Trafik Cezaları ve İtiraz Hakkı

Son yıllarda sürücülerin ve yayaların can ve mal güvenliğinin artırılması maksadıyla trafik cezalarına yüksek oranda zamlar yapıldı.Caydırıcı olması maksadıyla her geçen sene bu oranlar güncellenerek arttırılıyor. Sadece trafik cezalarına zam yapılmıyor ayrıca trafik denetlemeleri de attırılarak yaptırımlar uygulanmaya çalışılıyor.Özellikle uzun yollarda neredeyse bütün yollara sabit ve mobil trafik radarları yerleştirildi. Bunların yanında yolların yerleşim merkezlerine yakın bölümlerinde mobil radar ekipleri günün büyük bölümü kontrol maksatlı görev yapmaya başladı. Trafik kurallarına uymayan sürücüler, trafik kontrolünden bir şekilde kurtulsalar da daha sonra kendilerine gönderilen ceza makbuzları ile yüzlerce TL ceza ödemekten kurtulamıyorlar.

Trafik cezalarının caydırıcılığı ve tavizsiz uygulanmasının yanında adaletli ve ihlale uygun kesilip kesilmediği de önemlidir. Kimi zaman yanlış uygulanan yaptırımlar, kimi zaman kesilmemesi gerektiği halde kesilen cezalar, kimi zamanda süre aşımı gözetmeksizin sürücülere gecikme faizi ile cezalar tebliğ edildiğini görüyor ve duyuyoruz.Kopuz Filo Yöneticisi olarak bu duruma ile en çok karşınlardan olduğumu söyleyebilirim.Trafik denetleme ve yaptırımlarının uygulanabilirliği refah ve güvenliğimiz için kaçınılmazdır fakat gerekli durumlarda itirazı da vatandaşlarımızın en temel hakkıdır.

Bu yazımda siz değerli okuyucularıma trafik cezalarına itiraz konusunu paylaşmak istiyorum.

Hukuk kurallarının değer gördüğü devletlerde kamunun vatandaşına uygulamış olduğu yaptırım ve cezalara vatandaşların itiraz edebilme hakkı vardır.Trafik cezalarına itirazda bu durumun bir

parçasıdır.Plakanıza ve dolayısıyla size yazılmış herhangi bir ceza uygulaması her zaman haklı nedenlere dayanmıyor olabilir.Hatalı olarak kesildiğini düşündüğünüz trafik cezasına yapacağınız itiraz ceza uygulamasını ortadan kaldıracağı gibi cezaya muhatap olan araç ve sürücülerin cezayı ödemeleri de istenebilir.

Öncelikle plakanıza veya gıyabınızda kesilen trafik cezasının 10 iş günü içinde tebliğ işlemine başlanması olması gerekmektedir.Eğer idari pazara cezası karar tutanağı yüzünüze karşı

yazılmışsa yazıldığı tarihten itibaren, gıyabınıza yani plakanıza yazılan cezalarda ise tutanağın tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Bu süre içerisinde itiraz etmediğiniz taktirde karar kesinleşeceğini ve ödemek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Karar tutanağı elinize ulaştı ve itiraz hakkınız olan yasal süreyi aşmadıysanız aşağıda sıralamış olduğum evraklar ile trafik cezaları dosyaları konusunda yetkilendirilmiş olan nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurmanız yeterlidir.

Dava Dilekçesi
Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
Ruhsat Fotokopisi
Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi
Evraklarınızı nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne teslim etmenizin ardından mahkeme evraklarınızı, itiraz gerekçenizi ve sebeplerini inceleyerek bir karar verecek.Bu arada trafik cezalarına

itirazlarda hakimler dosya üzerinden işlem yapıyorlar.Yani katılmanız gereken bir duruşmanız olmayacak.Mahkeme itirazınıza ilişkin bir karar vererek, kararı tebligat adresinize göndererek hükmü size bildirmiş olacak.

Bu arada itiraz ettiğiniz idari para cezası ile alakalı ödeme yapmanıza gerek yok.Mahkemenin dosya yoğunluğuna göre karar süreci uzayabiliyor.Mahkemenin karar verdiği tarihten itibaren eğer ödemenize hükmedilirse, kararın tebliğinden itibaren 15 iş günü içerisinde yine indirimli ödeme imkanına sahipsiniz.

Buraya kadar paylaştıklarım haksız yere trafik cezaları ile karşı karşıya kalmış vatandaşlarımız için yol gösterici olacağını umuyorum.Fakat şu hususunda belirtmeden yazımı tamamlamak doğru olmaz.Eğer gerçekten haksız bir trafik cezası olduğunu düşünüyorsanız ve bu düşüncenizi destekleyen gerekçeleriniz var ise başvuru yapmanızdır.Aksi takdir de yapacağınız başvuru sadece ve sadece adalet sistemini yavaşlatan ve yoğunluğunu arttıran bir dosyadan öteye gitmeyecektir.Bu durumu göz ardı etmeden hareket etmek de en tabii vatandaşlık görevidir.

 

Saygılarımla

Kopuz Grup Yön. Kur. Başkanı

Gökhan Kopuz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum