Takograf Şirket kartınız ile başınız dertte olabilir!

Araçlarımız, üzerinde pahalı cihazlar olan lüks oyuncaklara döndü. Para verip cihaz takıyoruz, ancak beklenen maksat bir türlü hasıl olamıyor. Takograf kullanımından beklenen hasıla nedir?

  • Kazaların azalması.
  • Rekabet ortamının sağlanması.
  • Sürücülerin haklarının korunması.

 Ancak, bunun gerçekleşmesi için tüm paydaşların ( Milli Otorite (UDHB) takograf otoritesi (BSTB), takograf servisleri ve denetleme (İç işleri  Bakanlığı ve TÜV), firmalar ve sürücülerin konu hakkında bilgi sahibi olması ve asgari düzeyde de olsa sorumluluklarını yerine getirmelerine bağlıdır. Bu sayfalarda zaman zaman paydaşların bazı eksiklikleri gündeme getirilmiştir. Bu günkü konumuz ise, firmaların almak ve kullanmak zorunda oldukları ‘’Dijital Takograf Şirket Kartı’’dır.

Şirket kartı nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Şirket kartı, dijital takograflardan veri indirme için yetkilendirme sağlayan bir karttır. Dijital Takograf takılı yeni veya ikinci el bir araç alındığında, aracı sefere göndermeden önce ilk yapılacak iş, ‘’Şirket Kartı’’ nı dijital takografa takarak, şirketi takografa kaydetmektir. Bir nevi nikah kıyma! Daha sonra dijital takograftan veri indirileceğinde, önce ‘’Şirket kartı’’ takografa takılır. Takograf , bu kart daha önce kendisine tanıtılmış ise, şirketin verilerini, takılacak veri indirme cihazına gönderir. ’’Şirket Kartı’’ nın ilk defa takılıyor ise, daha önceki verileri kilitler, ancak bundan sonraki verileri yeni takılan ‘’Şirket Kartı’’ ile indirebilirsiniz. Şirketler, dijital Takograf verilerini en geç 90 günde bir indirmek ve bir yıl (KYTY;5 Yıl)  süre ile saklamak zorundadır.

takgoraf-karti.jpg

Şirket, birden fazla  şirket kartı alabilir. Alınan tüm şirket kartlarının birbirinin aynı olması ve birbirinin yerine kullanılabilmesi gerekir. Bunun sağlanabilmesi için, kartlardaki bilgilerin noktası, virgülüne kadar aynı olması ve karta numara verilmesinde, yönetmelikte belirtilen hususlara riayet edilmesine bağlıdır. Şirket kartının geçerlilik süresi 5 yıldır

Kart üzerindeki 5b. Maddesi kart numarasıdır. Numara 16 haneden oluşmaktadır.

İlk 13 hane: Şirketin kimlik numarasıdır. Şirket aktif olarak faaliyete devam ettiği sürece bu numara değişmez.

14 ncü hane: Kartın kaçıncı kart olduğu bilgisdir.’’0’’ veya ‘’A’’  ile başlayarak devam edebilir. Şirketin 5 adet kart aldığını kabul edersek bu değer, ilk kart ‘’0’’, 5 nci kart için ‘’4’’ olur.

15 nci hane: 5 yıl sonunda yapılan yenileme işlemini gösterir. ’’0’’ veya ‘’A’’ ile başlayarak devam edebilir. Resimdeki örnekte; şirketin ilk sıradaki kartının 5 yıl sonunda yenilendiğini göstermektedir.

16 ncı hane: kart kayıp edildiğinde veya arızalandığında kaç kere değiştirildiğini gösterir. ’’0’’ veya ‘’A’’ ile başlayarak devam edebilir. Resimdeki örnekte; 5 yıl sonunda yenilen kart, arıza veya kayıp nedeni ile bir kere değiştirilmiştir.

Yapılan hata nedir?

Şirket, şirket kartını yenilemek ve değiştirmek istediğinde, ilk 13 hane değiştirilmekte, yeni bir numara verilmekte veya şirket adı veya diğer bilgiler orijinal kartın üzerindeki verilerden farklı şekilde yazılabilmektedir.

Yapılan hatanın şirket açısından sonuçları nedir?

Değiştirilen veya yenilen kart orijinal kart ile aynı olmadığından, takograf, yenilenen veya değiştirilen kartı, başka bir şirket olarak kabul etmektedir. Sonuç olarak, yenilenen veya değiştirilen kartın takografa takıldığı andan önceki verileri kilitlemekte ve bu veriler indirilememektedir. Şirket veri kaybına uğramaktadır. Bu durum denetim yapan görevlilerin kafasını karıştırmakta, tartışmalı kararlar vermelerine neden olabilmekte, verinin indirilememesi sonucu, şirkete  cezai işlem uygulanmaktadır.

Şirket kartını takografa tanıtmamanın ve veri indirmemenin cezası nedir?

Yurt içinde, mevzuata göre bir ihlal olmasına rağmen, denetim ve ceza kataloglarındaki eksiklikler nedeni ile bir cezai sonucu olmamaktadır.

Şirket kartının takografa tanıtılmamasının cezası; Almanya’da 250 EUR’dur. Verilerin indirilmemesinin cezası ise, ülkelere göre değişmekle beraber,  verisi indirilmeyen gün başına 100-250 EUR arasında değişmektedir.

Şirketlerin yapması gereken nedir?

Şirketler mevcut şirket kartlarını, yeniledikleri veya değiştirdikleri şirket kartlarını bu bilgiler ışığında derhal kontrol etmelidirler. Kartlarda uygunsuzluk tespit etiklerinde, kartı düzenleyen makama müracaat ederek, kartların ücretsiz olarak değiştirilmesini talep edebilirler. Ayrıca, kartların yönetmeliklere uygun şekilde düzenlenmemiş olması nedeni ile uğradıkları cezai yaptırımları, şirket kartını düzenleyen kuruma rücu edebilirler.

Umarım, yazı herkes için yeterince açık ve bilgilendirici olmuştur.

Son söz; Takograf veri indirme ve analizi hizmetini, bu konuda uzman olan kişi ve kuruluşlardan alınız. Takograf veri indirme ve analizi, takograf servis hizmetinden farklı bir uzmanlık gerektirmektedir.

Bilal Yeşil
Taşımacılar.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.