Tek yetkili Takografçı olur mu ?

Dijital takograf uygulamasının başladığı ilk yıllarda , bazı takograf üreticileri benim takograflarımda sadece benim markamı taşıyan takograf kağıtlarını kullanabilirsiniz diye pazarlama yapıyorlardı. Daha sonra bu söylem,  benim takografımda, sadece  benim markam olan veri indirme cihazlarını kullanabilirsiniz şeklinde devam etti. Şimdi de, hızını alamayan bazı takografçıların, ‘’dijital takograf verilerinin indirilmesi, saklanması ve analizi konusunda tek yetkili biziz’’ dediklerini duyuyoruz.

Bu iddia, gerçeği yansıtmadığı gibi, rekabet hukukuna göre de bir suç teşkil etmektedir. Yürürlükteki takograf mevzuatına göre;  sadece  araç içi ünite (kayıt cihazı) , sensör (Kitas- hız müşiri) ve takograf kağıdı için  tip onayı istenmektedir. Bunun dışında, analiz yazılımları , veri indirme cihazları için herhangi bir makamdan onay, sertifika almaya gerek yoktur. İndirilen verilerin saklanacağı online saklama hizmetleri içinde onay almaya gerek yoktur.

Takograf verilerinin indirilmesi, saklanması  ve analizi konusunda  tek  yetkili olduğunu iddia eden takografçılar için , Avrupa ülkelerinde pazarda olan, bazı analiz yazılımlarının ve veri indirme cihazlarının markalarını aşağıda listeleyeceğim. Bunların içinde kendi isimleri var mı acaba? Burada belirtilenler üreticilerin sadece birkaçıdır.

takograf-haber-001.jpg

Gerçek bu iken, bu takografçıların nasıl böyle bir iddiada bulunabildiklerini anlamak mümkün değil. Bu durumda; böyle bir iddiada bulunan  kişiye ne denir?  Dijital takografla tanışalı 9 yıl olmasına rağmen, hala bu tür söylemlere inanabilen kişilere  ne denir? Bunların cevabını okuyucuya bırakıyorum. Firmalarımıza,  bu tür söylemlere ve bu söylemlerin sahiplerine itimat etmemelerini öneririz.

Bilal Yeşil

Taşımacılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.