"Türkiye Ekonomisiyle Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke oldu’’

"Türkiye Ekonomisiyle Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke oldu’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, son açıklanan büyüme rakamlarını yorumladı. Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Ekonomisi, bir kez daha gücünü ve dinamizmini tüm dünyaya kanıtlamıştır” dedi.

Türkiye’nin, özel sektörün tüketim ve yatırımına dayalı olarak çarpıcı büyüme performansı sergilemeye devam ettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu söyledi. Hisarcklioğlu “Bugün açıklanan verilere göre Türkiye, 2011’in dördüncü çeyreğinde yüzde 5,2’lik bir büyüme performansı sergileyerek, 2011 genelinde yüzde 8,5 büyümeyi başardı. Türkiye’nin bu başarıyı Avrupa ekonomilerinin ardı ardına krize girdiği, Orta Doğu coğrafyasında ciddi siyasi çalkantıların olduğu bir dönemde gerçekleştirdiği unutulmamalı. Bu performansıyla Türkiye ekonomisi, Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke oldu. Büyüme performansında, Türk özel sektörünün katkısı son derece büyüktür. Özel tüketim ve yatırım harcamalarının büyümeye katkısı yüzde 9,5 olarak gerçekleşti. Kamu harcama ve yatırımlarının katkısı binde 4’te kaldı” dedi. “Türk özel sektörü bunu başarabilecek dinamizme sahiptir”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir diğer olumlu gelişme de, dış ticaretin büyümeye olumsuz etkisinin daralıyor olmasıdır. 2011’in ilk 9 ayında dış ticaretimiz büyümeyi yüzde 3,1 daraltırken, bugün açıklanan verilerle 2011 genelinde dış ticaretin daraltıcı etkisi yüzde 1,4’e geriledi. 2012’in ilk çeyreğindeki rekor ihracat düzeylerini de dikkate aldığımızda dış ticaretin 2012’de büyümeye olumlu katkı sağlayacağını tahmin ediyoruz. Tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri hayran bırakan yüzde 8,5’lık büyüme performansıyla birlikte Türk özel sektörü, iş ve aş sağlamaya da devam etti. 2011 yılında özel sektörde çalışan kişi sayısı 1,3 milyon arttı. Böylece Türkiye’de işsizlik düzeyi kriz öncesi seviyelerin bile altına geriledi. 2012 yılından da beklentimiz, yüzde 4’lük tahminlerin ötesine geçen bir büyüme performansıdır. Türkiye ekonomisi ve Türk özel sektörü bunu başarabilecek dinamizme sahiptir.” www.tasimacilar.com 03.04.2012 / 11:51