Avrupalı’lar Türk Takografçılara hayran!

Uluslararası taşımacılık yapan şirketlerimiz   AB ülkelerinde yapılan   yol kenarı denetimlerinde, Türk takografçıların yaptığı takograf muayeneleri nedeni ile hediye çekleri ile ödüllendirilmektedirler. Bir örnek verirsem, konuyu daha iyi anlayabileceğinize inanıyorum. Resimde solda dijital takograf teknik bilgi çıktısı, sağda muayene belgesi görülmektedir. Teknik bilgi çıktısı, muayene işlemlerine ait bilgileri içermektedir.

Dijital takograf son 6 muayene işlemine ait bilgileri kaydetmektedir. Resimde yapılan dört muayene işlemine ait bilgiler vardır. Normal olarak her muayene arasında iki yıllık bir zaman farkı vardır. W,K, ve L değerlerine bakınız.  2 ve 3 ile işaretlenen muayene işlemlerinde arada iki yıllık bir fark olmasına, işlemler farklı bölgelerde de , farklı iklim koşullarında ,  farklı marka  ölçüm cihazları   ve farklı personel tarafından yapılmış  olmasına rağmen ,takograf servisi aynı değerleri bulabilmektedir. On binlerde bir ihtimal olan bu sonucu servislerimizin sık sık başarması denetim yapanları hayrete düşürmekte ve hayran olmaktadırlar. 3 Numaralı muayene işleminin altında iki rakam görülmekte, solda 184 545 km , sağda 184 545 km. Soldaki servise girişteki  km durumu, sağdaki ise servisten çıkıştaki km bilgisidir. Bu iki rakam arasında 2-3 km fark olabilir. 5 numarada bu bilginin aynen yer alması gerekmektedir. 3 numarada iki rakamın aynı olması,  muayenede doğrulama yapılmadığı anlamına gelir. Ama servisimizin 5 numarada 2 km yazması, denetim yapanları şaşırtmaktadır, nasıl bu mümkün olabilir? Yürümeden yürütmüş!  Mucize!

6,7,8 numaralara bakalım. Bu rakamlar yapılan doğrulama işlemi sonunda tespit edilen tolerans değerleridir. Yani doğrulama işlemi yapılmalıdır ki, bu değerler yazılabilsin. Nasıl 5 numarada doğrulama yapmadan servislerimiz km bilgileri yazabildilerse, bu değerleri de yazabilmektedirler. Ama nasıl bir başarı, yıllardan beri Türkiye’nin her bölgesindeki servisler, yaz, kış, sıcak soğuk, ova, dağ demeden her koşulda aynı değerleri bulmaktadırlar. Bu başka bir mucize!

Bu büyük başarıları gören denetçiler araç sahiplerine, 1000 EUR’dan başlayarak 10.000 EUR’a kadar hediye çekleri düzenlemektedirler. Bu rakam yılda milyonlarca EUR tutabilmektedir. Kesin rakamı bilemiyoruz, çünkü bazı araç sahipleri utangaçlıklarından, bu başarıları ve hediye çeklerinin tutarını paylaşmak istememektedirler. Bazı firmalar da bu başarıyı kutlamak için hediye çeklerini takograf muayenesini yapan takograf servislerimiz ile paylaşarak, onların da mutlu olmalarına katkıda bulunmaktadırlar.  AB polis teşkilatları bu mucizevi keşfi kendi aralarında paylaşmaya başlamışlardır. İlerde daha geniş çaplı bir hediye çeki düzenlenmesi durumu ile karşılaşabiliriz. Bunu nasıl başardığımızı, servislerimizin eğitimi ile çok yakından ilgilenen, onları her yıl en ince ayrıntısına kadar denetleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mıza resmi olarak sorabilirler. Ama benim önerim, beklemeksizin bunu nasıl başardığımızı dünya ile paylaşalım, neler yapabileceğimizi görsünler, onlar da faydalansın!

Bizim takografçılar kadar olmasa da bizim takografçılara hayran kalan ülkelerin takograf servisleri de aynı mucizevi başarıyı zaman zaman göstermektedirler. Ama bizim denetçilerimiz bu başarılı çalışmaları tespit ederek,  başarı belgelerini düzenleyememektedirler.  İçişleri Bakanlığı’nı bu konuda harekete geçmeye davet ediyorum!

Haksız mıyım?

takograf-004.jpg

 

takograf2.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.