Takograf Verileri; Elektronik İmza Hatası!

Bir soruna çözüm üretirken, yeni sorunlar yaratma konusunda çok başarılı olduğumuzu söylemek mümkün. Bilindiği gibi, takograf kullanmak zorunda olan araca sahip firmalar, 30 Temmuz 2018 tarihinden sonra her ayın 25’ine kadar takograf ve sürücü kartı verilerini TOBB Takograf veri bankasına yüklemek zorundadırlar. Firmaların ne kadarının bu zorunluluktan haberi olduğu, ne kadarının yüklediği konusunda bir bilgi mevcut değildir.

staum.png

Ancak, verileri yüklemeye çalışan firmalardan sık sık, yüklemek istedikleri dosyaların, TOBB veri bankası tarafından ‘’’Elektronik imza hatası’’ nedeni ile kabul edilmediği ve verileri yükleyemedikleri şikayeti alınmaktadır. Firmalar, TOBB ‘dan konu ile ilgili görevliler ile yaptıkları görüşmelerde, TOBB sisteminde bir hata olmadığı, firmaların kullandığı cihaz ve yazılımlarda sorun olduğu cevabını almaktadırlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ nın daha önce yaptığı duyurulara göre, verisi yüklenmeyen araç başına firmalara  ‘’İKİ’’ uyarı cezası verilecektir.

TOBB veri bankasının ‘’Elektronik imza hatası’’ var diye kabul etmediği veriler incelendiğinde ise; TOBB Veri Bankasının verileri, yürürlükteki yönetmelik esaslarına göre kontrol etmediği, yönetmelikte elektronik imzası kontrol edilmemesi gereken veri setleri için de elektronik imza kontrolü yaptığı görülmektedir. Dolayısı ile, yönetmeliğe göre geçerli olan bir veri, TOBB veri bankası tarafından geçersiz olarak değerlendirilmektedir. Bu hatanın en kısa zamanda düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, birçok firma haksız yere mağdur edilecek, daha sonra da gereksiz yere adli sistemin yükü artacaktır.

Bu gibi bir durumla karşılaşan firmalara önerimiz; derhal Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yazılı olarak durumu bildirmeleridir. Ayrıca, arzu ederlerse, söz konusu veriyi bize incelenmek üzere gönderebilirler. Bu inceleme tarafımızdan ücretsiz olarak yapılacaktır. Ancak, göndereceğiniz veriler kişisel veri koruma mevzuatı kapsamında olduğundan, ilgili sürücülerin açık rızasını almak zorundasınız. İlgili sürücünün açık rızası alınmamışsa, veri derhal imha edilecek ve işlem yapılmayacaktır.

Bilal Yeşil

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.