AB ülkeleri dinlenme sürelerinde esnedi

AB ülkeleri dinlenme sürelerinde esnedi

Avrupa Birliği Komisyonu ile gerçekleştirilen temaslarda, sürüş ve dinlenme kurallarındaki esnekliklerin AB içinde veya AB ülkeleri ile İsviçre ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkeleri arasındaki taşımalar için “taşıt ülkesi fark etmeksizin” geçerli olduğu bildirilmiştir (Bu bölgeler dışındaki taşımalarda ise AETR kuralları mevcut haliyle geçerlidir).

Aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilecek olan tablolarda ülke bazında belirtilen esnekliklerin bazıları sona ermiş olup, bazı ülkelerde sona ereceği tarihler yaklaşmaktadır. Ayrıca, Avrupa Komisyonunun web sayfası üzerinde de AB üye devletlerinin COVID-19 dolayısıyla sürüş ve dinlenme süresi kuralları ile ilgili uyguladıkları çeşitli muafiyetlerlere ilişkin özet bilgiler sunan bir bölüm oluşturulmuştur, tablolara web sitesi üzerinden de ulaşılabilmektedir.

Avrupa Birliği Komisyonun onayı sonrasında yürürlüğe giren sürüş ve dinlenme süresi esneklikleri - Türkçe metin için tıklayınız.  

AB komisyonunun onayı alınmadan azami 30 gün süre ile hayata geçirdikleri esneklikler - Türkçe metin için tıklayınız

Covid-19 sürecinde oluşan mücbir sebepler nedeniyle sürüş ve dinlenme sürelerindeki zorunlu ihlallerin, sürücüleriniz tarafından mutlaka sebebi ve/veya sebepleri mümkün olduğunca net bir şekilde kayıt altına alınarak saklanmasının daha sonraki kontrollerde veya mahkeme süreçlerinde hem firmalarınıza, hem de sürücülerinize gerekebileceği unutmayın.

Bahse konu esnekliklerin uygulanmasında Türk firma sürücülerine yönelik konvoy vb. aykırı ve ayrımcı muamele, konvoy uygulamaları olması halinde Uluslarası Nakliyeciler Derneğine bilgi verilmesi, esnekliklerin ihlal edildiği ile ilgili kayıtların mutlaka tutulup saklanması önemlidir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.