Toyota, hidrojen yakıt hücreli lojistik ağıyla karbon salımını azaltıyor

Toyota, hidrojen yakıt hücreli lojistik ağıyla karbon salımını azaltıyor

Toyota, Avrupa’da Hollandalı VDL Groep ile güçlerini birleştirerek Avrupa’da Toyota’nın sıfır emisyonlu hidrojen teknolojisine sahip ağır ticari araçları kullanmaya başlıyor.

İşbirliğiyle birlikte lojistik rotalarda karbon azaltımı için büyük bir potansiyel görülüyor. Hidrojen sistemlerinin daha düşük kütleye sahip olması, ağır ticari araçların daha fazla yük taşımasına imkan tanıyor. Bununla birlikte hidrojenin hızlı bir şekilde ikmalinin yapılması da taşımacılık için büyük avantaj sağlıyor. Dizel yakıt kadar hızlı doldurulabilen hidrojenin daha yoğun kullanımı ise, sürdürülebilir altyapının olgunlaşmasına da katkı sağlayacak.

VDL Groep’un ilk yakıt hücreli ağır ticari aracı 2023 yaz aylarında yapılacak ve sayı kademeli olarak artırılarak sonbahar aylarından itibaren Toyota Avrupa’nın lojistik rotalarında yerini alacak. 

hidrojen-yakit-hucreli-kamyon-2-small.jpg

Yakıt hücreli kamyonlar Avrupa hidrojen ekosisteminin büyümesinde önemli bir role sahip. Aynı zamanda taşımacılık sektörünün karbondan arındırılmasını ve ekolojik enerji geçişini destekliyor. Yakıt hücreli ağır ticari araçlar tarafından kullanılacak istasyonlar, diğer hidrojen araçlarını kapsayacak şekilde genişletilebilecek. Bu yeni proje, Toyota’nın hidrojen ekonomisine geçişi hızlandırmak amacıyla binek araçlar, hafif ticari araçlar, tekneler, trenler ve otobüsler de dahil olmak üzere çok sayıda partnerle hayata geçirdiği pek çok projeden biri olarak dikkat çekiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.