Aman Yanlış Anlaşılmasın!

31 Aralık 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişikliği, yanlış anlaşılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Dikkat edilmesi gerekmektedir, bu yanlış anlama bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir.

31 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin geçici 9. Maddesi;  ‘’Karayolu  Taşıma Yönetmeliği, 40 ncı maddenin otuz birinci fıkrası 1/1/2020 tarihine kadar uygulanmaz’’ şeklindedir.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 40, 31. fıkra;’’ Yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi ayda bir defa Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilir. ‘’ demektedir.

Yönetmelik değişikliğinde kastedilen; indirilen takograf verilerinin ayda bir defa Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine gönderilmesidir. Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan bir kişi, değişikliği okuduğunda, araçlardan üçer aylık dönemlerde takograf verilerinin indirilmesi ve arşivlenmesi zorunluluğunun da 1/1/2020 tarihine kadar ertelendiğini anlayabilmektedir. Takograf ve takograf sürücü kartı verilerinin indirilmesi ve arşivlenmesi, esas olarak AETR Sözleşmesi, 21 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan Takograf Cihazları Yönetmeliği ve  Karayolları Trafik Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Dolayısı ile, en geç 90 günde bir takograf verileri ile en geç 28 günde bir takograf sürücü kartı verilerinin indirilerek arşivlenmesine devam edilecek, sadece 1/1/2020 tarihine kadar TOBB takograf veri bankasına yüklenmeyecektir.

Sektörün bilgisine!

Bilal Yeşil
Taşımacılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.