Avrupa Birliği Mevzuatına Göre Takograf Dönüşümü

AB ülkelerinde analog-dijital veya eski nesil dijital- yeni nesil dijital takograf dönüşümü bizdekinden farklıdır. Ancak, tabi olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve mevzuat aynıdır.Bu nasıl oluyor?Farklılıklar nelerdir?

Takograf kullanımını düzenleyen uluslararası mevzuat ve yükümlülükler;

Uluslararası nakliyatta dijital takograf kullanımı:AETR (Uluslararası Karayolu Taşımacılığında çalışan mürettebatın çalışma koşullarına dair Avrupa Sözleşmesi)  sözleşmesi

Yurt içi dijital nakliyatta takograf kullanımı:AB-Türkiye ortaklık sözleşmesi ve AB müktesabatı ile harmonizasyon.

Harmonizasyon ile ilgili olarak 2007 yılında Başbakan imzası ile bir direktif yayınlanmıştır.Direktifin takografı ilgilendiren  mevzuatı ve sorumluları gösteren kısmı tablo olarak aşağıdadır.

 

AB Mevzuatı

Taslak  Milli Mevzuat

Kapsam

Sorumlu Kurum

Yayım tarihi

561/2006/AT

2006/22/AT

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma

Sürücülerin çalışma ve dinlenme süreleri

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı

2011 sonrası

(-)

92/6/AET (2002/85/EC)

2918 KYTK

Hız sınırlandırıcılar

İçişleri Bakanlığı

2009 (-) KYTY’ne ithal edildi. Servis yönetmeliği hazırlanmadı.

3821/85/AET

Takograf Cihazları

Dijital Takograf sistemi

Sanayi ve Tic.Bakanlığı

2010

2000/30/AT sayılı Direktif

Yol Kenarı Denetimleri

Ticari araçların teknik denetimi

İçişleri Bak. Ulaştırma Bak.

2011 sonrası(-)

 

Takograf üreticileri ve takograf otoritelerinin dönüşüm konusundaki bülten ve açıklamaları;

Önce orijinal yabancı dildeki metin verilmiş, sonra Türkçe tercümesi yapılmıştır.

https://www.fleet.vdo.com/workshops/exchange-repair-and-retrofitting/ 

sitesinde şu bilgiler yer almaktadır.

Analogue tachographs;

Analogue devices are replaced by an equivalent analogue device. However, fleet managers should consider whether a repair is really worthwhile,...

Analog takograflar ; Analog takograflar, eşdeğer bir analog takografla değiştirilir.Bununla beraber, filo yöneticileri tamir gerçekten değer mi, değerlendirmelidir.

https://www.conti-online.com/generator/www/com/en/vdo/dtco/faq/general/faq_en.html de yer alan bilgiler.

Will there only be digital tachographs in the future ?

In the European Union, as soon as the legal regulations come into force, new commercial vehicles can only be fitted with digital tachographs. As there is no general obligation to convert existing vehicles, for a number of years fleets will operate a mixture of both digital tachograph and analogue tachograph equipped commercial vehicles. Outside the European Union, traditional tachographs will continue to be installed in commercial vehicles for the foreseeable future.

Must all vehicles with analogue tachograps be converted ?

No. There is no general obligation to convert existing vehicles. But the EC Regulation requires that when replacing the tachograph of commercial vehicles over 12 t and buses with more than 8 seats and over 10 t first registered after 1/1/1996 a digital tachograph must be fitted. ..

Gelecekte, sadece dijital takograflar mı olacak?

AB'de mevzuat yürürlüğe girdiğinde, yeni ticari araçlar sadece dijital takograf takacaktır.Mevcut araçların dijital takograf takması ile ilgili genel bir kural yoktur.Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda da filo yüneticileri hem analog ve hem de dijital takograf takılı karma filolar  işleteceklerdir.

Analog takograf takılı tüm araçlar dijital takografa dönüştürülecek mi?

Hayır.Mevcut araçları dönüştürmek için genel bir zorunluluk yoktur.Fakat, AB yönetmelikleri,  1/1/1996 tarihinden sonra ilk defa tescil edilen, 12 t üzeri ticari araçlar ile, 8 kişiden fazla yolcu taşıyan  10 t üzeri otobüslerin, takograf değiştirecekleri zaman dijital takograf takmalarını  gerektirmektedir. 

JRC;

JRC, AB' de, takograflara en üst tip onay verme otoritesidir.

https://dtc.jrc.ec.europa.eu/dtc_help_desk.php#anchor_aw

Must all vehicles with Traditional analogue tachograph be converted and equipped with digital ones?

 

(Analog takograf takılı tüm araçlar dönüştürülecek ve dijital takograf takılacak mı?)

No. There will be no retrofitting of existing vehicles with the introduction of digital tachographs. This Regulation only applies to vehicles applying for registration for the first time after deadlines have been adopted.
 

Hayır.Dijital takografların devreye alınması ile, mevcut araçların dijital takograf takması zorunlu olmayacaktır.Bu yönetmelik, sadece  yürürlüğe giriş tarihinden sonra, ilk defa tescil edilen araçları kapsamaktadır.
 

Will there be only Digital Tachographs in the future?

 

(Gelecekte sadece dijital takogrtaflar mı olacak?)

With the entry into force of the Regulation (EC) n°2135/98, new registered vehicles will only be fitted with digital tachographs.
Since there is no retrofitting of existing vehicles with digital tachograph, for many years companies will operate with mixed fleets of both analogue and digital tachographs.

