu hedefe ulaşacaksak büyük yatırımların Türkiye'ye gelmesi gerekiyor. Biz, yerli marka ve araç konusunda çalışmaya hazırız" dedi. TAYSAD'ın 34. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Kaya, Türkiye genelinde geçen yıl 1 milyon 260 bin araç üretildiğini, otomotiv sanayinin 20,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, bu ihracatın 9 milyarlık kısmını yan sanayinin yaptığını, ayrıca 800 bin araç ihraç edildiğini kaydetti. Celal Kaya, 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyar dolar olduğunu anımsatarak, "Bizim sektörümüzle ilgili 2023 yılında 75 milyar dolarlık bir hedef var. Eğer bu hedefe ulaşacaksak büyük yatırımların Türkiye'ye gelmesi gerekiyor. Biz, yerli marka ve araç konusunda çalışmaya hazırız. TOFAŞ'ın alt yapısı çok büyük, yakın zamanda kendilerinden açıklama bekliyoruz. Renault'dan açıklama bekliyoruz" diye konuştu. “Otomotiv sanayi ihracatta birinci”

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen de sanayinin yeni bir rekora ulaştığını, Türkiye'de otomotiv sektörünün birinci ihracatçı sektör olarak başarısını devam ettirdiğini belirterek, "Otomotiv ana ve yan sanayinin başarısını kutluyoruz. Ben de ortak çalışmaları sürdürmeye hazır olduğumuzu söylüyorum. 2023 hedefleri için teşvikler ve Ar-Ge kapsamının çok farklı şekilde ele alınıp, bunun sanayi ile desteklenmesi gerekiyor" dedi. Genel Kurul'da, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e bugüne kadar sanayi sektörüne yaptığı katkılardan dolayı plaket sunuldu. Daha sonra, "Patent, Faydalı Model, Endüstriyel Tasarım", “İhracat” ve “Eğitim” konularında başarılı TAYSAD üyelerine ödül, Ar-Ge Merkezi unvanına sahip otomotiv yan sanayi firmalarına ise tebrik plaketi verildi. TAYSAD’ın Yeni Başkanı Mehmet Dudaroğlu oldu

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), gerçekleştirdiği 34. Olağan Genel Kurulu’nun ardından hedeflerini büyüterek yoluna devam edecek. TAYSAD’ın yeni dönemdeki sloganı “Güçlü Sanayi, Güçlü Marka” olarak belirlendi. Yeni yönetim kurulunun da seçildiği Genel Kurula tek liste olarak katılan Dr. Mehmet Dudaroğlu, TAYSAD üyelerinin oybirliği ile tam desteğini alarak başkanlık koltuğuna oturdu. Genel Kurul'da TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanlığına Dr. Mehmet Dudaroğlu seçilirken, Dudaroğlu rahatsızlığı nedeniyle Genel Kurul'a katılmazken, TAYSAD'ın yeni yönetim kurulu üyeleri de şu isimlerden oluştu: "Alper Kanca, Mustafa Zaim, Mustafa Alaca, Gökhan Tunçdöken, Aptullah Saner, Neslihan Küçükoğlu, Hayri Kaya, Bekir Girgin, Tarık Öğüt ve Sinan Akın" TAYSAD 34. Olağan Genel Kurul Toplantı’sında Başkanlığa seçilen Dr. Mehmet Dudaroğlu ve yönetim kurulu ekibinin, yönetimde “Güçlü Sanayi, Güçlü Marka” sloganı ile 2012-2014 yılları arasında faaliyetlerini yürüteceği belirtildi. Dudaroğlu Kimdir?
Daha önceki TAYSAD yönetimde Yönetim Kurulu Başkan Vekiliği yapan Dr. Mehmet Dudaroğlu, Eku Fren Kampana ve Döküm Sanayi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlük de yapmaktadır. 1976 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Kimya Mühendislik Bölümü’nden mezun olan Dudaroğlu, 1985-1986 yılları arasında İşletme Dış Ticaret dalında ve 1999-2001 yılları arasında Finans dalında yüksek lisans, 2002-2008 yılları arasında Yönetim Bilimleri dalında Doktora yapmıştır. Karabük Demir Çelik Fabrikası, Bilecik Yem Sanayi ve Eczacıbacı İlaç Sanayi’nde yatırım planlama ve üretim mühendisliğinin çeşitli kademelerindeki çalışma hayatını, 1986 yılından beri aile şirketleri Eku Fren Kampana ve Döküm Sanayi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak sürdürmektedir. 1956 Artvin doğumlu olan Dudaroğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. “Otomotiv sektörü Türkiye’nin lokomotifidir”

Bakan Ergün, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 34. Olağan Genel Kurulu'nda, otomotiv sektörünün, ana ve yan sanayi ayrımı yapmaksızın, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu kaydetti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Açıklanacak yeni teşvik sistemi otomotiv sektöründe, yeni otomobil yatırımları, markalaşma için önemli bazı unsurları içinde barındırdığında, yerli otomobil konusundaki atılım daha güçlü bir şekilde yapılacaktır'' dedi. Otomotiv sanayisinin, 2011 yılında yaklaşık 1 milyon 250 bin adetlik toplam araç üretimini gerçekleştirdiğini anımsatan Ergün, böylece 2015 yılı hedefi olan yıllık 2 milyon adet üretim rakamına biraz daha yaklaşıldığını ifade etti. Bakan Ergün, 2011 yılında yapılan 20,4 milyar dolar ihracatın yaklaşık 9 milyar dolarlık bir kısmını yan sanayinin gerçekleştirmesinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, 2011 yılında ana sanayi ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 10 artarken, yan sanayi ihracatının yüzde 26 artış göstermesinin dikkate değer olduğunu anlattı. Otomotivde vergi müjdesi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, süreç içerisinde otomobilin özel tüketim vasıtası olmaktan çıkacağını belirterek, ''Günlük ihtiyaçlardan biri haline gelecektir. Bunun üzerindeki vergi yükleri de süreç içerisinde azalacak'' dedi. Ergün, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 34. Olağan Genel Kurul'unda, bugünün Türkiye'sini herhangi bir yönden geçmişin Türkiye'si ile kıyaslamanın mümkün olmadığını kaydetti. Abdullah Karlıdağ www.tasimacilar.com 16.03.2012/13:05