45 saat ve daha uzun haftalık dinlenme araç içinde geçirilemez.

21 Aralık 2017 tarihinde dekra.net sitesinde çıkan habere göre; AB Yüksek İdari Mahkemesi, sürücülerin normal haftalık dinlenmelerini (45 saat ve daha uzun) araç içinde geçiremeyecekleri konusunda karar vermiştir.

AB Yüksek İdari Mahkemesi,  yürürlükteki  ‘’Karayolu Taşımacılığında Sosyal Şartların Harmonizasyonu Yönetmeliği’’ ne göre, sadece kısaltılmış haftalık dinlenmenin (45 satten az, ama asgari 24 saat) araç içinde geçirilebileceği görüşündedir. AB Yüksek İdari Mahkemesi, bu kararı Belçika Hükümeti’nin müracaatı üzerine almıştır. Belçika’da bu kuralın ihlali halinde 1.800 EUR ceza verilmektedir.  

Mahkemeye göre, kanun koyucu sürücülerin, normal haftalık dinlenmelerini uygun ve yeterli dinlenme ve konaklama tesisleri olan bir yerde geçirmelerini sağlamak istemektedir. Araçlar  bu imkanları sağlamaktan uzaktır. Mahkemeye  göre, tüm AB üyeleri bu kuralın ihlali halinde uygulayacakları yaptırımları belirlemek zorundadır. 

Almanya sektörel sivil toplum kuruluşları , tüm AB ülkelerinde uyumlu hareket edilmesini sağlayacağı için kararı memnuniyetler karşılamıştır. Avrupa’da sektörde çatı kuruluşu olan CLECAT ise, genel bir yasaktan önce yeterli konaklama tesislerinin ve güvenli park yerlerinin  sağlanması gerektiğini belirtmektedir. Almanya’da bile mevcutlara ek olarak  30. 000 kadar TIR park yerine ihtiyaç olduğu medyaya yansımıştır.

Sürücülerin temel haklarının korunması konusunda, Belçika, Almanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Avusturya, İsveç ve Norveç daha önce anlaşmışlardı. Bu çerçevede , normal haftalık dinlenmelerini park yerlerinde araç içinde geçiren bölge dışından gelen sürücüleri, üzerinde mutabık kaldıkları 8 tedbiri içeren bir plan dahilinde cezalandırmak istiyorlardı.

Sonuç olarak, bu kural tüm AB ülkelerinde zorunlu olarak uygulanacaktır. AB bölgesinde çalışan Türk firmalarının bu hususu dikkate alarak, operasyonlarını planlamaları gerekmektedir. Aksi halde, çok yüksek cezalar ödemeleri gündeme gelebilecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.