Ahmet Türkoğlu

Ahmet Türkoğlu

LPG ye ara var, boşvermek yok!

LPG KONUSUNUN YİNE TAKİPÇİSİYİZ. Hatta öylesine ki, mülki âmirlere kadar suç duyurusu da dahil.

Çünki bu facia sadece güzel TC mizin değil, dünya literatürlerine; en az 4 başlıkla girecek bir acı olaydır.

Millî ayıbımızdır.

Kamusal bilgi, görgü, görev, yetki ve sorumluluklarımızı kavramamaktır, uymamaktır, hesap sorul(a)madığının ispatıdır.

Yani, Diyarbakır, Bingöl Valileri ve Lice Kaymakamı için suç duyurusu gerekir.

4 başlık da şunlardır:

  1. Trafik Güvenliği,
  2. Yol Güvenliği,
  3. Tehlikeli Madde Taşımacılığı,
  4. LPG Taşımaları ve Davranışları
    (Bu konu sürdürülecektir. Ben, bazı kişiliklerle mahkemeleşmelere de hazırım!)

***

 

Daha güvenli ulaşımlar için otobüsler?

Aşağıdaki yazı; yayımlandığı, kapsadığı ülkeler, araştırmalar ve ortaya koyduğu sonuçlar itibariyle, yolcuları net ve doğru bilgilendirerek, otobüslerin imajlarını; gerçeklere dayalı tazelemek, kuvvetlendirmek için, olduğu gibi sunulmaktadır:

“Daha emniyetli dolaşım için otobüsler ve tur otobüsleri!”

https://www.busandcoach.travel/tr/bptest/tu_buses_and_coaches_for_safer_mobility.htm

 

 

Otobüsler ve tur otobüsleri tüm karayolu taşıma türlerinin en emniyetli olanıdır. Emniyet seviyesi açısından trenlerle bile boy ölçüşmektedirler, altyapıyı diğer kullanıcılar ve taşıma türleri ile paylaşmalarına rağmen.

 

Emniyette liderler 

 

image002.jpg

 

2007 ‘den 2008’e, otobüs ve tur otobüsü yolcuları Avrupa Birliği’ndeki ölümle sonuçlanan karayolu kazalarından sadece % 0.57’si ile ilgiliydi, ki bu oran tarımda kullanılan traktörlerle ilişkilendirilen % 0.79’luk payın bile altındadır!

 

ABD hükümetinin verilerine göre; otobüsle seyahat kara taşımalarının en emniyetli şeklidir.

 

Bu istisnai rekoruna rağmen, emniyet düzeyini daha da ileri taşımak, otobüs ve tur otobüsü işletenlerin en büyük önceliğidir.

Kaynak: CARE (AB karayolu kazaları veritabanları), 2009

 

 En iyi sürücüler; otobüs sürücüleri

Profesyonel otobüs ve tur otobüsü sürücüleri karayoluyla yolcu taşımacılığı sektörünün en önemli varlığıdır. Yaşam boyu öğrenme, uzun süredir profesyonel otobüs ve tur otobüsü sürücüleri için bir gerçektir. Çoğu ülkedeki otobüs ve tur otobüsü sürücüleri, düzenli karayolu kullanıcılarının aksine, son derece zorlu, takviye niteliğindeki teorik sınavlardan ve sürüş testlerinden geçmek için kapsamlı eğitimden geçmeye yasal olarak mecbur tutulmuştur. Bu sürücülerin ayrıca özel bir tıbbi sınavdan da geçmeleri zorunludur.

 

Sürücülerin eko-sürüş gibi en son teknolojilere ve sürüş tekniklerine ayak uydurmalarına yardımcı olmak için üreticiler ve taşıma şirketi yöneticileri sürücülerine geniş bir eğitimler yelpazesi sunmakta olup; bu sayede sağlanan gelişim otobüs ve tur otobüsü emniyeti ve hizmet kalitesi üzerinde muazzam bir etki yaratmıştır.

 

 Öğrencileri özel otomobille okula götürmekten 7 kez daha emniyetli

 

Çocuklara daha fazla mutluluk için otobüs!

 

İngiltere’deki raporlara göre; bir kural olarak, diğer taşıma türleri karayoluyla taşımadan çok daha emniyetlidir, ancak otobüsler ve tur otobüsleriyle taşımalar hariç. Otobüsler ve tur otobüsleri güvenli bir ortamda ya da özel bir altyapı üzerinde gerçekleştirilen diğer toplu taşımacılık türleriyle kıyaslanabilen emniyet düzeyleri sunmaktadır.

 

Almanya’dan rakamlar ise otobüs ve tur otobüsü taşımalarındaki kaza oranlarının (1 milyar yolcu-kilometre başına 0.2 kaza) diğer kara taşımacılığı türlerinden önemli ölçüde daha düşük olduğunu (trenlerde - 0.6, otomobillerde - 5.6, motorsikletlerde - 60.9) göstermektedir.

 

ABD de otobüs kazaları % 0.4 iken, otomobilli kazalar 3,5 kat fazla

Benzer rakamlar otobüs ve tur otobüsü kazalarının 100 milyon araç mili başına 0.4 kaza gibi çok düşük bir orana sahip olduğu ABD’de de bildirilmektedir. Otomobiller için kaza oranı 3.5 kat daha yüksektir.

 

Avustralya’da okula otobüsle gitmek;

otomobille gitmekten 7 kat,

yürüyerek gitmekten 31 kat ve

bisikletle gitmekten 228 kat daha emniyetlidir.

 

Yine de, emniyet konusu, otobüs ve tur otobüsü işletenler için hala bir numaralı öncelik olmaya devam etmektedir. Başlangıç düzeyindeki ve sürekli eğitimlerle ve geliştirilmiş taşıt teknolojileri sayesinde sektör, zaten son derece etkileyici olan karayolu emniyetlilik seviyesini sürekli olarak daha da ileriye taşımaya gayret etmektedir.

 

Otobüsler ve tur otobüsleri birer Emniyetli Adım’dır

 

Otobüs ve tur otobüslerinin kullanımının ikiye katlanması ve emniyetlilik düzeylerini daha da yükseltmeleri için hangi politika tedbirlerinin uygulanması gerektiğini öğrenin.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.