Ulaştırma Bakan Yardımcılığı görevine Yahya Baş getirildi

Ulaştırma Bakan Yardımcılığı görevine Yahya Baş getirildi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 13.06.2012 ve 28322 sayılı resmi gazetede yayımlanan atama kararları kapsamında Ulaştırma Bakan Yardımcılığına Yahya Baş getirilirken, Müsteşarlık görevine ise M. Habib Soluk atandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarına ait atama kararları, 13.06.2012 ve 28322 sayılı resmi gazetede yayımlandı. buna göre ulaştırma bakan yardımcılığı görevine Yahya Baş getirilirken, Ulaştırma Müsteşarlığı görevine de M. Habib Solok atandı. Yahya Baş Kimdir?
1952 Trabzon doğumlu olan Yahya Baş, ilköğretimi Trabzon'da, lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. İDMMA Mimarlık Fakültesi (Yıldız Teknik Üniversitesi) ve Yüksek İslam Enstitüsü'nde eğitim gören Yahya Baş, 1994-2002 yılları arasında İstanbul Güngören İlçesi Belediye Başkanlığı, 2002-2007 yılları arasında ise 22. Dönem İstanbul Milletvekilliği görevlerinde bulundu. Fransızca ve Arapça bilen Yahya Baş, evli ve dört çocuk babası.


M. Habib Soluk Kimdir?
1950 yılında Sivas'ta doğan Mehmet Habib Soluk, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Denizcilik Bankası Anonim Ortaklığı ve Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanelerinde çeşitli görevlerde bulundu. 2003 yılında Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yatırım Planlama ve İzleme Şube Müdürlüğü yaptı. 2003-2004 yıllarında Denizcilik Müsteşarlığı APK Dairesi Başkanlığı ve PTT Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Soluk, bir süre Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yaptı, ardından Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na getirildi. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanan Mehmet Habib Soluk, Fransızca biliyor.


Gerçekleştirilen diğer atamalar
Buna göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdür Yardımcılığı Sadi Civelekoğlu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcılığına Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Fehmi Okumuş, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür Yardımcılığına da Tuğrul Alper getirildi. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde açık bulunan yönetim kurulu üyeliğine aynı yerde Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Ayerden, açık bulunan Bakanlık Müşavirliğine de Osman Demirci atandı. www.tasimacilar.com 14.06.2012 / 18:44