Plaka Tahdidi

Türkiye Esnaf buluşması programında reis girizgahı yaptı, tahdit sözü vermediğini söyledi ve bastı veryansını. ‘Tahdit yani sınırlama koyduğumuz anda piyasalarda plakalar hak edilmediği bir şekilde fırlayıp gidecektir, bu sizin hakkınız değil, kusura bakmayın olmaz böyle bir şey’ diye noktayı koydu.

Aklıma direk neresini düzelteyim hikayesi geldi. “Adamın biri “kurban” mevzuunu anlatıyormuş: "Çocuğu olmayan hazreti Davut, Allah'a dua etmiş, 'Ya Rabb! Bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeyim' demiş. Dua tutmuş, Hz.Davut, kızının adını Ayşe koymuş, gel zaman git zaman, çocuğun kurban edileceği zaman gelmiş, Hazreti Davut kızı yatırmış, tam boğazını kesip kurban edecekken, Azrail aleyhisselam, gökten bir keçiyle çıkagelmiş, 'kızı bırak, al bu keçiyi kurban et' demiş"! dinleyenlerden biri dayanamamış:

"Yahu bunun neresini düzelteyim; hz. Davut değil hz. İbrahim; kız değil erkek; Ayşe değil İsmail; Azrail değil Cebrail aleyhisselam; keçi değil, koç"!

Servis plakası meselesi de tam bundan ibaret başkanım. Konunun neresini düzeltelim. Ben Tayyip Erdoğan olarak sözümün arkasındayım size plaka tahdidi demedim başkanlar da burada, sorabilirsiniz ben size düzenleme sözü verdim dediniz. Tamam tahdidi kenara koyalım servis meselesinin neresini düzeltelim her yerinde bir hata. Kimse kapris yapmasın kaprisine ülkeyi alet etmesin diyorsunuz da gel neler çektiğimizi bir de bize sor başkanım. Akaryakıt fiyatları almış başını gidiyor, işletme maliyetlerinin yükselişi ortada, köprü geçiş fiyatları, servis şoförlerinin belli bir disiplin içinde görevlerini devam ettirebilmelerinin sağlanması vesair vesair listeyi uzatmak mümkün.

Daha önce de söyledim Kopuz Turizm İmtiyaz Sahibi Gökhan Kopuz olarak; hiçbir dernek, kurum ve kuruluşa bağlı kalmaksızın şahsi görüşüm: Ticari araçlarda plakaların sınırlandırılması anlamına gelen Plaka Tahdidi yerine tüm detayları hesaplanmış bir Kentiçi Toplu Taşıma Yasası ve Mevzuatı ile desteklenmesi, yetkilendirme ve belgelendirme anlamına gelen Plaka Tahdidi'nin, İstanbul gibi diğer iller ile kıyaslanamayacak kadar büyük ve nüfus yoğunluğu olan bir il için daha uygun bir yöntem olacaktır. Bu yöntem sektöre girişleri azaltacak, korsan taşımacılığın önüne geçecek, bu mesleğe emek vermiş insanların emeğinin karşılığı almasını sağlayacaktır. Plaka tahdidinin ise işte bu aşamadan sonra uygulanması çok daha doğru olacağını düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.