 

(EC) n°2135/98 yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile, yeni tescil edilen araçlar dijital takograf ile teçhiz edilecektir.Mevcut araçların dijital takograf dönüşümü zorunlu olmadığı için, uzun süre daha şirketler hem analog ve hem da dijital takılı araçlardan oluşan karma filolar işleteceklerdir.
 

 

EFAS SERVİS KILAVUZU (İNTELLİC):

3.1   Ek 1B'ye Göre Dijital Kayıt Cihazı Kullanımına Geçiş

AB Konseyi kararıyla, Avrupa Birliği, 1 Mayıs 2006 tarihinden sonra tescillenen 3,5 tondan ağır tüm ticari araçlara ve 9'dan fazla koltuğu (sürücü dahil) olan otobüslere dijital takograf takma zorunluluğu getirmiştir.

Bu tarihe kadar analog takograf kullanan ticari araç sahiplerinin değişiklik yapması için Avrupa üye ülkelerinde genel  bir  zorunluluk  yoktur.  Bu  nedenle,  bir  süre  daha  analog  ve  dijital  takograf  takılı  karma  araç  filosu işleten şirketler var olmaya devam edecektir. ...

2135/98  sayılı  AB  yönetmeliği  belli  koşullarda  dijital  kayıt  cihazı  kurulmasını veya  analog  cihazdan  dijital  cihaz kullanımına geçişi gerektirir.

Bundan dolayı, Ek 1B doğrultusunda dijital kayıt cihazına yükseltme aşağıdaki durumlar için geçerlidir:

  • İlk tescili 1 Mayıs 2006'dan sonra yapılan araçlar ve
  • İlk tescili 1 Ocak 1996 tarihinden sonra yapılan, sinyal aktarımının elektronik ortamlardan tamamen etkilendiği için değiştirilmek zorunda olan kayıt cihazları takılı olan, araçlar.

Kayıt  cihazı,  araç birimi, bağlantı kabloları ve bir hareket sensöründen (darbe üreteci) oluşur.  Ek 1B’de  bir araç  unitesi;  tesisat  bağlantısı,  hareket  sensörü  ve  hız  sensörü  olmayan  bir  kayıt  cihazı  olarak  tanımlanmıştır.

Eğer sadece hareket sensörü ve/veya hız sensörü, bir bağlantı kablosu veya araç birimi değiştirilebiliyorsa, Ek 1B'ye uygun dijital kayıt cihazına geçiş yapmak gerekli değildir.

Bununla birlikte, kayıt cihazının tamamı (yani, teker teker tüm  bileşenler) bozuksa, o zaman Ek 1B'ye uygun olarak dijital cihazla değiştirilmelidir.

ACTIA   ;

ACTIA Almanya'nın 2012 yılında yayınlamış olduğu servis bülteninin ilgili kısmı aşağıdadır.ACTIA firması  yeni nesil dijital takografları üretmediği için, ACTIA Almanya servis ağı, ağırlıklı olarak VDO ile bağlantılı olarak çalışmaya başlamıştır.

adsiz.jpg

 

 

Araç

Takograf

Eski takograf

Eski sensör

Tamirle ilgili notlar

İlk tescil

01.10.2012 öncesi

Aktivasyon 01.10.2012 öncesi

1. veya 2.Nesil

KITAS2

Yalnızca, hem sensörün  ve hem de cihazın  aynı anda değişmesi gerekiyorsa, 3.Nesil takılır.

İlk tescil

01.10.2012 sonrası

 

Aktivasyon 01.10.2012 öncesi

2.Nesil

KITAS2

Yalnızca, hem sensörün  ve hemde cihazın  aynı anda değişmesi gerekiyorsa, 3.Nesil takılır.İlk tescil tarihi nedeni ile, servis, muayene belgesine, değişim öncesi 2.Nesil cihaz takılı olduğunu not etmelidir.Uluslararası nakliyatta, yurt dışında sorunlardan kaçınmak için, 3.nesil takılması tavsiye edilir.

İlk tescil

01.10.2012 sonrası

Aktivasyon 01.10.2012 sonrası

3.Nesil

KITAS2+

Daima 3.Nesil cihaz ve KITAS2+ sensör takılmalıdır.KITAS2 takılması yasaktır.

STONERIDGE ELECTONICS;

https://www.stoneridgeelectronics.com/sites/default/files/uk/pdfs/tachograph_sensor_replacement_guide_uk.pdf 

bağlantısındaki tabloyu indirip, incelediğinizde, yukarda belirtilen kurallara benzer kurallar göreceksiniz.Tablo büyük olduğu için, burada yer veremiyoruz.Merak edenler, belgeyi indirip inceleyebilir.Belgede, küçük farklılıklar olmakla beraber, yukarda belirtilen bilgileri teyid eden açıklamalar yer almaktadır.

Tüm bu bilgilerden sonra, ülkemizde de olması gerekenin ne olduğu açıktır.Bizim görevimiz bu çelişkiyi ortaya koymaktır.Lojstik sektörünün, kendisini çok derinden etkileyecek olan konuya sahip çıkması ve yetkili makamlar nezdinde girişimde bulunması gerekmektedir.

2018 yılı sonuna kadar, 2.000.000 nun üstünde araç dijital takograf takmak zorunda kalacaktır.Araç başı asgari 500 AVRO döviz transferi gerçekleşecektir.Toplam bedel ise 1 milyar AVRO kadar olacaktır.

Bu yazı, daha önce  bu konuda yazılmış olan yazılar ile birlikte değerlendirilmelidir.

 

Bilal Yeşil

Taşımacılar

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum