“UND Deniz’i eski yönetim batırdı” iddialarına cevap gecikmedi

“UND Deniz’i eski yönetim batırdı” iddialarına cevap gecikmedi

UND Başkanı R. Engin Özmen’in UND Deniz ile ilgili yaptığı açıklamaya karşılık cevap verme gereği duyan UND Eski Başkanı ve Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin konuya açıklık getirdi.

Sancaktepe’deki Greeneks Uluslararası Taşımacılık Şirketinde gerçekleştirilen basın açıklamasına UND Eski Başkanı ve Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, Greeneks Uluslararası Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yılmaz, Upi Trans Taşımacılık ve Ticaret Halit Özyurt ve ALC Lojistik Taşımacılık ve Dış Tic.Ltd.Şti Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçekli katıldı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı R. Engin Özmen’in UND Deniz’in batmasında eski yönetimin görevini iyi yapmamasının da rolü olduğunu iddia etmesi sektörde tepki yarattı. Eski başkan Tamer Dinçşahin ve üyeler konuyla ilgili açıklama yaparak merak ettikleri bazı sorulara da Özmen’in cevap vermesi gerektiğini de ifade etti. Toplantıda UND Deniz’in haksız bir rekabete yenildiğini konusunda açıklama yapan UND Eski Başkanı ve Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin 2001 yılında Genel Sekreter olarak başladığı UND’deki görevi sırasında yoğun çaba harcayarak derneği uluslar arası arena’da sözü dinlenir bir kurum yaptıklarını söyledi.


