29 Ekim’de Takografınızın saatini kontrol edin!

Bilindiği üzere, Türkiye 2016 yılından itibaren, yaz saatinden kış saatine geçmekten  vazgeçmiştir. Kısaca, Türkiye tüm yıl boyunca yaz saatinde kalacaktır. Muhtemelen bu uygulama devam edecektir.

Ancak, kullanmakta olduğumuz bilişim ve iletişim araçları otomatik olarak yaz –kış saati ayarını yapacak şekilde üretilmektedir. Bu cihazlar, zamanı geldiğinde, otomatik olarak yaz veya kış saatine geçmektedir. Dijital Takograf da bu şekilde programlanmıştır. Tüm AB ülkeleri 29 Ekim 2017 tarihinde kış saatine geçecektir.

Dijital takograflar her şeyi UTC saatine göre kaydetmektedirler. Yerel saati ayarlamak sürücünün görevidir. Gerek UTC ve gerekse yerel saat doğru şekilde ayarlanmazsa, cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Bir önceki muayenede UTC saati doğru şekilde ayarlanmışsa, UTC saati değişmeyecektir, ancak yerel saat otomatik olarak değişeceğinden, kontrol edilerek elle düzeltilmesi gerekecektir. UTC saatini bulmak için, Türkiye saatinden üç saat çıkarmamız gerekir. En basit şekilde, takografın  saat ayarlarını öğrenmek için,  takograftan herhangi bir  çıktı alınız çıktının en başında çıktının alındığı tarihi ve UTC saatini göreceksiniz. Takografın ekranında gördüğünüz saatte yerel saattir. Bu kontrolü,  29 Ekim 2017 günü mutlaka yapınız ve gerekirse ayarlayınız, aksi taktirde, kontrollerde  cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Bilal Yeşil

Taşımacılar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.