Ahmet Türkoğlu

Ahmet Türkoğlu

Haber ve İstatistik Kazaları

Haber ve istatistik kazaları ile kabaran otobüs kaza haberleri sayesinde karalanan sektör ve aldatılan yolcular sorunu aslında bu “Haber ve İstatistik Kazaları” ile; Mayıs’da Ankara’da yapılacak

4. Karayolu-Trafik Güvenliği Sempozyumuna bir “Poster Bildiri”de sunarak, kayıtlara geçmesini sağlamam gerekiyor. Yapacağım. İnşallah kurul kabul eder. Daha önce de değindik, ancak düzelmiyor. Devlet, TOFED ve medya işbirliğiyle düzelebilecektir.

“Habersiz” olmak/kalmak, aydınlık dünyanın karanlığında yaşamak gibidir. Bu sebeple, medya ve mensupları tüm dünya ve bizim için de önemlidir. Hasb-el kader, biz de ‘mensup’ olduk. Ancak bazı “Haberleme Şekilleri” dolayısıyla da “meczup” olma eşiğine gidip-geliyoruz.

Bunlar, “Haber Kazaları” dır. Kaza Haberleri, bizi elbet üzmektedir. Her 2 tür “kaza”ları da sıfıra çekmeye çalışmaktayız.

İstatistiklerde de “İstatistik Kazaları” yapılmaktadır. Elbet, istatistikler de, bize –pusula- gibi yol gösterirler. Ancak, 7 kişilikten yukarı olan yolcu taşıtlarını otobüs olarak yasalara, yönetmeliklere koyarsanız böyle olur ve –asla gerçekleşmeyecek olan AB ucubesi uğruna- gerçekleri kaybedersiniz.

Onlar da ayırt etmek için, küçüklere ‘microbus’, ortancalara ‘midibus’ diyorlar. Biz ise hepsini aşure ettik.

Böylece minibüslü, midibüslü olaylar da;Otobüs Kazaları olarak rakam kabartıyor, otobüsçüyü karalatıyor, yolcusunu kaçırtıyor, otobüsçünün ekmeğini çaldırtıyor ve toplu taşımayı baltalıyor.

İşte bu yanıltma/yanılma kaynağı haberlerden birkaçı:

1)Ankara da Yolcu Otobüsü İle Otomobil Kafa Kafaya Çarpıştı;
7 Yaralı 26.02.2013 medya73.com

Otobüs dediler, hatlı minibüs çıktı!

Keçiören-Ostim hattında çalışan 06 J 0749 plakalı yolcu minibüsü ile Demetevler istikametine gitmekte olan 06 AU 8210 plakalı otomobilkafa kafaya çarpıştı.

2)“Otobüs Kazasında Yaralananlar Çevre Hastanelere Kaldırıldı” dediler İETT otobüsü çıktı
08.01.2013 sondakika.com Küçükçekmece'de İBB nin (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) otobüsü göl kenarına uçtu.

(A.Türkoğlu’nun notu: Aslında bu olaydan, İBB bir ders çıkarmalı; o yolun kenarlarını, 2 yönlü bariyerlemelidir. Yoksa, oralardan, daha nice taşıtlar uçacaktır ve canlar yanacaktır.)

3)“Yolcu otobüsü kaza yaptı: 3 ölü 18 yaralı” dediler, “Bahçelievler Belediyesi ne ait otobüs” çıktı. 12-11-2012 haber7, :
İstanbul'dan cenaze için Ardahan’ ın Göle ilçesine gelen Bahçelievler Belediyesi’ ne ait Yolcu otobüsü, Erzurum Tortum karayolu 40'ncı kilometresinde şarampole yuvarlandı.

(A.Türkoğlu’nun notu: Aslında bu olaydan, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü bir araştırma-soruşturma çıkarmalı;olumsuz sonuçlar halinde, bu belediyeyi cezalandır(t)malıdır.

Cevap aranacak sorular:

1- Yetki Belgesi gerekir miydi, var mı idi?
2- Yeterli sayıda sürücüsü var mı idi?
3- Otobüsün bakımı nasıldı?
4- Lâstikleri kışlık mı idi?
5- Diğer donanımları?
6- Boyun Koruma Korseleri var mı idi?

4) “Denizli'de 2 otobüs çarpıştı: 9 yaralı” dediler- halk otobüsü ile tekstil işçi servisi çıktı. 24 Mayıs 2012 haber7.com

Not: Bu sorunu, bu makaleyi sizlere ulaştırana kadar, yukarıda andığım gibi; bildiri konusu ettim ve Ankara’ya gönderdim bile. Umarım kabul görür.

Ahmet TÜRKOĞLU 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.