“UND Deniz sektörün talebi ile kuruldu”
Genel sekreterliğin ardından 4 yıl başkanlık yaptığı, şu anda ise UND Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olarak görevini sürdürdüğünü belirtti. UND’de şeffaf bir şekilde hareket ettiklerini söyleyen Dinçşahin, yaptıkları her girişimde sektörün onayını aldıklarını söyleyerek UND Denizin kurulmasına yönelik şunları söyledi:“ UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. sektörümüzün ihtiyaçları doğrultusunda, Yönetim Kurullarında görüşülerek ve sektör mensuplarının onaylamasıyla kuruldu. Şirketin kurulmasının amacı yıllardır talep edilen, kamunun ve ihracatçılarımızın da açılmasını istediği Fransa ‘ya Ro Ro taşımacılığı hizmeti sunmaktı. O dönem ki yönetim kurulu, gemi kiralama, liman kiralama, izinlerin alınması, sistemin kurulması ve çalışması için günlerce işyerlerine uğramadan çaba gösterirken, çok başarılı bir hat ortaya çıkarttı. Artık bir iki firma dışında tüm Fransa İspanya, Portekiz hatta İngiltere’ye taşıma yapan nakliyeci arkadaşlarımız Trieste yerin Toulon limanına UND Deniz’in yeni hattını kullanmaya başladılar. 4 aylık sürede Haziran sonuna kadar doluluklarımız yüzde 60 -70’lere, operasyonel kârlılık başa başnoktasına geldi.” “UN Ro Ro karşı çıktığı hatta gemi koydu”
Bu olumlu gelişmeye UN Ro Ro tarafından haksız rekabet uygulanarak karşı gelindiğini savunan Dinçşahin “UN Ro Ro bu zamana kadar tüm talepleri reddederek Fransa hattını yeterli derecede kâr etmeyeceği söylemiyle bu hattın açılmasına karşı çıkmıştı. Bunu gören UN Ro Ro daha önce şiddetle karşı çıktığı Fransa hattına, gemi koyarak o gün ki maliyetinin çok altında taşıma yapmaya başladı” dedi. UND Deniz’in karşılaştığı haksız rekabete yönelik rekabet kurumuna başvurulduğunu söyleyen Dinçşahin rekabet kurulunca“Pendik -Marsilya Ro Ro hattına yıkıcı fiyat uygulamak suretiyle rakibinin dışlanmasına yol açtığına ve Ayrıca fiyatlama dışındaki bazı eylemleri ile rakibinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla UN RoRo işletmeleri AŞ ‘ nin söz konusu eylemlerinin 4054 sayılı kanunun 6. maddesi kapsamında hakim durumunun kötüye kullanılması niteliğinde olduğuna karar vermiştir” şeklinde açıklama yapıldığını belirtti. “UND Deniz’in haksızlıkla karşılaştığı Rekabet Kurulunca Onaylandı”
UND Deniz’in haksız rekabet ile karşı karşıya kalındığının Rekabet kurulunca da onaylandığını belirten Dinçşahin, R. Engin Özmen’in açıklamasına karşılık “UND Deniz’in haksız rekabete maruz kaldığı, Rekabet Kurumu tarafından da tespit edilirken ve bu kuruluş tazminat ödemeye mahkum edilirken, bugün kalkıp eski UND yönetimini suçlamaya kalkmak en hafif deyimiyle vicdansızlığın yanı sıra saçmalamaktır. Rekabet Kurumu gibi çok ciddi bir kurumun yılı aşkın bir sürede, kılı kırk yaran incelemeleri sonrasında verdiği kararın Sayın Özmen’i bu kadar üzmesi hayret vericidir. Rekabet Kurulu ‘’UND Deniz batmamış batırılmıştır’’ demesine karşın, Sayın Özmen; bu karar yanlıştır, adaletli bir karar çıkmamıştır, UND Denizi Yönetim Kurulu batırmıştır diyerek UN Ro Ro’nun avukatlığına soyunmuştur” ifadesini kullanarak bu duruma bir anlam veremediğini belirtti. “Toplam zararımız 8 milyon Euro”
Dinçşahin ayrıca UND Deniz konusunun Genel Kurulda konuşulup aklandığını da sözlerine ekleyerek şunları söyledi: “UND Deniz ile ilgili olarak toplam zararımız 8 milyon Euro, 5,5 milyon Euro‘su UND Gürbulak tarafından ödenmiştir. Onun dışında hiçbir borca ne UND’nin kefaleti vardır nede UND Gürbulak’ın kefaleti vardır. Geri kalan 2.5 milyon Euro içinde iflas erteleme alınmıştır, yani bu borç 5 yıl içinde ödenecek bir borçtur . Borcun en büyük rakamı da kiraladığımız gemilere, Akport limanına, Toulon limanına ve Pegasusadır. Aynı tarihlerde çok önemli bir gelişme yaşanmıştır. UN RoRo, UND Deniz ile temasa geçerek hattan çekilmesi karşılığında tüm zararları karşılayacağı, hatta üzerinde de destek olacağı teklifini getirmiştir. UN Ro Ro’ nun ödeyeceği bu paranın karşılığında bir tek şartı vardı. O da UN Ro Ro’ ya UND’nin açmış olduğu davalardan feragat etmesiydi. Bu konu yönetim kurulunda tüm detayları ile tartışıldı.” Dinçşahin ve Üyelerin UND Başkanı R. Engin Özmen’den cevaplamasını istedikleri sorular ise;
• UN Ro Ro; UND Deniz ‘in son günlerinde 10 milyon Euro ödeyerek UND Denizden faaliyetini durdurmasını istemişti. Ama bir tek şartı vardı UND ’nin açmış olduğu davalarda feragat edecekti. Bizden sonra böyle bir anlaşmaya imza atıldı mı? Yani açıkladığı 5 milyon Euro karşılığında UND ‘nin açtığı davalardan feragat edilmiş midir? • Rekabet kurumu kararı doğrultusunda UN Ro Ro ‘ya karşı tazminat davası açmayacağının taahhüdü verilmiş midir? • Bundan bütün yönetim kurulu üyelerinin, derneğin diğer yetkili organlarının haberi var mıdır? www.tasimacilar.com 20.10.2012 / 22:50