Göksel Ovacık

Göksel Ovacık

Fırtına Öncesi Sessizlik

01 Kasım 2010 tarihinde uygulamaya giren UKOME kararı ile özel halk otobüsü ve diğer taşımacılara mavi abonman biniş ücreti tam abonman 60 kuruş indirimli, abonman 35 kuruş, öğrenci abonman 30 kuruş olarak belirlendi.

2006 yılında yapılan protokol gereği tek bilet entegrasyonuna geçilmiş ve tam abonman 90 kuruş, indirimli abonman 50 kuruş olarak anlaşılmış ve uygulama başlatılmıştır. Aradan gecen 4 yılda artış yapılması gerekirken şu anda yüzde 35 yakın düşmüştür. Bu uygulamayı anlamak mümkün değildir. Neden bu uygulama yapılmış, nasıl bir hesaplama yapılmış anlamakta zorlanıyoruz. Yetkililere ‘Neden böyle bir uygulama yapılıyor, neye göre bir hesaplama yapıldı’ dediğimizde ‘Mavi abonman kart bedeli 120 TL içinde 200 kontör var, böldüğünüzde kişi başı 60 kuruş denk geliyor’ dendi. Böyle bir hesaplama dünyanın hiçbir yerinde yok. Taşımadığı yolcunun ücretini İETT Genel Müdürlüğü alıyor, ama özel halk otobüsü işletmecileri taşıdığı abonman yolcularının ücretini alamıyor.

Özel halk otobüsü işletmecilerinin yöneticileri bu olumsuz durumu derhal düzeltilmesi ve mağduriyetimizin giderilmesi için görüşmeler yapmış, ama ne yazık ki olumlu bir sonuç alınamamıştır. Esnafımız bu durumdan ciddi rahatsızlık duymaktadır, fakat bu uygulamanın düzeltilmesi için umudunu korumaktadır. İnşallah bu bekleyiş olumlu sonuçlanır, ama gün geçtikçe umut azalmakta yavaş yavaş çatlak sesler yükselmektedir. Hatta biz bu ücretlerle mavi abonman yolcularını taşıyamayız denilmektedir. Özel halk otobüsünde her ay 2000 TL yakın bir kayıp söz konusudur. Bu zararı telafi etmek hiçte kolay değildir. Şu an esnafımızda fırtına öncesi bir sessizlik hakimdir.

Bu karar hukuka aykırı bir karardır. Elbette bu uygulamanın yargıya taşınması gerekiyordu. Tüm şirketler fikir birliği ederek bu kararı yargıya taşımışlar ve iptali için idare mahkemesine başvurmuşlardı. Ama yargının ne kadar yavaş işlediği bir gerçektir. ‘Dereye su gelene kadar kurbağanın gözü çıkar’ diye bir söz vardır. Esnafımızın bekleyecek zamanı kalmamıştır. Bir an önce yetkililerden gerekeni yapmalarını bu yanlış uygulamanın düzeltilmesini bekliyoruz.

Saygılarımla

Göksel OVACIK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.