Plaka Tahdidini Herkes Destekliyor

İstanbul’da nerdeyse sektörün varoluşundan bu yana en çok tartışılan konuların başında gelen ''Plaka Tahdidi'' nin artık uygulamaya girmesini sektörün nerdeyse tamamı istiyor. Bireysel taşımacılardan işletmelere kadar bir çok kurum ve kuruluşta bu talebi destekliyor.

  Türkiye'de 28 ilde plaka tahdidi uygulaması yapılmaktadır. Tahdidin getirildiği hiçbir ilde araç ve hizmet kalitesi artmamış, şikayetler ve sorunlar bitmemiş, yolcu ve taşımacı menfaatine bir kazanım olmamıştır. Ayrıca yolcu taşıma fiyatları da işletme veya bireysel taşımacı lehine artmamıştır. Yüksek akaryakıt fiyatlarına ve işletme maliyetinin yükselmesine rağmen taşıma fiyatları olduğu yerde saymaya devam etmektedir. Tahdit uygulamasının devam ettiği illerde inceleme yaptığınızda bu ve daha bir çok problemi açıkça görebiliyoruz. Buralarda yaşanan problemin ne olduğu ise ortada.

Görüldüğü üzere; hukuki ve teknik alt yapısı olmadan uygulamaya konulan Plaka Tahdidi, tüketicileri olumsuz yönde etkileyen, piyasada haksız rekabet oluşturan ve serbest ticareti darbeleyen, çalışma özgürlüğünü kısıtlayan bir hale dönüşüyor. İster şehirlerarası olsun, ister şehiriçi taşımacılık olsun Plaka Tahdidi'nin bir rant aracı olmaması lazım. Bunun için de teknik ve hukuki altyapısının çok iyi hazırlanması gerekir. Böyle bir çalışmanın yapılmamış olduğunu düşünürsek İstanbul için "Plaka Tahdidi" uygulamasının erken verilmiş bir söz olduğu görüşündeyim.

  Devlet eliyle hiçbir kimsenin, hiçbir grubun, hiçbir zümrenin, birtakım tahditlerle imtiyazlı hale getirilerek rant sağlamasına, zengin edilmesine açıkça karşıyım.

  Kopuz Turizm İmtiyaz Sahibi Gökhan Kopuz olarak; hiçbir dernek, kurum ve kuruluşa bağlı kalmaksızın şahsi görüşüm: Ticari araçlarda plakaların sınırlandırılması anlamına gelen Plaka Tahdidi yerine tüm detayları hesaplanmış bir Kentiçi Toplu Taşıma Yasası ve Mevzuatı ile desteklenmesi, yetkilendirme ve belgelendirme anlamına gelen Plaka Tahdidi'nin, İstanbul gibi diğer iller ile kıyaslanamayacak kadar büyük ve nüfus yoğunluğu olan bir il için daha uygun bir yöntem olacaktır. Bu yöntem sektöre girişleri azaltacak, korsan taşımacılığın önüne geçecek, bu mesleğe emek vermiş insanların emeğinin karşılığı almasını sağlayacaktır. Plaka tahdidinin ise işte bu aşamadan sonra uygulanması çok daha doğru olacağını düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum