UND tüm sektör üyeleriyle iftar yemeğinde bir araya geldi

UND tüm sektör üyeleriyle iftar yemeğinde bir araya geldi

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)’nin Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlemiş olduğu geleneksel iftar yemeğine Uluslararası Taşımacılık sektörünün tüm üyeleri katıldı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen iftar yemeğine AKP İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit'in yanı sıra Sivil Toplum Örgütü başkanları, UND yönetim kurulu üyeleri, Konsolosluk Temsilcileri, Lojistik sektöründe yer alan taşıma firmalarının yetkililerinin yanı sıra sektörün duayen ismi Ali Osman Ulusoy’un da yer aldığı iftar yemeğine yoğun ilgi gösterildi.


Programa bizzat katılamayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’da selam sevgi ve saygılarını gönderdikleri mesajla bildirdi. Sponsorluğunu Ford, Bristone, TOBBUND AŞ., Ulusoy Denizciliğin gerçekleştirdiği ve Kur’an Tilavetiyle başlayan iftar yemeği UND’nin dünü ve bugününe yönelik düzenlenen UND film gösterimiyle konukların seyrine sunuldu. “Hep beraber sorunların üstesinden geleceğiz”

İftar yemeğinin ilk konuşmacısı UND Başkanı R. Engin Özmen sektör sorunlarının çok ağır olduğunu, sorunları el ele, kol kola çözmek gerektiğini belirtti. Özmen “ Bu sorunları beraber tartışmak, beraber paylaşmak üstesinden beraber gelmek durumundayız. Çünkü Türkiye’nin gelişen ekonomik şartlarında komşularıyla olan ilişkilerine baktığımızda en büyük yarayı biz uluslar arası karayolu taşımacıları almaktayız” dedi. Suriye’de yaşanan durumun sınır kapılarına yakın bölgelerde nakliye hizmeti veren firmaları olumsuz yönde etkilediğine de değinen Özmen, Rusya ile yaşana transit belge sorununun da ülkeye taşımacılık yağan firmaları zor durumda bıraktığını sözlerine ekledi. Avrupa’daki küresel krizin de Türk nakliyecisinde olumsuz etki bıraktığını belirten UND Başkanı R. Engin Özmen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Suriye’de yaşanan 1,5 yıllık olay Antakya civarındaki, güneydoğu’daki sektör arkadaşlarımızı çok perişan durumda bıraktı. Rusya ile yaşadığımız belge problemi Rusya’ya taşıma yapan arkadaşlarımızı zor durumda bırakmıştır. Avrupa ile olan küresel krizden dolayı Avrupa’daki talep dengesinin azalması Avrupa’ya taşıma yapan arkadaşlarımızı sıkıntıya sokmuştur. Bu konulardaki çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Çözüm önerilerimizi yetkililere iletiyoruz. Hükümetimiz bu konuda bizimle beraber fakat bulunduğumuz koşullarda çözümün çabuk olması mümkün gözükmüyor. Önümüzdeki süreçte sizlerle daha sık beraber olmak durumundayız. Çünkü sektörün sorunları her gün büyümekte her gün üst üste katlanır şekilde üstümüz gelmektedir.” “Bana göre dünyanın en zor işi nakliyecilik”

Özmen’in ardında konuşan AKP İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ise, sektör sorununu yakından takip ettiğini söyleyerek “UND’nin meclisteki her sorununu yakından takip etmekteyim. Sorunlar belli ve zaman zaman arkadaşlarımızla istişare ediyoruz ve çözümlenecek sorunları bir an önce çözmeye gayret ediyoruz. Bana göre dünyanın en zor işi nakliyecilik. Ülkemizin ihracatına büyük katkı sağlayan bu camiaya şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. “Nakliye sektörü ülkenin can damarı”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın sektöre yönelik mesajını ileten Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit ise konuşmasına, 1 milyondan fazla sefer gerçekleştiren ve Türk ticaretini daha ileri noktalara taşıyan nakliye sektörüne teşekkür ederek başladı. Nakliye sektörünün ülkenin can damarı olduğuna dikkat çeken Ecevit “1 milyondan daha fazla sefer gerçekleştiren ve ticaretimizi daha ileri noktalara taşıyan nakliye sektörünün tüm temsilcilerine teşekkür ediyorum. Eşya taşımacılığı ve lojistik sektörü yan sektörleriyle beraber yaklaşık 450 bin kişiye istihdam olanağı sağlamakta. Ülkemizin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 40’ı karayoluyla yapılmakta ve Türkiye’ye yılda ortalama 8 milyar dolar döviz kazandırmaktadır. Bu önemli sektörün itici gücü şüphe yok ki üretim ve ihracattır” şeklinde konuştu. İftar yemeği sonrasında sırasıyla Milletvekili Osman Aşkın Bak, Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit, Sponsor firmalardan TOBBUND AŞ’den Genel Müdürü Selçuk Yılmaz, Ulusoy Denizcilik’ten Önder Başboğa, Bridgestone’den Yakup Demir, Ford Otosan’dan Emrah Duman’a UND Başkanı Ruhi Engin Özmen tarafından plaketleri takdim edildi. Oya KAYA / Nurcan GÜNEŞ www.tasimacilar.com 08.07.2012/ 13:30