U.N. Ro-Ro 2023’e hazır

U.N. Ro-Ro 2023’e hazır

Global krize rağmen son 5 yılda 260 milyon Euro filo yatırımı yapan U.N. Ro-Ro, 280 TIR kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Ro-Ro gemisi olan UN İstanbul’u filosuna ekledi.

Avrupa’ya yönelik TIR taşımalarında yüzde 60’lık artışa cevap verebilecek kapasiteye sahip olduklarını anlatan U.N. Ro-Ro CEO’su Sedat Gümüşoğlu, “Türkiye’den yapılan ihracatın en önemli altyapısını oluşturan Şirketimiz, 2023 dış ticaret hedeflerine şimdiden hazır” dedi.

Dünyanın önde gelen Ro-Ro taşımacılığı operatörlerinden U.N. Ro-Ro, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor. Küresel ekonomik krize ve dünya denizciliğindeki gerilemeye rağmen son beş yılda 260 milyon Euro tutarında yeni gemi yatırımı yapan U.N. Ro-Ro, son olarak 280 TIR kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük Ro-Ro gemisi U.N. İstanbul’u filosuna kattı.


UN İstanbul’un inşa edildiği Hamburg Flensburger Tersanesi’nde düzenlenen isimlendirme ve denize indirme törenine U.N. Ro-Ro ve yatırım fonu KKR’ın üst düzey yöneticileri ile taşımacılık sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı. U.N. Ro-Ro CEO’su Sedat Gümüşoğlu, törende yaptığı konuşmada “Dünyanın 2008 yılından beri içinde bulunduğu kriz ve bağlı olarak denizcilik ve taşımacılık alanında yaşanan gerilemeye rağmen U.N. Ro-Ro olarak yatırımlarımıza devam ederek geleceğe yönelik hazırlık yaptık. Türkiye’nin 2023 vizyonu dış ticaret hedefleri doğrultusunda yapılan filo yatırımlarımızın toplamı, 2008 yılından günümüze 260 milyon Euro’ya ulaştı.” dedi.

Son beş yılda dünya ekonomisindeki büyümenin gelişmekte olan ekonomiler tarafından sağlandığını belirten Gümüşoğlu, bu dönemde denizcilik sektörünün de ciddi bir krize girdiğini anlattı. Gümüşoğlu’nun verdiği bilgilere göre bu dönemde Türkiye’nin dış ticareti yüzde 40 artarken Avrupa’ya yönelik ticaretteki artış yüzde 14 oldu. Avrupa’nın Türkiye’nin dış ticaretindeki payı ise yüzde 46’dan yüzde 38’e geriledi. 2007 yılında Avrupa’ya olan TIR taşımalarının 244 bin civarında olduğunu aktaran Gümüşoğlu, taşıma sayısındaki artışın 2007 yılından bugüne yıllık yüzde 1’in altında kaldığını vurguladı.


Araç taşıma kapasitesinde yüzde 61 artış

Bu dönemde U.N. Ro-Ro’nun işlettiği hat sayısını 5’e çıkarttığının altını çizen Gümüşoğlu, “2007 yılında 9 gemiden oluşan filomuz daha da gençleşerek 12 gemiye çıktı. Aynı dönemde araç taşıma kapasitemizi yüzde 61 artışla 200 binden 322 bine çıkarttık. Bugün itibarıyla TIR taşımalarında yüzde 60 artışı taşıyabilecek 43,5 kilometrelik gemi kapasitemiz mevcut” ifadelerini kullandı.

Pendik ve Ambarlı’dan yapılan Trieste seferlerine 2009 yılında Mersin’i eklediklerini kaydeden Gümüşoğlu, “2010’da Ambarlı-Toulon ve 2011 yılında Pendik-Köstence seferlerini ekledik. 2007 genelinde 506 gidiş-dönüş sefer düzenlerken, açılan yeni hatlar ve filomuzun yeni gemileriyle sefer sayılarını yüzde 24 artırarak 626’ya çıkardık. Taşınan araç sayısı ise 5 yılda yüzde 12 artarak 179 binden 200 bine yükseldi” şeklinde konuştu.

“Türkiye ile Avrupa arasında deniz otobanı kurduk”

Bu rakamların U.N. Ro-Ro’yu Türkiye’den yapılan ihracatın en önemli altyapısını oluşturan şirket haline getirdiğini ifade eden Gümüşoğlu, şöyle konuştu: “2012 yılı, U.N. Ro-Ro’nun tüm veriler bakımından kriz öncesine döndüğü bir yıl oldu. Türkiye’nin en büyük lojistik ve uluslararası nakliye firmalarına en kaliteli hizmeti sunan Ro-Ro operatörü olarak, 12 modern Ro-Ro gemimiz, Avrupa’ya işletmekte olduğumuz 4 hat, sahibi olduğumuz Pendik Limanı ve 550 çalışanımız ve Türkiye’nin geleceğine inanan Ortaklarımız ile kurulduğumuz günden bugüne Türkiye ile Avrupa arasındaki en büyük deniz otobanını inşa etmekten gurur duyuyoruz.”

208 metre uzunluğuna sahip 280 TIR kapasiteli yeni gemi UN İstanbul'un yüksüz ağırlığının 31 bin 500 ton olduğu belirtilirken, 21 deniz mili sürate sahip geminin 4 ana güverte yükleme alanına sahip olduğunun altı çizildi. En modern elektronik seyir cihazları ile donatıldığı belirtilen geminin Türk bayraklı ve Türk mürettebatlı olduğu da vurgulandı. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum