Ertuğrul Tarhan

Ertuğrul Tarhan

Fikri takip

Lojistik ve taşımacılık sektörünün ne kadar önemli olduğu son zamanlarda Kamu ve özel sektör tarafından fazlaca vurgulansa da, kamuoyu tarafından “Lojistik” kelimesinin bilinirliği sorgulanmaktadır.

Bazı ülkelerde ve tarafımca da tüm sektörlerin Ana’sı olarak kabul gören Lojistik ve taşımacılık;“Annelerimizin karnında başlayan, yaşamımızın her evresinde ister hizmet veren ister hizmet alan olalım, Yolcu ve eşya taşımacılığı ve lojistik hizmetlerinin olumlu olması halinde yaşamın mutluluğu olarak değerlendiriyorum. Sevdiklerimize ulaşmamız, sevdiklerimizin bizlere kavuşması, kargolarımızın, eşyalarımızın zamanında yerlerine ulaşması sonucu sevinçlerimizin, kazanımlarımızın karşılığı olarak "Lojistik Mutluluktur" diyorum.

Sabah kargodan gelen UND Dergisi’nin aralık sayısının içeriğinde “Lojistik Devlet güvencesinde” başlığı ile 10.kalkınma planında 5 farklı Bakanlık “Lojistik” ile ilgili hedeflerini koyarak buna göre stratejilerini belirlediler haberi ile sektörün hak ettiği önemi kamu nezdinde görmekten bir kez daha mutlu oldum.

10.Kalkınma planında 5 Farklı Bakanlı’ğın tanımladığı görev ve yetkileri;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Lojistik altyapının iyileştirilmesi ve şehirlerde belirli alanların Lojistik faaliyetler için ayrılarak Lojistik merkezlerin oluşturulması.   
Kalkınma Bakanlığı’nın Kamu kurumlarının Lojistikle üstlenecekleri rollerin tanımı, kurumlar arası koordinasyon, Ulaştırma türleri ve koridorları, Lojistik Master Planı’nın hazırlanarak hayata geçirilmesi, Mevzuat çalışmalarının tamamlanarak TCDD Şebekesinin özel taşıyıcıya açılması ve demiryolu taşımacılığının serbestleşmesinin sağlanması.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük işlemlerinin hızlandırılması, gümrüklerin fiziki ve beşeri, kapasitesinin artırılması, gümrüklerde bilgi teknolojisi kullanımının yaygınlaştırılması.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Çandarlı Konteynır Limanlarının tamamlanması, Mersin konteyner limanı ve Filyos Limanının yapımına başlanması, Ana Limanların karayolu ve Demiryolu bağlantılarının yapılması, Demiryollarında yapımı devam eden 19 Lojistik merkezin tamamlanması, OSB, Serbest bölge büyük fabrikalara iltisak hatlarının yapılması. 

Ekonomi Bakanlığı’nın Lojistik firmaların taşımacılık yanında Modern depoculuk anlayışıyla yapılandırılması, yerli küçük firmaların birleştirilmesinin sağlanması, teknoloji kullanımı ve Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesi, ihracatta hedef ülkelerde Lojistik merkezler kurulması, Yeni ihracat güzergâhlarının oluşturulması.

5 farklı Bakanlığın 10.kalkınma planındaki ana hatları ile yazılı görev ve yetkileri sonrası Ülkemizin genel gündemi ile ilgili haberler içinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in “HSYK yargılama müessesi değil. “Yargının lojistiğini” yapan bir kuruldur" cümlesi ile Lojistik litaretürüne “Yargı Lojistiği” kavramının kazandırılmış olduğunu gördüm. Lojistiğin kamuoyunca bilinirliğinin ve öneminin anlaşılması açısından kavramdan memnun oldum.

Lojistik Yönetim Danışmanı Oruç Kaya’nın “Lojistik ve taşımacılık sevilmeden yapılamayacak kadar Zor, zahmetli ama sonuçları bakımından âşık olunacak kadar önemli ve değerli”sözünü lojistik ve taşımacılık sektörüne hizmet verenlere, sektörden hizmet alanların teşekkürü olarak değerlendiriyorum.

Ertuğrul Tarhan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum