DAF, Yeni Nesil DAF XB şehir içi dağıtım kamyonları sunuyor

DAF, Yeni Nesil DAF XB şehir içi dağıtım kamyonları sunuyor

DAF, tamamı 7,5-19 ton sınıfındaki dağıtım araçlarından oluşan Yeni Nesil DAF XB kamyon serisini piyasaya sürüyor.

Dağıtım, uzun yol ve mesleki uygulamalara yönelik tamamen yeni Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ kamyonlardan oluşan eksiksiz serisiyle DAF, son 18 ayda verimlilik ve emisyon, güvenlik ve sürücü konforu alanlarında yeni standartlar getirdi. XBC inşaat kamyonunu da içeren Yeni Nesil XB, DAF'ın geniş kapsamlı ödüllü ürün serisini tamamlıyor.

Şehir içi dağıtımda sıfır emisyon

Elektrikli kamyon serisini piyasaya sunan ilk Avrupalı kamyon üreticisi olan DAF, Yeni Nesil XD ve XF Elektrikli modelleriyle çevre alanındaki liderliğini daha da artırdı.
DAF şimdi de sürdürülebilir şehir içi ve bölgesel dağıtım için mükemmel olan yeni DAF XB Elektrik ile "sıfır emisyonlu" ürün serisini daha da genişletiyor. 16 ve 19 tonluk modellerin yanı sıra, 17,5 inç jantlı ve sadece bir giriş basamağı olan 12 tonluk bir model de sunuluyor. Dingil mesafeleri 4,2 metreden başlıyor.
 

06-daf-xb-electric-ghostview.jpg

XB Elektrik'in e-motoru, teknik özelliklere bağlı olarak 120 veya 190 kW nominal güç ve sırasıyla 950 ve 1850 Nm nominal tork sağlar (2600 ve 3500 Nm maksimum). DAF, mümkün olan en düşük çevresel etki ve en yüksek dayanıklılık için brüt enerji içeriği 141-282 kWh arasında olan, kobalt ve magnezyum içermeyen lityum demir fosfat (LFP – Lityum Ferro Fosfat) yüksek enerji yoğunluklu akü grupları kullanır.. Bunlar, XB Elektrik'in 350 ultra sessiz ve 'sıfır emisyonlu' kilometreye kadar menzil sağlamasına olanak tanır ve bu şehir içi dağıtım operatörlerinin ihtiyaçları için fazlasıyla yeterlidir.

Hızlı ve yavaş şarj

Yeni DAF XB Elektrik'e özgü bir özellik de "Birleşik Şarj Sistemi"dir. Bu, kamyonun normal elektrik şebekesi üzerinden şarj edilmesine olanak tanır ve kamyon gün sonunda ana merkeze geri döndüğünde kullanmak için idealdir. Akülerin (650 V DC, 150 kW) %20'den %80'e hızlı şarj edilmesi, teknik özelliklere bağlı olarak yalnızca 40 ila 70 dakika sürer.

DAF'ın kapsamlı teklifi, sıfır emisyonlu karayolu taşımacılığına geçişte müşterileri en iyi şekilde desteklemek için geniş bir şarj çözümleri yelpazesi, rota planlama ve şarj hakkında öneriler ve sürücülerin araçlarından en iyi şekilde yararlanmaları için özel eğitim olanakları da içerir.

07-daf-xb-electric-powertrain.png

Son derece verimli PACCAR motorlar

Yeni DAF XB; yenilikçi, tamamen elektrikli güç aktarma sistemlerinin yanı sıra 124 kW (170 hp) ile 227 kW (310 hp) arasında çıkış gücüne sahip 4,5 litre 4 silindirli PACCAR PX-5 ve 6,7 litre 6 silindirli PACCAR PX-7 motorlarla birlikte sunuluyor. Hem modern hem de güçlü motorlar düşük motor devirlerinde maksimum tork üreterek vites düşürmeyi ve sınıfında lider yakıt verimliliğini destekler. 

 

PowerLine otomatik şanzımanlar

PX-5 ve PX-7 motorlu DAF XB, optimum dişli açıklığı ve basamakları sunan 8 vitesli, tam otomatik bir PowerLine şanzıman ile birlikte sunuluyor. Herhangi bir tork kesintisi olmadan güç değiştirme, sarsıntısız vites değiştirme ve hızlı gaz tepkisi sağlayarak üstün konfor ve sürüş kabiliyeti sunar. Bunun yanı sıra, fren pedalı serbest bırakıldığında devreye giren urge-to-move özelliği sayesinde şanzıman düşük hızda mükemmel manevra kabiliyeti sağlar. 

DAF XB serisi için 6 ve 9 vitesli manuel şanzımanlar da mevcuttur; tam otomatik Allison şanzımanlar ise özel uygulamalar için sipariş edilebilir.

10-paccar-px-5-engine.png

Kasa yapımcısı dostu

Sınıfının en iyisi araç verimliliği, 9 metreden fazla üstyapılara izin veren geniş dingil mesafeleri (6,9 metreye kadar) ve şasi uzunluklarıyla da sağlanır. Bu, iş için en iyi araç yapılandırmasını sağlar. Düşük boş ağırlıklar, kilometre başına optimum geri dönüş için en yüksek yük kapasitesini sağlar. Bunun yanı sıra, XB serisinin şasisi, kasa yapımcılarına mükemmel şekilde kolaylık sağlamak için yeni bir ızgara modeline sahiptir. Yeni olarak önceden tanımlı şasi düzenleri, yeniden konumlandırılmış yakıt depoları, egzoz sistemleri, aküler ve hava depoları ile özellikle yol temizleyicileri ve damperli yükleyiciler için tasarlanmıştır.

Yeni güvenlik standardı

Yeni DAF XB dağıtım kamyonu, sınıfında lider güvenlik ve sürücü konforu için gelişmiş sürücü yardımı sistemleri paketiyle birlikte sunulur. 

03-daf-xb.jpg

AEBS sistemi (Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi) hem radar hem de kamera ile donatılmıştır ve aracın önündeki savunmasız yol kullanıcılarına uyarı verir (Kalkış Desteği). Olay Veri Kaydedici, ABS fren uyarısı etkinleştirildiğinde görüntüleri ve verileri kaydeder ve aracın kör noktalarında bisikletliler olması durumunda DAF Dönüş Yardımı uyarı verir. Yeni DAF Yorgunluk Tespit Sistemi, sürücünün uyanıklık düzeyini değerlendirir ve mola ihtiyacı olduğunda uyarı verir.

Ayrıca, her XB'de sürücüyü gerçek hız sınırları hakkında bilgilendiren Hız Sınırı Tanıma özelliği bulunur. Pasif Şerit Değiştirme Yardımı ise istemsiz gerçekleşmiş olabilecek şerit değişikliklerinde uyarı vererek tehlikeli manevraların önlenmesine yardımcı olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.