Volvo Mean Green yeni rekor peşinde

Volvo Mean Green yeni rekor peşinde

Dünyanın en hızlı hibrid kamyonu Volvo Mean Green, yeni bir rekora hazırlanıyor.

Dünyanın en hızlı hibrid kamyon Volvo Mean Green, ABD Utah’daki Wendover Havaalanı’nda 260 km/h (165 mhp) üzerinde bir hıza ulaşmayı deneyerek kendi rekorunu kırmayı hedefliyor.
Volvo tarafından üretilen hibrid, şu anda uluslararası hız standartları olan kalkış 500 metre, kalkış 1 kilometre ve hareket halindeyken 1 kilometrede hız rekorlarını elinde bulunduruyor. ”Teknoloji ve yenilik işimizin özü”
Volvo Kamyon Kuzey Amerika Satış ve Pazarlama Başkanı Ron Huibers bu rekor denemesi ile ilgili yaptığı açıklamada; ”Teknoloji ve yenilik işimizin özü. Mean Green Volvo’nun teknik kabiliyetlerini ve sürekli olarak yeni gelişen teknolojilere odaklandığını gösteren çok iyi bir örnek. Mühendislerimiz dünya çapında, Londra’nın çift katlı otobüsleri de dâhil olmak üzere yüzlerce Volvo otobüse güç sağlayan, Volvo hibrid tahrik sisteminin aynısını kullanarak, dünyanın en hızlı hibrid kamyonunu geliştirdiler” dedi. Orta Amerika Kamyon Show’da Volvo Hibrid Teknolojisi uzmanları, hız için inşa edilen Mean Green’e Volvo’nun hibrid aktarma organlarını dünya standartlarında bir kamyon şasisi gereklerine uygun olarak adapte ettiler. Mühendisler daha sonra, yüksek ayarlı Volvo D16 motor ve hibrid elektrik motoru ile modifiye Volvo’nun otomatikleştirilmiş şanzımanı I-Shift’i kullanarak Mean Green’i yapılandırdılar. ”Işık hızıyla kalkış sağlıyor”

Mean Green'in sahibi ve sürücüsü Boije Ovebrink açıklamasında; “Sonuç olarak Mean Green, geleneksel dizel motorlardaki gecikme yaşanmadan ışık hızıyla kalkış sağlayabiliyor. Tıpkı ses efekti olmayan bir şampanya mantarı gibi. İlk birkaç saniye yenilenebilir likit dizel ile çalışan dizel motor devreye girinceye kadar kamyon hafif bir ıslık sesi çıkartıyor, ardından patlayıcı bir güç aktarmaya başlıyor” dedi. ”Hız için aerodinamik çok önemli”
Mean Green, toplamda 2.100 beygir gücü ve yaklaşık 6.780 Nm tork gücü sunuyor. Bu gücün 200 beygir ve 1200 Nm lb-ft torku elektrik motorundan geliyor. Maksimum hıza ulaşmak için aerodinamik de çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle Volvo teknisyenleri, Kuzey Amerika’nın Volvo VN kabinini seçip, optimum aerodinamik tasarımı elde etmek için şekillendirdiler. Volvo ürün bileşenlerinin Mean Green için değiştirilmiş sürümleri aşağıdaki gibidir:
• Volvo hibrid motoru • Volvo hibrid akü • Volvo D16 dizel motor • Volvo I-Shift otomatikleştirilmiş manuel şanzıman • Volvo VN kabin ve şasi • 1.85:1 arka aks tahvil oranı Kuzey Amerika turu sırasında, Mean Green aynı zamanda Toronto’da düzenlenecek olan “Kamyon Dünyası”nı ziyaret edecek ve Volvo Ocean Race’in Miami ayağında yer alacak. www.tasimacilar.com 11.04.2012/16:05