Trafikte Eğitim seferberliği İstanbul’da

Trafikte Eğitim seferberliği İstanbul’da

2010 yılından beri 25 ilde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerine trafik eğitimlerinin verildiği Sorumlu Vatandaş Hareketi bu kez İstanbul’da gerçekleşti.

Sorumlu Vatandaş Hareketi’nin İstanbul ayağı, 8 Nisan tarihinde Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordinasyonunda, trafik güvenliği alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşların iş birliğinde ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle gerçekleştirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, Sorumlu Vatandaş Hareketi isimli ayağı ile devam ediyor.

İstanbul merkez ve çevre ilçelerinden gelen Halk Eğitimi Merkezi müdürleri, öğretmenleri ve usta öğreticilerine kazadan korunma, trafik işaretlerinin kazayı önlemedeki katkısı, sorumluluğun bireye çekilmesi gibi konularda verilen eğitime Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Osman Akkuş da katıldı.

T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda, TÜVTÜRK'ün desteği ile 4 Mayıs 2010’da başlatılan Trafikte Sorumluluk Hareketi, 6 farklı bakanlık ve bunlara bağlı kamu kurumları ile üniversiteler, belediyeler, sivil toplum ve medya kuruluşlarının desteğiyle trafik güvenliği konusunda toplumun tüm kesimlerinde bilinç oluşturmak için çalışmalarına devam ediyor.


Üç alt projede gerçekleştiriliyor

Üç farklı alt proje ile yürütülen ve böylece toplumun büyük bir kesimini kapsama alanına alan proje, Güvenli Taşıt Hareketi ile öncelikli hedef grup olarak ticari araç sürücülerini seçiyor. Can Dostları Hareketi ile ilköğretim okulları öğretmenleri, öğrencileri, velileri ve okul servis sürücülerine ulaşan Trafikte Sorumluluk Hareketi, Sorumlu Vatandaş Hareketi ile de Halk Eğitimi Merkezleri öğretmen ve kursiyerlerine yönelik eğitim ve iletişim faaliyetlerine odaklanıyor.

Amaç daha çok kişiye ulaşmak

Sorumlu Vatandaş Hareketi kapsamında, Halk Eğitimi Merkezleri öğretmenlerine ve usta öğreticilerine yönelik gerçekleştirilen seminerler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile TÜVTÜRK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş. arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde yürütülüyor. Bu seminerlerde ilk etapta öğretmenlere ve usta öğreticilere, kazadan korunma, trafik işaretlerinin kazayı önlemedeki katkısı, araç muayenesi ve güvenliği, sorumluluğun bireye çekilmesi, trafik kurallarının günlük hayatta kullanımı gibi konularda eğitim veriliyor. Onlar da aldıkları bilgiyi projeye özgü araçlarla kendi sınıflarındaki kursiyerlere aktararak, proje hedeflerinin çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Proje kapsamında 2010‘dan beri 25 kentte binlerce eğitmene ulaşıldı.

İstanbul ayağına 120 eğitmen katıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Osman Akkuş’un da katıldığı seminere yoğun ilgi gösterildi. Çeşitli ilçelerden gelen Halk Eğitimi Merkezi müdürleri, öğretmenleri ve usta öğreticilerle yaklaşık 120 kişilik bir katılım sağlandı. Sorumlu Vatandaş Hareketi 2013 eğitimleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Ordu, Gaziantep ve Adana’da gerçekleştiriliyor. Halk Eğitimi Merkezi seminerlerinin bir sonraki durağı ise, 9 Nisan’da Ankara olacak.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.